Connect with us

Yazılım

Hirth alın dişlilerin online hesaplanması

Yayın Tarihi:

-

Hesaplama uzmanı GWJ Technology GmbH, web tabanlı (online) hesaplama yazılımı eAssistant kapsamına Hirth alın dişlilere yönelik hesaplama modülü ekledi.

Söz konusu modül; millerin, rulmanların, dişlilerin, bağlantıların (civatalar, mil-göbek bağlantıları) vb. tasarlanması, hesaplanması ve optimize edilmesi için geliştirilen web tabanlı eAssistant yazılımının bağlantılar modülünde yer almaktadır.

Düz kenarlı üçgen dişlerden oluşan Hirth dişlisi (alın dişli mil olarak da nitelendirilebilir); şekil bağımlı, kendi kendine merkezleyen ve kolayca çözülebilen bir rijit kaplin olarak ele alınabilir. Bu tür dişliler, makine mühendisliğinin birçok alanında; örneğin milleri, diskleri, rotorları, tekerlekleri ve krankları hassas bir şekilde bağlamak, konumlandırmak ve yüksek torkları iletmek amacıyla kullanılmaktadır.

Hirth bağlantılarının birçok avantajı mevcuttur: Bir yandan çok sağlamdır, darbeli ve değişken kuvvetleri iletmek için uygundur ve diğer yandan küçük boyutu nedeniyle az yer kaplar.

Montajı ve demontajı hızlı ve kolaydır. Montaj sırasında parçalar kendi kendilerini merkezler. Modern takım tezgahları ve üretim süreçleri sayesinde dişler uygun maliyetli olarak üretilebilir. Bu yöntemlere ilaveten taşlama ve frezeleme işlemleri de uygulanabilir.

Bu yeni modülde; diş sayısı, dış ve iç çap, yanak açısı ve diş dibi yarıçapı girilerek Hirth dişli geometrisi otomatik olarak hesaplanır. Ayrıca Hirth bağlantısında çeşitli özel durumlar da desteklenir. Geometriye ek olarak, eksenel kuvvet, ön gerilme kuvveti ve ayrıca müsaade edilen yüzey basıncı ve maksimum yükteki ilgili emniyet faktörleri belirlenir. Tüm sonuçlar doğrudan sonuç tablolarında görüntülenir. Ayrıca, bir düğmeye basılarak modül içine entegre edilmiş bir veri tabanından tüm boyutlar seçilebilir. Burada 50 ila 900 mm arasındaki çaplar ve her biri için uygun olan diş sayısı, iç çap ve diş dibi yarıçapı da seçilebilir.

Müsaade edilen yüzeysel basınçlar, malzeme özelliklerinden belirlenir. Mevcut malzemeler modül içine entegre edilmiş malzeme veri tabanından kolaylıkla seçilebilir. Arzu edilirse kullanıcı tarafından hesaplama için farklı malzeme verileri de girilebilir.

Hesaplama tamamlandıktan sonra kullanıcı, HTML ve PDF formatında detaylı bir hesaplama raporu oluşturur. CAD sisteminde eAssistant-3B-CAD eklentisi üzerinden Hirth bağlantısına ait bir 3B-modeli çıktısı almak da mümkündür.

Uzman ellerden size

GWJ Technology GmbH, makine mühendisliğinde çeşitli standart hesaplama yazılımlarının yanında teknik satış süreçlerinin optimizasyonu için kullanılabilen CAD verilerine sahip müşteriye özel hesaplama ve görsel ürün/ürün grupları seçim araçlarına da odaklanmaktadır. Bunlar basit makine elemanları için standart yazılımlardan, 5 eksenli CNC işlemleri için gerçek 3B-diş formu geometrilerine yönelik özel dişli yazılımına kadar uzanmaktadır. Amaç, yakın iş birliği içinde ve verimli teknolojileri kullanarak müşterilere yeni rekabet avantajlarını sağlayabilmek için en iyi şekilde destek olmaktır. Uzmanlık, yüksek kalite standartları ve en yüksek müşteri memnuniyeti için mükemmel hizmet, şirket felsefesinin temel taşlarıdır.

Pratik ve yetenekli üçlü olarak nitelendirilen “eAssistant veya TBK+SystemManager+CAD Arayüz” yazılım paket veya modülleri; Covit-19 salgını nedeniyle uzaktan çalışmanın ağırlık kazandığı dönemde satın almak yerine 1-3-6-12 aylık sürelerle kiralanabilmekte ve ayrıca bakım sözleşmesi ve ücretlerine de gerek kalmamaktadır.

Bu uygulamanın; makine üretimi sektöründeki, özellikle ihracata yönelik tasarım ve üretim yapan işletmelerin ihtiyaçlarını ertelemeden gerçekleştirebilecekleri bir fırsat olacağını düşünüyoruz.

İhtiyaç halinde şirketimiz size mühendislik hizmetleri veya uzaktan eğitim programlarıyla uzmanlık bilgileri de sunmaktadır.

Türkiye Temsilcisi: KAPEM Endüstriyel Danışmanlık ve Dış Tic. Ltd. Şti.-İstanbul

Dr. Müh. Ender Önöz

Tel: 0216-225 84 58 ; 0216-465 16 77; GSM: 0532-311 48 59

www.kapem.com; info@kapem.com

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com