Connect with us

Elektrik Motorları

Geleneksel otomotiv tedarik zincirinin ötesine geçin

Yayın Tarihi:

-

Yirminci yüzyılın ortalarında otomobil üretim hatları, günümüzün yüksek teknolojili, süper fabrikaları şeklinde ‘saat gibi’ çalışmadığı bir sır değil. Gecenin kör karanlığında ambarlardan kaybolan parçaların hemen ertesi gün karaborsada ortaya çıktığına dair çok sayıda hikaye vardır. Bu her ne kadar aşırı bir örnek olsa da, modern otomotiv endüstrisi tedarik zinciri yönetiminde başarılan atılımları ve sıçramaları göstermektedir – Optimas gibi şirketler tarafından sağlanan gelişmedir.

Avrupa’nın en çok beğenilen otomobil markalarının bazılarının yavaş yavaş ortadan kalkması verimli tedarikin önemini ve karlılığı korumada oynadığı önemli rolü göstermektedir.  İmalatçılara ve tedarikçilere bağlantı elemanı ve parça dağıtımı yapan ve hizmet veren Optimas, artan üretim hızı, tedarik kolaylığı ve gelişmiş verimlilik sunmak amacıyla tedarik zincirlerini modernleştirmesiyle haklı bir ün kazanmıştır. Sonuç olarak, Optimas’ın sunduğu hizmetler, imalatçı şirketlerin uygulama, yönetim ve depolama nedeniyle ortaya çıkabilen çok büyük maliyetlerden tasarruf etmelerini sağlar.

Şirketin temel uzmanlık alanları, bir otomobildeki hemen hemen her önemli aksamın temel bileşeni olan bağlantı elemanları ve C-Sınıfı ürünlerdir. Optimas ilk tasarımdan hattaki nihai montaja kadar tam kapsamlı hizmetler sunarak öne çıkmaktadır. Böylece tedarikin tüm yönleri için imalatçılara tek başvuru noktası sağlanır. Ayrıca Optimas, Tedarikçi Yönetimli Envanter (VMI) hizmeti sunabilmektedir ve aynı zamanda müşterinin adına diğer tedarikçilerinin yönetimini de denetleyebilir.

Tasarım aşamasında, Optimas mühendisleri, proje performans hedeflerine erişmeye yardımcı olmak üzere müşteriye özel çözümler geliştirmek için müşterinin tasarım ekibinin bir uzantısı olarak çalışırlar. Çevreye olan duyarlılık ve yakıt verimliliği günümüzün otomotiv endüstrisinin önceliği hale gelmeleriyle birlikte, çelik alternatifiyle karşılaştırıldığında sadece bir alüminyum bağlantı elemanı kullanmak bile otomobilin tümünde müthiş bir ağırlık tasarrufu sağlayabilir. Garajımızda olmasını istediğimiz, endorfin bombası, yüksek güçlü spor arabalar için bile aynı kural geçerlidir.

Bağlantı elemanlarının standartlaştırılması, otomobilin ve ilgili parçalarının imalatını daha da basitleştirerek üretim sırasında zaman ve para tasarrufu sağlar. Bazı imalatçılar, böyle bir standartlaştırmanın kullanımıyla parça sayısında %40 gibi şaşırtıcı bir azalma bildirmişlerdir. Bu anlayışı benimsemesi sayesinde Optimas, ister bir aile arabası isterse hızlı bir süper araba için amaçlanmış olsun optimum ve tekrarlanabilir bir çözüm belirleyebilir.

İlk tasarım aşaması tamamlandığında Optimas lojistik zorluklara odaklanır. Lansman tarihleri ve sabit ilk teslimat gibi nedenlerden dolayı otomobil üreticileri çok yoğun bir baskı altındadır. Gerekli parçanın nihai olarak belirlenmesiyle birlikte Optimas, hareketli üretim hatlarına özel depo sistemlerini tasarlar, gerekli parçaları tedarik eder ve daha sonra imalat veya montaj işlemi boyunca depoların tam olarak dolu olmasını sağlamak için takip eder. Sektördeki karar alıcılar için bir önemli nokta olarak artan verimlilik gereksinimlerinin getirdiği baskı ile imalat kolaylığı sağlayan özel tasarlanmış sistemler çok istenen ‘geleceğin’ fabrikasının kesinlikle önemli bir parçası olarak görülmektedir.

Optimas tam bir lojistik altyapıyı formüle ederek, teslimatları organize ederek ve üretimde sürekli olarak stok seviyelerini yöneterek bu sistemleri destekler. Bu hatta bir tesisteki diğer yardımcı bileşenlerin ve ürünlerin sorumluluğunu üstlenmeye kadar genişleyerek müşterinin yararı için tüm lojistik hizmetlerin tek bir merkez kaynaktan yapılması sağlanır. Tedarik zincirinin denetlenmesi yoluyla Optimas, reform gerçekleştirmek üzere fabrikalardaki ve tesislerdeki malzeme akışını optimize edebilir. Sonuç olarak, üretim takvimine bağlı kalmanın pratik zorlukları büyük oranda basitleştirilir. Ayrıca, yalın imalat prensipleri yoluyla envanter yatırımını minimize etmek yoluyla Optimas maliyetleri azaltabilir – tek bir müşteri için %13 kadar.

Avrupa ve ABD’deki Optimas’ın çalıştırdığı imalat tesisleri yoluyla parçaların güvenilir tedariki sağlanmaktadır. Tesisler, Mortorq, Tapitite ve çok sayıdaki önde gelen marka tarafından lisans verilerek onaylanmıştır. Dünyanın en lüks araçlarının bazılarının üretimini desteklemek için Optimas tedarik parçalarını görmüş olan bir nesil ile üretim döngüsünde kalite garanti altına alınmıştır.

Bu gibi çok baskı altında olan bir sektör için imalat yaparken yüksek kaliteli parçaları kısa teslimat süreleri içinde temin etmek çok önemlidir. Optimas, tasarımdan nihai montaja kadar dahil olarak, en yüksek verimliliğe erişmek için lojistik ve üretim sistemlerini optimize etmek üzere tasarım aşamasında elde edilen bilgiyi kullanarak buna yardımcı olmaktadır. Artan dinamizmle beklenmeyen talebi karşılanmasını sağlayan Optimas’ın birinci sınıf üretim tesisleri yoluyla daha ileri lojistik kontrol sağlanır.

Optimum parçaların teknik özelliklerin belirlenmesi ve tasarımı; tedarikin hazır ve hızlı olmasına önem vererek; ve çok geniş bir otomotiv parça tedarikçileri için bu yaklaşımı benimsemek amacıyla özünde bulunan mühendislik deneyimi yoluyla tasarruf sağlanır. Bu tür bir yaklaşım eksik teslimatla geçen günleri ve üretim hattı duruşlarını tarihe gömmüştür. Günümüzün imalatçıları, Optimas gibi şirketlere sadece her bir teslimatın zamanında gelmesi için değil, fakat aynı zamanda üretim sistemine mükemmel şekilde uyum sağlayan optimum parçayı tedarik etmesi nedeniyle güven duymaktadırlar – böylece imalatçıların ve yan sanayi tedarikçilerinin hedefleri karşılamaları ve rekabetçi avantajlarını korumalarına yardımcı olur.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com