Connect with us

Güç Aktarım Teknolojileri

mayr®, üretim ve montaj için akıllı güvenlik çözümleriyle Motek 2023’te

Published

on

mayr® Güç Aktarım, kaplinleri ve frenleri akıllı ve ağ bağlantılı hale getiriyor. Akıllı üretim ve öngörücü makine bakımı için ROBA® Brake-Checker modülü veya tork ölçen şaft kaplini ROBA® Drive-Checker gibi bileşenleriyle veri sağlayan ve böylece akıllı güvenliği mümkün kılan mayr®, proses izlemeye yönelik akıllı ve konuşan çözümlerini Motek 2023’te sunacak.

Üretim ve montajın otomatikleştirilmesi, makinelerin hızlı ve verimli bir şekilde yüklenmesi ya da boşaltılması veya iş parçalarının taşınması söz konusu olduğunda, tüm hareketler hassas ve her şeyden önce güvenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Güvenlik, özellikle yer çekimine maruz kalan eksenler için ön plana çıkar. Bu nedenle bu eksenlerin çeşitli konumlarında emniyet frenleri kullanılır. “İnsanları ve malzemeleri hasardan koruma” hedefini her zaman sürdüren mayr®, bunun için sadece dikey eksenlere yönelik çok çeşitli güvenilir frenler sunmakla kalmaz, aynı zamanda bunların öngörücü bakımı için de çözüm konseptleri sunar. Burada odak noktası, frenleri sensörler olmadan izlemek ve beslemekle kalmayıp aynı zamanda veri de sağlayabilen ROBA®Brake-Checker modülüdür.

Maliyet ve zaman tasarrufu

Güçlendirilebilir ROBA® Brake-Checker modülü, frenin güç kaynağına kenetlenir ve mayr® emniyet frenlerinin izlenmesini üstlenir. Akım ve voltajın genişletilmiş analizi yoluyla armatür diskinin hareketini algılar ve frenin durumunu bilir. Ayrıca modül, anahtarlama durumunu ve kritik bobin sıcaklığını izlemenin yanı sıra aşınma, işlevsel rezerv ve arızalar için önleyici işlev izleme de gerçekleştirir. Genişletilmiş bir versiyonda, ROBA® Brake-Checker modülü müşteriye özel bir arayüze (örneğin Ethernet tabanlı) sahip ek bir kart ile donatılmıştır. Bu arayüz üzerinden anahtarlama süresi, akım, gerilim, direnç, güç ve bağıl toplama akımı hakkında veri sağlayabilir. Bu, eğrilerin de değerlendirilebileceği, süreçteki anormalliklerin hızla fark edilebileceği ve böylece karşılıklı karmaşık ilişkilerden sonuçlar çıkarılabileceği ve uzaktan bakım sistemlerine entegrasyonun da mümkün olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak, bunlar sadece kestirimci bakım için değil, aynı zamanda bakım maliyetlerini ve teknik kusurları ve duruş sürelerini azaltmak veya dijital bir ikiz oluşturmak ve doğrulamak için de avantajlardır. 

Merhaba kaplin, bugün nasılsın?

mayr® Güç Aktarım’ın şaft kaplinleri de torkları iletmekten ve şaft hizasızlıklarını telafi etmekten daha fazlasını yapabilir. Mauerstetten’deki mayr® Ürün Müdürü Ralf Epple, “Şaft kaplinleri güç aktarım sisteminin önemli bileşenleridir. Tabiri caizse hareketin olduğu yerde dururlar ve bu nedenle akıllı izleme konseptleri için önceden belirlenmişlerdir. Hedef, bize güç aktarım sisteminin durumu hakkında bilgi veren akıllı debriyajdır. Bu belirleyici avantajlar getiriyor” diyor. Güç aktarma organlarına ayrıntılı ölçüm flanşları veya benzerlerini eklemek yerine, kaplinler entegre sensörlerle donatılmıştır. Bu da yerden ve ek bileşenlerden tasarruf sağlar. Ralf Epple, “ROBA® Drive-Checker kaplinimiz standart ROBA®-DS çelik lamina kaplini temel almaktadır ve bu nedenle mevcut birçok uygulamaya kolayca entegre edilebilir. Bu yaklaşım, doğruluğun yanı sıra maliyet etkinliğinin de önemli bir rol oynadığı süreç izleme alanında özellikle caziptir. Kendimizi, farklı bir amaç güden test ortamındaki yüksek kaliteli ölçüm teknolojisi ve ölçüm sistemlerinden kasıtlı olarak ayırıyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Genel

Weber Maschinenbau, Neugart redüktörleri ile gıda üretiminde öne çıkıyor

Published

on

By

Çözüm söz konusu olduğunda öncülerden biri olan Hessen Breidenbach merkezli şirketler grubu Weber Maschinenbau GmbH, hijyenik makine mühendisliği alanında Neugart‘ta eşit bir iş ortağı buldu. Weber’in sanayide sucuk, et, peynir ve benzerlerini aynen süpermarket raflarında bulunduğu şekilde ve kesinlikle hijyenik olarak işlemek için geliştirdiği bu makinede, başarıya giden yolda yapbozun en önemli parçalarından biri Neugart tarafından yerleştirildi. Yeni nesil gıda işleme makinelerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayan Weber Maschinenbau Geliştirme Mühendisi Andreas Harder, “Tip 906 Slicer ile öncü bir başarıya imza attık. Bu, açık bir tasarımda tutarlı bir şekilde uygulanan türünün dünyadaki ilk makinesi” dedi.

Dilimleyicilere aslında neden ihtiyacımız var?

Sucuk, jambon, et ve peynir ürünlerini esnek ve hassas bir şekilde işleyen güçlü endüstriyel kesme makineleri olan dilimleyiciler, bunu oldukça hızlı yaparlar. Dakikada 2.000’e kadar kesim yapabilen bu tür makinelerde, modele bağlı olarak 1600 milimetre uzunluğa kadar ürünlerin yanı sıra, sonsuz ürünler de yüklenip işlenebilir.

Açık tasarımlı yüksek teknoloji dilimleyiciler

Weber Stratejik Satın Alma Bölümü’nden Philipp Held, “Bu konsept, sadece yanımızda son derece esnek ve güvenilir iş ortakları ve tedarikçilerimiz olduğu için mümkün oldu” diye konuştu. Uygulamalar için doğru tasarımı Neugart sağladı: En katı uluslararası hijyen gereksinimlerini karşılayan ve 3-A RPSCQC’ye göre sertifikalandırılmış, hijyenik tasarıma sahip dünyanın ilk planet redüktörü olan HLAE, gıda endüstrisi bileşenlerine yönelik sürekli artan talepleri karşılar ve böylece yeni standartlar belirler. Avrupa Hijyenik Mühendislik ve Tasarım Grubu’nun (EHEDG) bir üyesi olan Neugart, bu gelişmeyi ileri taşımaya devam ediyor.

Başarının anahtarı:

1 – Ekonomik redüktör çözümleri

Neugart planet redüktörleri modüler prensibe dayalı olarak çeşitli şekillerde tasarlanabilir. Sonuç olarak kullanıcılar, kaliteden ödün vermeden ekonomik bir satın alma fiyatından yararlanır.

2Dünya genelinde kullanımda

Muhtemelen dünyada Neugart redüktörlerinin çalışmadığı hiçbir ülke yoktur. Deneyimli satış mühendislerinden oluşan tüm dünyaya yayılmış ağı ile Neugart, nerede olursanız olun her zaman yanınızdadır.

3 – Ekstrem koşullar altında bile kararlılık

Neugart’ın planet redüktörleri birçok şeye dayanabilir. Optimize edilmiş contalar ve uygulamaya özel yağlayıcılar sayesinde Neugart tahrikleri -40°C’de de çalışır, IP69K gibi en yüksek koruma sınıflarıyla da korunur.

4 – Sertifikalı hijyen

3-A Sanitary Standards Inc. tarafından belirlenen zorlu hijyen standardına göre 3-A RPSCQC sertifikası alan dünyadaki ilk planet redüktör üreticisi olan Neugart, müşterilerine hijyenik üretim güvencesi sağlar.

Daha da iyi olacak

Mevcut müşteriler ve gıda hijyeni alanında giderek katılaşan mevzuat tarafından yönlendirilen Weber yetkilileri, açık tasarıma sahip, temizlemesi daha da kolay ve son derece yenilikçi bir makine geliştirmek istedi. 40 yılı aşkın bir süredir sucuk, et, peynir ve diğer gıdaların işlenmesi, değerli hale getirilmesi ve kesilmesi için çığır açan sistemler üreten Weber’in tam da ihtiyacı olan şey. Dilimleyiciler, sıyırıcılar, gıda robotları, ürün tarayıcıları gibi çok çeşitli ürün portföyü olan şirket, Tip 906 ile yeni bir alana girdi. Bu, yerleşik her parçadaki kontaminasyonun her zaman tespit edilebilmesi ve doğrudan ortadan kaldırılabilmesi avantajını sunar.

Hijyenik bir tasarımda bulunabilirlik

Bu, geliştiricilerin başta karşılaştığı en büyük zorluklardan biriydi. Doğrudan ürünle temas eden makine alanları için temizlenmesi kolay çözümler yıllardır mevcut; ancak güç aktarma organındaki hijyenik bileşenler henüz emekleme aşamasında.

İstifleme, üst üste kesim, katlama, döşeme

Düzenli dilim kalınlığı, daha sonraki işlemler için hassas yerleştirme: Yeni redüktör için gereksinimler iddialıydı ancak Neugart güçlü yanlarını tam olarak bunun için kullanabildi ve iyi tasarlanmış standart ürün programına başvurdu. Tam olarak müşteri gereksinimlerine göre hızlı ve esnek bir şekilde modifiye edildi. Kullanılan tüm malzemelerin FDA spesifikasyonlarına (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) göre onaylı olması gerekiyordu. Sonuç olarak, kullanılan yağlayıcı bile kontaminasyonu önlemek için NSFH1 onayına sahip.

Teknoloji ve anlayış ile başarıya

Açık konsept için tüm bitişik arayüzleri uyarlamak gerekiyordu. Weber uzmanları, Neugart Calculation Programı’ndan (NCP) teknik destek aldı. İlgili eğitim dahil olmak üzere ücretsiz olan Tec Data Finder, Breidenbacherlılar tarafından Neugart gibi yoğun kullanılıyor.

Geleceğe bakış

Redüktör, kurulumdan dayanıklılık testlerine ve kullanıma kadar makinede sorunsuz çalışıyor. Mevcut konsept o kadar ileriye dönük ki hijyenik tasarım konseptinin ne kadar tutarlı bir şekilde uygulandığına firmanın rakipleri bile şaşırıyor. Özellikle ABD’li kullanıcılar, ilgili makamlar ve kuruluşlar, Weber’in girişiminden etkileniyor.

Continue Reading

Güç Aktarım Teknolojileri

KYBURZ, elektrikli araçları için ABM tahrik teknolojisine güveniyor

Published

on

By

[voiserPlayer]

İsviçre’nin Zürih yakınlarındaki Freienstein’da kayıtlı ofisi bulunan KYBURZ Switzerland AG, mektup ve koli teslimatı için posta operatörleri tarafından kullanılan araçlar gibi yüksek kaliteli mobilite ve ulaşım çözümlerinde uluslararası bir liderdir. Tahrik teknolojisi söz konusu olduğunda üretici, konseptten seri üretime kadar ABM Greiffenberger’in kapsamlı desteğine güvenir. ABM, her şeyi tek bir kaynaktan sağlar.

Martin Kyburz 1991 yılında KYBURZ Switzerland AG’yi kurdu. Bugün 150 çalışanı ile şirket, otomatik park freni ve geri vites sayesinde kış koşullarında bile varış noktasına güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşan şehir içi dağıtım araçlarının önde gelen üreticilerinden biridir. Buna KYBURZ DXP dahildir. E-Mobile filosu, iki tekerlekli bir aracın verimliliğini üç tekerlekli bir aracın güvenliği ve dengesiyle birleştirir. DXP, Almanya, Finlandiya veya Avusturya gibi çeşitli ülkelerdeki posta operatörlerinin yanı sıra Winterthur veya Montreux gibi çok sayıda şehirde kullanılmaktadır. Ancak bu çevre dostu araçlara güvenenler sadece posta ve lojistik şirketleri değil; eğlence sektörü için elektrikli spor otomobillerde de son derece popüler ve bol sürüş keyfi sağlıyor. Bu nedenle, diğerlerinin yanı sıra İsviçreli, yol için onaylanmış, elektrikle çalışan bir yarış arabası olan eRod’u geliştirdi.

KYBURZ Geliştirme Müdürü Daniel Weber, “Kapsamlı bir hizmet paketi sunuyoruz. Araçları geliştiriyor, üretiyor ve satış sonrası hizmetle ilgileniyoruz. Ayrıca kullanıldıktan sonra geri alıyoruz, işliyoruz veya geri dönüşümlerine özen gösteriyoruz” diyor. Şu anda, bu elektrikli araçların 23.000’den fazlası dünya çapında yollarda. Şirket ABD hariç dünya çapında tüm pazarlarda faaliyet gösteriyor.

Gereken: Yüksek performanslı ve verimli tahrik üniteleri

Kullanıcıların yüksek beklentileri vardır. Özellikle gönderilerini hızlı ve güvenilir bir şekilde teslim etmesi gereken posta hizmetleri, verimli, çevre dostu, güvenilir ve bakımı ucuz araçlar gerektirir. Bu, tahrik ünitelerinden özellikle yüksek beklentilerin ortaya çıkması demektir. Çünkü sürücü tam yüklü aracıyla sarp sokakları yönetebilmeli ve her an hızlanabilmelidir. Bu araçlar günlük olarak kullanıldığı için hem hızlanma hem de menzil büyük rol oynar. Bu motor performansı ve verimliliği gerektirir.

KYBURZ Switzerland AG, bu gereklilikleri sağlayabilmek için Ekim 2011’de ABM Greiffenberger’e başvurdu. Tam hizmet sağlayıcı olarak Yukarı Frankonya Marktredwitz’de kayıtlı ofisi olan tahrik uzmanı; konveyörler, vinçler, forkliftler gibi lojistikte kurulan sabit ve mobil uygulamalar için sistemler geliştirir ve üretir. ABM Greiffenberger modüler sistem çözümlerine ek olarak, müşterilere ölçülebilir katma değer sağlayan müşteriye ve uygulamaya özel tahrik çözümleriyle de öne çıkar. ABM, müşteriyle yakın ve ortak çalışır. ABM Mobil Tahrik Teknolojisi Geliştirme Müdürü Jürgen Schliermann, “2000’li yılların başlangıcından önce bile, pille çalışan uygulamalardaki bilgi birikimimizi E-Mobility’e aktarmaya başlamıştık. O zaman bile müşteriye özel ilk projeleri hayata geçirebildik. Yeni trendleri erken fark ediyoruz; bu özellikle elektrikli mobilite gibi geleceğe yönelik bir endüstride önemlidir. Kapsamlı geliştirme ve üretim kapasitemiz sayesinde bunu dikkate alıyoruz” diyor.

Sıfırdan yüksek ivmelenme

KYBURZ’dan Daniel Weber, “Sürekli artan miktarlarımız ve kullanıcıların artan talepleri için güvenilir bir ortak arıyorduk. ABM’nin yüksek düzeydeki uzmanlığına ve tedarikçinin itibarına aşinaydık” açıklamasında bulunuyor. Tahrik uzmanı ABM, DXP ​​Serisi teslimat araçları için AC yürüyüş motorlarını tedarik etti. Sadece 22 kilogram ağırlığındaki bu güçlü üç fazlı asenkron motorlar; sessiz, çevre dostu ve stresli dur-kalk operasyonları için optimize edilmiştir. Bu uygulamalar için tam doğru olan, durma konumundan bile yüksek hızlanma kapasiteleri ile etkileyicidirler. ABM uzmanı Schliermann, “Ağırlığı optimize edilmiş AC yürüyüş motorları aynı zamanda sağlam, dayanıklı ve muhafazasız özel tasarımları ile yüksek yük pikleri ve yüksek dinamikleri olan uygulamalar için uygundur” diyor. Yüksek ısı ortaya çıkması, yüksek torklar ve düşük hızlarda önemli bir sorundur. Bu zorluk, ABM motorlar ile kolayca yönetilebilir.

KYBURZ için çok az bakım gerektiren veya hiç bakım gerektirmeyen bir sürücü olması da önemliydi. Ayrıca motor, enerjiyi bakım gerektirmeyen lityum demir fosfat pillerden alır. Harici motor kontrolörleri, güç kaynağı ve hız/tork kontrolünü üstlenir. Kontrolör ile optimize edilmiş etkileşim sayesinde sistem çok iyi düzenlenir ve yüksek seviyede güç yoğunluğu sağlar. Schliermann, “Optimum şekilde hızlanan, iyi bir sürüş dinamiği sağlayan ve dolayısıyla uzun bir menzil sağlayan hafif, verimli ve kompakt bir sürüş sağlayabiliriz” diye açıklıyor.

Emisyonlar yerine duygular

İyi iş birliği ve güvenilir ürünler sayesinde ABM motorları da eRod’ta kullanılır. 600 kilogramlık araç, 120 km/s azami hıza ve yaklaşık 180 kilometre menzile ulaşıyor. Güçlü elektrikli tahrik sayesinde spor otomobil, tutkulu sürücüye maksimum sürüş keyfi sağlar. Jürgen Schliermann, “Halka kaburgalı gövdeye benzer motorumuzu zaten geliştirmiştik ve sadece elektriksel özelliklere uyarlamak zorundaydık” diyor. Gövdesiz motorların aksine kompakt ve sadece 43 kilogramlık AC motorun, bir muhafazası ve kaburgaların radyal yapısı vardır. Her ikisi de sürücüyü kire karşı korur ve iyi bir ısı dağılımı sağlar. Diferansiyel aks üzerine sürüş yönüne dik olarak monte edilir. Schliermann, “Bu montaj konumu sayesinde, sürücünün kanatlarını optimum hava soğutması sağlanacak şekilde uyarladık. Bu çözüm, pik yüklerin ve yüksek sürekli performansın olduğu sürüşler için uygundur” diye açıklıyor. Başka bir deyişle yalnızca emisyonsuz değil; aynı zamanda, sürücünün de hızla yola çıkabileceği bir araç için mükemmel. Dinamik sürüş, durma konumundan bile çok hızlı bir şekilde hızlanır. Gerilim beslemesi ve hız/tork kontrolü harici bir kontrol ile yapılır. Halka kaburga gövdeli motoru ayrıca isteğe bağlı olarak daha yüksek koruma sınıfıyla (IP6K9K) mevcuttur. Uygun maliyetli bir çözüme ek olarak, performans değerleri KYBURZ için özellikle belirleyici bir rol üstlenir.

Genel fayda

KYBURZ, her iki motor çözümünden de çok memnun: Posta araçları günlük olarak kullanılırken eRod genellikle ara sıra kullanılıyor. ABM tahrikleri, posta hizmetlerinde sürekli çalışmanın yanı sıra kısa, dinamik alanlar için de uygun çözümler sunuyor.

ABM sürücü çözümleriyle tüm uygulamalarının genelinde optimum çözüm değerlerine ulaştıklarını memnuniyetle vurgulayan Weber, “Bu, araçlarımızın daha uzun süre performans limitlerinde çalıştırılabilmesi sayesinde daha yüksek sıcaklık direncini de içeriyor” açıklamasında bulunuyor.

Projeden iş birliğine dayalı bir ilişki geliştiğini dile getiren Schliermann, “Her zaman hızlı ve yetkin destek alıyoruz. Değişikliklerin gerekli olması halinde, birlikte her zaman uygun çözümü hızla buluruz” diyor. Weber ise, “Bu işbirlikçi ortaklık sayesinde her zaman mükemmel bir sistem çözümü buluyoruz. Bu tahrik teknolojisindeki kapsamlı deneyimimiz sayesinde geliştirme maliyetimiz genellikle sınırlar içinde tutuluyor” diye ekliyor.

ABM, enerji verimliliği ve sıfır emisyonu nedeniyle DXP Serisi’nin sürdürülebilir teslimat aracını seçti. Schliermann, “Yukarı Frankonya Marktredwitz’deki iki fabrikamız arasındaki yolculuklar için araçları kullanıyoruz. Çalışanlarımız da heyecanlı” ifadelerini kullanıyor.

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et