Connect with us

Rulmanlar

Ham madde çıkarma ve işlemeye FAG SmartCheck çözümü

Yayın Tarihi:

-

Schaeffler, taşıma ve ayırma ekipmanları alanında 50 yıldan fazla deneyime sahip olan müşterisi Spaleck’in güvenilir bir izleme çözümü arayışını, FAG SmartCheck ile karşıladı.

Taşıma ve ayırma ekipmanları alanında 50 yıldan fazla bir deneyime sahip olan Spaleck’in ürün yelpazesinde titreşimli konveyörler, eleme makineleri ve müşteriye özel çözümler bulunuyor. Geri dönüşüm alanında önde gelen tedarikçilerden biri olan Spaleck, titreşimli eleklerinin kullanılabilirliğini ve böylece müşterilerine sağladığı ekipmanın kalitesini artırmak için güvenilir bir izleme çözümü arıyordu. Üretim sürecinin merkezinde bulunan titreşimli eleklerin herhangi bir plansız arızası ve ilişkili üretim kaybı, firma için önemli maliyetler doğurur. Spaleck’in aradığı çözümün amacı, rulman hasarının erkenden tanımlanmasını sağlamaktı (örneğin yay kırılması sonucu eleğin çökmesini engellemek). 

Schaeffler’in etkin çözümü

Titreşimli elekteki bir şaftın ucuna FAG SmartCheck kurulumu yapan Schaeffler, bu sayede sensörün montajına bağlı olarak radyal veya eksenel titreşimlerin algılanmasını sağladı. Güvenilir ve son derece hassas izlemeye ek olarak, kullanım ve kurulum kolaylığı ile de etkileyici bir yapıda olan FAG SmartCheck’in kullanımı için titreşimli eleğe sadece bir sistem monte etmek gerekiyor. FAG SmartCheck ile izlenebilecek diğer uygulamalar arasında fan yatakları, vakum pompaları ve vidalı kompresörler yer alıyor. DIN ISO 10816‘ya uygun olarak genel titreşim durumunu analiz eden FAG SmartCheck, özellikle bu uygulamaya ilişkin olan rulman ve yay kırılması ile ilgili önemli değerleri inceliyor. İzin verilen titreşim değerleri aşılırsa, bir alarm tetiklenir ve bu alarmın sebebi FAG SmartCheck yardımıyla kolayca bulunabilir. Alarm bildirimi doğrudan titreşim eleği üzerinde veya kontrol panelinden gerçekleştirilebileceği gibi, alternatif olarak makine denetleyicisinden de yapılabilir. Ayrıntılı tanımlama için verileri harici bir servis sağlayıcısı gibi uzaktaki bir konuma iletmek de mümkündür.

FAG SmartCheck’in sağladığı müşteri avantajları

Titreşimli elekler alanında baskın olan agresif koşullarda güvenilir olduğunu kanıtlayan FAG SmartCheck’in akıllı ölçüm sistemi sayesinde, titreşimli elek özelliklerini güvenilir olarak tespit etmek ve ekipman kullanılabilirliğini sağlamak mümkün oluyor. Üretim tesislerinde, özelliğine bağlı olarak bir titreşimli elekten kaynaklanan duruş maliyetleri saatte binlerce Euro değerinde olabilir. SmartCheck’in özel bir karakteristiği, bir titreşimli elekteki şaftın karşı ucundaki rulman hasarını tespit etmesi ve bunu titreşimli elek hem boşken hem de doluyken başarabilmesidir. Titreşimli elekler operasyon sırasında sürekli olarak yüksek titreşim seviyeleri meydana getirdiğinden, bu özellikle vurgulanmalıdır. Bu titreşimlerden yola çıkarak rulmana özgü titreşim seviyelerini belirlemek, normalde son derece pahalı olan ve çok az sayıda bulunan sistem tarafından gerçekleştirilebilir.

Titreşimli elekler hakkında teknik bilgi

Optimum iletim ve elek sonuçları elde etmek için, titreşimli hareket türü önemli bir faktördür. Bu nedenle, iki temel tasarım arasında bir ayrım yapılmaktadır:

  • Lineer titreşimli elekler
  • Döner titreşimli elekler

Çözüm hakkında teknik bilgiler

Kullanılan izleme sistemi:

Advertisement

FAG SmartCheck 

Kullanılan titreşim sensörü:

Yüksek çözünürlüklü basınç sensörü 

İzlenen çalışma sıcaklığı:

  • Rulman sıcaklığı
  • Ortam sıcaklığı
  • Hız
  • Yük

Tanımlama yöntemleri:

  • Zaman sinyali
  • Sarma eğrisi
  • Hız ve frekans izleme
  • Spektrum ve eğilim analizi

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com