Connect with us

Elektrik Motorları

Verimlilik ve inovasyonda Nidec Leroy-Somer standardı

Published

on

Nidec Acim ve Leroy-Somer Türkiye yöneticisi Ceyhun İnsel’le bir röportaj gerçekleştirdik. Türkiye’deki faaliyetleri hakkında bilgiler veren Ceyhun Bey, pandemi süreci ve yeni normal dönemine ilişkinde değerlendirmelerde bulundu.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Ceyhun İnsel. Elektronik mühendisiyim. Leroy-Somer ve Emerson Industrial Automation’dan sonra şu an Nidec Türkiye’nin yöneticiliğini yapıyorum. Yaklaşık 30 yıldır elektrik motoru ve kontrolü işindeyim. Kendimi elektrik motoru sektörünün dinozorlarından olarak tanıtabilirim.

Nidec ve Leroy-Somer global çapta bilinirliği yüksek markalar ancak okurlarımız için firmanızdan ve Türkiye’deki faaliyetlerinden kısaca bahseder misiniz?

Leroy-Somer 110 yıllık bir Fransız firması. 2 senedir Nidec Holding bünyesinde çalışıyor. Leroy-Somer’in Türkiye geçmişi 1992 yılında İstanbul ofisinin kurulmasıyla başlıyor. Nidec Holding’in bünyesine geçtikten sonra ofisimiz ismini Nidec Acim Türkiye olarak değiştirmiştir. Nidec firmasi ACIM bölümünde bulunan ve Türkiye’de faaliyet gösteren Control Techniques, Kinetek ve Nidec Industrial Solution firmaları da Nidec Acim Türkiye ismi altında birleşti. Şu an Türkiye’de bu firmaların ithalat, satış, servis ve stoklama faaliyetlerini tek isim altında yürütüyoruz.

Motorlar başta olmak üzere geniş bir tahrik sistemi ürün gamınız olduğunu biliyoruz. Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz? 

Nidec, mobil telefonların içindeki titreşim mikro motorlarından yüksek megawatt’lı yüksek gerilim alternatörlerine kadar müthiş bir ürün şemsiyesine sahip. Sadece motor ve alternatör değil bunların kontrol sistemleri, yol vericileri ve bu cihazların kullanıldığı komple çözümlere de cevap veriyoruz

Ağırlıklı olarak çözüm sunduğunuz sektörler ve pazarlar hangileridir?

Türkiye pazarında genel makina imalatı, demir-çelik gaz ve petrol, otomotiv havalandırma ve inşaat makineleri başarılı olduğumuz ve ağırlık verdiğimiz sektörler.

Satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamız bünyesindeki Control Techniques ve Kinetek firmaları kendi servis merkezlerinde, Leroy-Somer ise Türkiye geneline yayılmış anlaşmalı servis merkezleri ile hizmet vermektedir.

Güç aktarım sektöründe doğru ürün seçimi için ne gibi kriterlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Günümüzde yüksek verimlilik ve malzeme ömrü en önemli kriterler. Nidec ürünleri ve Leroy-Somer markası, ağır sanayi koşullarında yüksek verimlilik ve inovasyon ile Türkiye’de 30 yıldır kendini ispatlamış markalardır. Tünel, vinç, ağır sanayi gibi zorlu uygulamalarda binlerce referansımız vardır.

Ürünlerinizin uzun ve sağlıklı bir çalışma ömrü sunması için nelere dikkat edilmesini tavsiye edersiniz?

Özellikle kullanım kılavuzlarında ve devreye alma kitapçıklarında tavsiye edilen bakım ve önerilere uyulması son derece önemli. Ayrıca nem, yükseklik ve sıcaklık gibi çevre şartlarının iyi değerlendirilmesi tavsiyelerimizdir.

Pandemi sonrası “yeni normal” döneminde sektörünüzde üretim ve satış anlamında nasıl değişimlerin yaşanmasını öngörüyorsunuz?

Özellikle Fransa ve Macaristan’da olan üretimimiz zorlu bir 3 ay geçirdikten sonra tam kapasite ile çalışmaya geri dönmüştür. Tabii ki ülkemizde de satış ve yerinde servis konusunda pandemi sürecinde zorluklar yaşadık.

Ama geleceği olumlu görerek ve Türkiye’deki uygun maliyetli stoğumuzu da göz önüne alarak satışlarımızın pandemi sonrası arttığını ve müşterilerimizi ürün yokluğu çektirmediğimizi görüyor ve bununla gurur duyuyoruz.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

Dyneo+ Ultra Premium motor serimiz ile piyasadaki inovasyon ve en yüksek verimli motorlar konusunda lider pozisyonlarda olmak istiyoruz. Sabit mıknatıs destekli senkron relüktans motorlarımız ve bunların bluetooth bağlantılı sistemi, cep telefonuyla seçim ve bilgi erişimi ile önümüzdeki senelerde Türkiye piyasasına bir yenilik daha getireceğimize inanıyorum.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Elektrik Motorları

Volt Elektrik Motorları geleceği güçlendiren adımlar atmaya devam ediyor

Published

on

By

“Geleceği Güçlendiriyoruz” sloganıyla yola çıkan Volt Elektrik Motorları, sürdürülebilirlik alanındaki kararlılıkla sektörde önemli adımlar atmaya devam ediyor. İkinci sürdürülebilirlik raporunu yayınlayan şirket, raporda geleceğe dair güçlü taahhütlerini ve başarılarını detaylandırıyor.

Çevresel inovasyon:

“Geleceği Güçlendiriyoruz” misyonu çerçevesinde, çevresel inovasyona özel önem gösteren Volt Elektrik Motorları; yenilenebilir enerji kullanımı, atık azaltma stratejileri ve karbon ayak izi yönetimi ile çevresel etkisini sürekli olarak azaltmaya odaklanıyor. 

Toplum sorumluluğu:

Volt Elektrik Motorları toplumsal katkılarla geleceği daha yaşanabilir kılmayı hedefliyor. Eğitim projeleri, çeşitlilik konusundaki taahhütleri ve sosyal programları aracılığıyla topluluklara değer katarken, çalışanlarına adil ve destekleyici bir çalışma ortamı sağlamaya devam ediyor.

Ekonomik sürdürülebilirlik:

Şirketin belirlediği “Geleceği Güçlendiriyoruz” ilkesi, ekonomik sürdürülebilirlik alanındaki taahhütlerini de içeriyor. Finansal başarılarının yanı sıra tedarik zinciri yönetimi ve iş etiği konularında da sorumluluk sahibi olarak hareket ediyor. Adil ticaret prensiplerine bağlı kalarak sürdürülebilir bir ekonominin destekçisi olmaya devam ediyor.

Volt Elektrik Motorları; gelecek vizyonu ile inovasyon, sürdürülebilirlik ve liderlik anlayışıyla sektörde öncü olmaya devam ederek hem şirketin hem de gezegenin geleceğini güçlendiriyor. İkinci sürdürülebilirlik raporu ile şirketin sürdürülebilirlik alanındaki güçlü yönlerini vurgulayarak, paydaşlarıyla açık iletişimi sürdürmeyi amaçlıyor. 

İkinci sürdürülebilirlik raporunu “Geleceği Güçlendiriyoruz” sloganıyla uyumlu olarak Volt Elektrik Motorları sürdürülebilirlikteki lider konumunu vurgulamaktadır. Paydaşları ile birlikte geleceği güçlendirmek adına yaptığı çalışmaları paylaşarak, şeffaf ve sorumlu bir yaklaşım sergilemeye devam ediyor.

Continue Reading

Elektrik Motorları

Lider markaları tek bir çatıda buluşturan VEK Motor, kaliteyi mühendislikle güçlendiriyor

Published

on

By

40 yıllık sektör tecrübesiyle 2005 yılında faaliyetlerine başlayan VEK Verimli Endüstriyel Komponentler, zengin ürün yelpazesinde yer alan yerli ve yabancı pek çok markayla sektörlere güç aktarmaya devam ediyor. 

Mühendis ağırlıklı kadrosuyla satışın yanı sıra, güç aktarım sektörünün çözüm ortağı olarak öne çıkan VEK Motor; WEG, AEMOT, WAT-TEE, NİDEC, Rotor NL, Marathon, KISTLER,  KOSTAL, Danfoss, LS Electric ve Yılmaz Redüktör gibi alanında lider markaları, satış öncesi ve sonrası hizmetleriyle güçlendiriyor. 1.600 m2 kapalı alana sahip merkezinde 6’sı mühendis 15 çalışanıyla İstanbul Hadımköy’de faaliyetlerini sürdüren firma; madencilik, demir-çelik, tekstil, gıda, tarım, inşaat ve altyapı, ulaşım gibi sektörler başta olmak üzere 15’ten fazla farklı endüstriye hizmet sunuyor. Sektörde yetişen ve ihtiyaçlara göre çözümler geliştiren teknik bir kadroya sahip firma, müşterilerinin ihtiyaçlarını anlamanın yanında, tasarım sürecinden saha kullanımına kadar çözüm ortağı oluyor.

Elektrik motorları konusunda sahip olduğu tasarım, üretim, satış öncesi ve sonrası hizmet tecrübeleriyle müşterilerinin rekabet gücünü artıran VEK, standart ve regülasyonların tarif ettiği enerji verimliliğine sahip, teknolojinin gerektirdiği yenilikleri bünyesinde barındıran ve uygulamada motorun maruz kalacağı en zor şartlara uygun konstrüksiyona sahip ürünleriyle müşterileri için fark yaratan avantajlar sağlıyor.

Pek çok referans projede yer alan ve birçok endüstriyel tesise alçak ve orta gerilim standart ve özel tip elektrik motorları, hız kontrol cihazları ve motorlu redüktörleriyle hizmet veren VEK Motor; alçak gerilim elektrik motorlarında dünyanın lider üreticileri arasında yer alan WEG, AEMOT ve WAT-TEE elektrik motorlarının bayiliğini üstleniyor, WEG ile yaptığı iş birliği kapsamında “engineered partner” olarak hizmet veriyor. 0.12 kw-1000 kW güç aralığında IE3-IE4 yüksek verim sınıfına sahip standart motorların yanı sıra, müşteri talepleri doğrultusunda özel mekanik konstrüksiyonda ve özel elektriksel tasarımda motorları da ürün gamında bulunduran VEK, sektörün ihtiyaç duyduğu yüksek güç seviyelerinde alçak gerilim motor (90 kw-1000 kw) ve orta gerilim motorlar (3kv, 6kv, 10kv, 13.8kv gerilim seviyesinde, 50.000 kW’a kadar güç seviyesinde) konusunda da hizmet veriyor.

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et