Connect with us

Elektrik Motorları

Verimlilik ve inovasyonda Nidec Leroy-Somer standardı

Yayın Tarihi:

-

Nidec Acim ve Leroy-Somer Türkiye yöneticisi Ceyhun İnsel’le bir röportaj gerçekleştirdik. Türkiye’deki faaliyetleri hakkında bilgiler veren Ceyhun Bey, pandemi süreci ve yeni normal dönemine ilişkinde değerlendirmelerde bulundu.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Ceyhun İnsel. Elektronik mühendisiyim. Leroy-Somer ve Emerson Industrial Automation’dan sonra şu an Nidec Türkiye’nin yöneticiliğini yapıyorum. Yaklaşık 30 yıldır elektrik motoru ve kontrolü işindeyim. Kendimi elektrik motoru sektörünün dinozorlarından olarak tanıtabilirim.

Nidec ve Leroy-Somer global çapta bilinirliği yüksek markalar ancak okurlarımız için firmanızdan ve Türkiye’deki faaliyetlerinden kısaca bahseder misiniz?

Leroy-Somer 110 yıllık bir Fransız firması. 2 senedir Nidec Holding bünyesinde çalışıyor. Leroy-Somer’in Türkiye geçmişi 1992 yılında İstanbul ofisinin kurulmasıyla başlıyor. Nidec Holding’in bünyesine geçtikten sonra ofisimiz ismini Nidec Acim Türkiye olarak değiştirmiştir. Nidec firmasi ACIM bölümünde bulunan ve Türkiye’de faaliyet gösteren Control Techniques, Kinetek ve Nidec Industrial Solution firmaları da Nidec Acim Türkiye ismi altında birleşti. Şu an Türkiye’de bu firmaların ithalat, satış, servis ve stoklama faaliyetlerini tek isim altında yürütüyoruz.

Motorlar başta olmak üzere geniş bir tahrik sistemi ürün gamınız olduğunu biliyoruz. Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz? 

Nidec, mobil telefonların içindeki titreşim mikro motorlarından yüksek megawatt’lı yüksek gerilim alternatörlerine kadar müthiş bir ürün şemsiyesine sahip. Sadece motor ve alternatör değil bunların kontrol sistemleri, yol vericileri ve bu cihazların kullanıldığı komple çözümlere de cevap veriyoruz

Ağırlıklı olarak çözüm sunduğunuz sektörler ve pazarlar hangileridir?

Türkiye pazarında genel makina imalatı, demir-çelik gaz ve petrol, otomotiv havalandırma ve inşaat makineleri başarılı olduğumuz ve ağırlık verdiğimiz sektörler.

Satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamız bünyesindeki Control Techniques ve Kinetek firmaları kendi servis merkezlerinde, Leroy-Somer ise Türkiye geneline yayılmış anlaşmalı servis merkezleri ile hizmet vermektedir.

Güç aktarım sektöründe doğru ürün seçimi için ne gibi kriterlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Günümüzde yüksek verimlilik ve malzeme ömrü en önemli kriterler. Nidec ürünleri ve Leroy-Somer markası, ağır sanayi koşullarında yüksek verimlilik ve inovasyon ile Türkiye’de 30 yıldır kendini ispatlamış markalardır. Tünel, vinç, ağır sanayi gibi zorlu uygulamalarda binlerce referansımız vardır.

Ürünlerinizin uzun ve sağlıklı bir çalışma ömrü sunması için nelere dikkat edilmesini tavsiye edersiniz?

Özellikle kullanım kılavuzlarında ve devreye alma kitapçıklarında tavsiye edilen bakım ve önerilere uyulması son derece önemli. Ayrıca nem, yükseklik ve sıcaklık gibi çevre şartlarının iyi değerlendirilmesi tavsiyelerimizdir.

Pandemi sonrası “yeni normal” döneminde sektörünüzde üretim ve satış anlamında nasıl değişimlerin yaşanmasını öngörüyorsunuz?

Özellikle Fransa ve Macaristan’da olan üretimimiz zorlu bir 3 ay geçirdikten sonra tam kapasite ile çalışmaya geri dönmüştür. Tabii ki ülkemizde de satış ve yerinde servis konusunda pandemi sürecinde zorluklar yaşadık.

Ama geleceği olumlu görerek ve Türkiye’deki uygun maliyetli stoğumuzu da göz önüne alarak satışlarımızın pandemi sonrası arttığını ve müşterilerimizi ürün yokluğu çektirmediğimizi görüyor ve bununla gurur duyuyoruz.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

Dyneo+ Ultra Premium motor serimiz ile piyasadaki inovasyon ve en yüksek verimli motorlar konusunda lider pozisyonlarda olmak istiyoruz. Sabit mıknatıs destekli senkron relüktans motorlarımız ve bunların bluetooth bağlantılı sistemi, cep telefonuyla seçim ve bilgi erişimi ile önümüzdeki senelerde Türkiye piyasasına bir yenilik daha getireceğimize inanıyorum.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com