Connect with us

Nedir?

Konveyör nedir?

Yayın Tarihi:

-

Bir imalat ortamında, herhangi bir yükün bir yerden bir yere taşınmasını mümkün kılan bant sistemlerine konveyör denmektedir.

Türk Dil Kurumu tarafından hazırlanan Türkçe Sözlük’e göre konveyör kelimesi Fransızca “convoyeur” kelimesinden dilimize girmiştir ve taşıyıcı anlamına gelmektedir. 

En temel manasıyla konveyör, herhangi bir yükün bir yerden bir yere taşınmasını mümkün kılan sistemlere verilen addır. Konveyör sistemleri için -oldukça yaygın olarak- kullanılan bir isimlendirme ise taşıma bandıdır. Konveyörler genel olarak yatay yönlü hareket ve taşıma yaparlar. Bununla birlikte fiziki olarak gerekli vasıfları taşıyan bir konveyör çeşidi, belirli sınırlar dâhilinde eğimli bir harekette de bulunabilir. Konveyörler, yükleme ve boşaltma uygulamalarının yanı sıra depolama sistemlerinde de sıklıkla kullanılan bir endüstriyel donanım bileşenidir.

Konveyör çeşitleri

Pek çok farklı konveyör çeşidi bulunmaktadır. En sık kullanılan 3 konveyör çeşidi ise şunlardır:

  • Bantlı konveyörler
  • Rulolu konveyörler
  • Zincirli konveyörler

Konveyör seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Bir işletme veya uygulama için konveyör seçerken sistemin amaca uygun olması çok önemlidir. Bu noktada mühendislik bilgisine başvurmak en doğru yol olacaktır.

Konveyörün taşıyacağı malzeme, bu noktada önemlidir. Boyutlar ve ağırlığın yanı sıra aşındırıcı özellikte olup olmaması gibi hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca hattın uzunluğu ve eğim gibi faktörler de sistemin sağlıklı çalışabilmesi için önceden hesaplanmalı ve sistem bu çıktılara uygun bir şekilde kurulmalıdır.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com