Connect with us

Redüktörler

Fruitcore Robotics’in gücü, Neugart planet redüktörleriyle destekleniyor

Yayın Tarihi:

-

Yüksek performanslı ve aynı zamanda uygun fiyatlı kullanması kolay endüstriyel robotlar üreten fruitcore robotics, Neugart’ın planet redüktörleriyle robotik piyasasını hareketlendiriyor. Üstün fiyat/performans orantısı ve ürünlerindeki akıllı teknik ayrıntılar ile ön plana çıkan Alman robot üreticisi fruitcore robotics, bu gücünü endüstri robotu HORST’un dört eklem zincirinde kullandığı Neugart planet redüktörleriyle kombine ettiği yenilikçi çalışma konsepti ile sağlıyor.

Teknik açıdan öne çıkan ve kolay kullanılan endüstri robotlarının geliştirilmesi, üretimi ve pazarlaması konusunda uzmanlaşmış olan fruitcore robotics GmbH’nin odak noktasında, her büyüklükteki şirketin otomasyonu kolaylaştırmak için geliştirdikleri bir sistem bulunuyor. Firmanın modüler portföyünü; Highly Optimized Robotic Systems Technology yani kısaca HORST endüstriyel robotu ve kolay kullanılabilen horstFX yazılımının yanı sıra, kavrayıcılar ve mobil bir robot tabanı gibi uygun aksesuarları da kapsıyor. 905 mm menzilli, 5 kg taşıma kapasiteli ve +/- 0,05 mm tekrarlama hassasiyetine sahip 6 eksenli endüstriyel robot; robotik için tamamen yeni, dört eklem zincirli bir çıkış konseptine dayanıyor. Normalde kullanılan, yüksek maliyetli mil ya da sikloid redüktöründen vazgeçilen HORST, bu sayede benzerlerine göre daha düşük ücretle optimal bir menzil ve yük kapasitesi orantısı sunuyor.

Bağlantılı redüktörler de denen dört eklemli zincirlerin doğrusal olmayan ve dolayısıyla pozisyona bağlı bir tahvil orantısı vardır. Bunun robot kol açısından ne anlama geldiğini firmanın kurucu ortağı olan fruitcore robotics Geliştirme Yöneticisi Manuel Frey, “Dört eklemli zincirin uzatılmış koldaki yüksek tahvil orantısı nedeniyle, uzatılan bu kolla birlikte yükü ivmelemek için ulaşılması gereken tork zirvesi, alışıldık robotlara göre çok daha düşük kalıyor” sözleriyle açıklıyor. Daha küçük motorların kullanılabilmesine imkan veren bu durum, dolayısıyla motorun fiyatını da düşürüyor. Firma, bu avantajların yanı sıra geliştirme esnasında ortaya çıkan, “dört eklemli zincirin tahvilinin tek başına yeterli olmaması dezavantajını ise, akslara yerleştirdiği ek redüktörler ile çözüyor. Bu kombinasyon da HORST’u benzersiz kılıyor. Bu özel uygulama için optimal redüktör biçiminin tek basamaklı planet redüktörler olduğunun anlaşıldığını söyleyen Manuel Frey, “Robot hareketlerinin yüksek dinamizminde taşıma kapasitesi ve menzil açısından optimal değerleri güvenceye almak için tüm tahrik organının verimli olarak tasarlanmış olması gerekiyor. Doğru tahvil orantısı burada temel görevi görüyor ve esas olarak planet redüktör tarafından belirleniyor. Dört eklemli zincirler olmasaydı, teorik olarak iki basamaklı redüktörler kullanmak zorunda kalacaktık, bunlar da çok daha yüksek bir dişli boşluğuna sahip ve dolayısıyla kıvrılan kollu robotlarda kullanım için avantajlı olmayacaktı” diyor.

Neugart’ın üstün çözümü

Geliştirme yöneticisi Frey ve meslektaşları açısından en önemli kriter yüksek hassasiyet ya da redüktörlerin çok düşük bir dişli boşluğuna sahip olmasıydı. Aynı zamanda redüktörlerin sürekli dayanıklılığı da nominal aralıktaki çalıştırma sayesinde güvenceye alınıyor ve robotun yüksek ömrü garanti ediliyor. Somut olarak altı robot aksında farklı gövde ölçülerinde dört Neugart planet redüktör kullanılıyor. Bunlar çok hafif, son derece yüksek performanslı ve düşük sürtünmeli yatak konsepti ve mükemmelleştirilmiş yağlama sistemi sayesinde iddialı, dinamik yük döngülerine uygun yapılarıyla ön plana çıkıyor.

Neugart tercihinde gelecek vurgusu

fruitcore robotics Geliştirme Yöneticisi Frey, uygun bir üretici arayışlarını ve Neugart tercihlerini üretim özelliklerinin yanında sorunsuz iş birliği olarak açıklıyor. Uzun bir süre tam olarak sistemlerine uyan ya da gerektiği gibi uygun hale getirilebilecek ve mutlaka Alman üretimi olması gereken uygun bir planet redüktör tedarikçisi aradıklarını söyleyen Manuel Frey, “Neugart’ı tercih etme nedenlerimizden biri geniş portföye sahip bir tedarikçi olarak gelecekteki gereksinimler için de zaten hazır olması. Gelecekte daha fazla robot boyutları olacak ve geniş redüktör modeli seçenekleri sunan Neugart sayesinde bu planın ve yeni bir başarılı iş birliğinin önünde hiçbir engel bulunmuyor” diyor. Frey, “Neugart geliştirme aşamasında uyarlama isteklerimize her zaman hızla cevap verdi. Ayrıca Neugart tarafından baştan itibaren kullanıma sunulan verilerin ve bilgilerin tamamı, katalogda ve TDF ya da NCP yapılandırma araçlarında, çok yararlı ve kapsamlıydı, böylece hemen başlayabildik. Elbette şu ya da bu teknik sorun oldu ama bunlar yakın, karşılıklı uyum sayesinde hızla ve kolayca çözüldü” ifadelerini kullanıyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com