Connect with us

Rulmanlar

Fener mili rulmanları için yenilikçi durum izleme sistemi SpindleSense

Yayın Tarihi:

-

Dijital devrim ve birbirine bağlanan sistemler, son yıllarda makinelerin ve makine teçhizatlarının verimliliğini artırmıştır. SCHAEFFLER, dijital dönüşümün bu alanında endüstriye açık bir vizyon ve özel çözümler sunmaya devam etmektedir. 

Üretim makinalarında ana spindle (fener mili) makinanın performans kriterlerinde önemli bir rol oynar. Burası makinanın işleme kapsitesi, yüzey kalitesi ve hassasiyeti bakımından kalbidir. Tüm işleme operasyonu sırasında yüksek hızda ağır yükleri taşımakta olan spindle rulmanları da makine üstünde en fazla yük taşıyan komponentlerden biri durumundadır. Plansız makine duruşlarının ana nedenlerinden biri spindle rulmanları üzerine gelen ve maalesef operasyon sırasında tespit edilemeyen devamlı aşırı yükler ve anlık iş darbelerdir.

Bu uygulama alanı için tasarladığı SpindleSense ürünüyle, geliştirdiği ekosistem içinde bulunan yazılımsal ve donanımsal altyapıyı sensörler vasıtasıyla dijital servislere ve iş modellerine bağlayan Schaeffler;

– Üretim tezgâhları için güvenilir ve net datalar toplayıp, 1 µm altı yüksek çözünürlük ile takip edebilme fırsatı sunuyor,

– Kritik çalışma şartlarını 2 milisaniye içerisinde tespit edip, ürün kalitesini optimize ediyor ve makine süreçlerini kontrol altına alıyor,

– Ana spindle rulmanlarına giden akımları kayıt altına alıp izlenebilir olmasını sağlıyor, 

– Kurulum aşamasındaki statik darbelerin önüne geçebiliyor. 

Geliştirilen bu teknoloji sayesinde, gelecekte ek bir titreşim sensörü ile dinamik darbelerin tespiti de mümkün olacak.

SpindleSense sensör ünitesi, sensör grubunun ve gerekli algoritmaların entegre edildiği 16 mm genişliğinde bir sensör halkasından oluşmaktadır. Sistemin çalışması için başka ek bir komponente ihtiyaç bulunmamaktadır. Sensör grubu yük altında yüksek devirde çalışan spindle şaftının deplasmanını, üçü konumsal ikisi devir olmak üzere beş farklı boyutta ölçer. Entegre ünite, eğer önceden konfigüre edilmiş alarm limitlerini aşan bir ölçüm alırsa bunu makine kontrol sistemine iletir. CAN bus ile iletilen bu ölçüm verileri, makine üreticileri tarafından aynı zamanda fener mili kapasitesinin tasarlanmasında da kullanılabilir. 

EMO 2019 fuarında görücüye çıkartılan ilk üretime hazır sensör ünitesi 70 mm şaft çapı için tasarlanmıştır. Yakın zamanda farklı şaft çapları için de ürünler üretime hazır olacaktır. 

Ürün hakkında daha detaylı bilgiye internet sitemizden, Schaeffler Türkiye ofisinden veya Schaeffler yetkili distribütörleri aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com