Connect with us

Elektrik Motorları

Metal kesme alanında mükemmellik

Yayın Tarihi:

-

Her şey dönüşüyor: KOLLMORGEN´ın AKM servo motorları INDEX´in CNC’li çoklu kafalı makinelerinde Index´e ait MS40C-8; büyük ve küçük üretim kapasiteleri için CNC çoklu kafa olarak tasarlandı.

MS40C-8, INDEX’in karmaşık bileşenlerin tamamen otomatikleştirilmiş üretimi için sekiz kafalı bir metal işleme makinesine verilen isim. Aynı makine çift dört kafalı işleme ile aynı zamanda basit parçaların iki kat yüksek üretim adedi ile düşük maliyetli üretimi için kullanıma sunulmuştur. KOLLMORGEN servo teknolojisiyle tahrik edilen; Esslingen, Deizisau´daki CNC çoklu kafalı, metal kesiminde haklı olarak gerçek mükemmellik örneği olarak görülüyor.
INDEX´in çözümü, hem yüksek miktarda hassas parça üretimi için hem de kısa start-up süreleri nedeniyle küçük adetler için tercih ediliyor. INDEX´te çoklu kafa torna makineleri geliştirme ve konstrüksiyon yöneticisi Karl Heinz Schumacher “Çoklu kafa CNC´lerde öncüyüz” açıklamasını yapıyor. Bugün dünya çapından bunlardan binlercesi kullanılıyor.

Boyutsal kesinlik isteniyor
INDEX´in özel olmasının sebebi; bir taraftan standart makineler satmaları bir taraftan da hazır monte edilmiş kalıp ekipmanı ile tamamen kurulu makineler tedarik etmeleri. Çoklu kafalar çoğunlukla sonradan yollara çıkan parçalar için kullanılır. Bunlara örnek olarak enjeksiyon pompası bileşenleri, nozüller verilebilir. Bunların hassasiyeti tolerans sınıfı IT5 kapsamındadır.
INDEX MS40C-8 çoklu kafa torna otomatının ana parçası, senkron tekniğine sahip olan sıvı soğutmalı sekiz motor miliyle kompakt mil tamburudur. Bunlar 24 kW güç ve 57 Nm´ye ulaşan torkla 7.000 devir/dk hıza ulaşıyor. Kademesiz hız ayarı, yüksek tork, küçük boyutları ve bakım ihtiyacının olmaması gibi özellikleriyle dikkat çekiyor. Ana millerin ve kalıp taşıyıcıların sayısının artması sayesinde MS40C-8 bir iş akışındaki çok karmaşık yapı parçalarını dahi tam olarak işleme kapasitesine sahiptir. Ayrıca her biri yediye kadar arka yüz işleme kalıbıyla çalışabilen iki döner senkron mil kullanıma sunulmuştur: Bu kalıplardan dört tanesi tahrik edilebilir. İki arka yüz işleme kalıbının aynı anda işlenecek parçada çalışabilmesi yeni bir özellik.

Mükemmel parçalar için mükemmel iş akışı

İşleme esnasında her bir mil yuvası ve kalıp bıçağı için ideal devir sayısı ve besleme hızı programlanabilir ve bunlar kesimde çeşitlilik gösterebilir. Mil tamburuna entegre edilen sekiz sıvı soğutmalı motor mili kademesiz ayarlanabilir, bakım gerektirmez ve senkron motorlarla tahrik edilebilir. KOLLMORGEN AKM serisinin sabit mıknatıslı servo motorları çapraz kızaklara takılmıştır. Senkron motorlar INDEX makinelerinde özellikle kontrol kalitesi ve yüksek tork yoğunluklarıyla fark yaratıyor. İdeal güç-hacim ilişkisi INDEX´i daha küçük tahriklerle konstrüksiyonda çalışabilecek konuma getiriyor. Alanın dikkatli kullanılması özellikle dar çalışma alanları için önem taşıyor.

Yüksek tork yoğunluğu
Az alanda çok verim: INDEX, KOLLMORGEN motorlarını özellikle kalıplar için
konumlandırma ekseni olarak kullanıyor. Yüksek performans yoğunluğu çalışma alanından tasarruf sağlayan küçük yapı boyutlarına imkân sağlıyor. AKM serisi senkron servo motorlarının üstün tork yoğunluğu; INDEX´in rotatif motor devrini dişli olmaksızın doğrusal bir harekete dönüştürmesine olanak sağlıyor. Bunun için vidalı miller doğrudan motor miline bağlanmıştır. KOLLMORGEN´dan Metin Han bunu, “Dişlinin olmaması hareketli parçaların
kütlesini azaltarak mekanik boşlukları iyileştiriyor ve tahriki genel olarak daha kararlı hale getiriyor” sözleriyle özetliyor. Kendisi, INDEX´in isteklerini dikkate alarak uygun tahrik çözümünü uygulayan müşteri yöneticisi. Karl Heinz Schumacher ise şunları belirtiyor: “Sıfır boşluk ve kararlılık bizim için özellikle çok kademeli işlemelerde gerekli, böylece kalıp daima bir sonraki işleme adımının dişlisine tam olarak alınır.”

Tahrikler doğrudan çalışma alanında
INDEX bu özellikleri, bunlar için AKM senkron servo motorların çalışma alanında maliyetli bir şekilde kaplanmasına gerek duyulmaksızın kullanıyor. Çalışma alanının olabildiğince düzenli tutulması hedefiyle AKM servo motorlar INDEX´in ihtiyaçlarına özel olarak belirlendi ve IP67 açısından geniş çaplı testlere tabi tutuldu. Motorlar özel Washdown dış boyaları sayesinde doğrudan çapraz kızaklara monte edilebiliyor. Böylece birimleri kullanım ömründen kayıp yaşamadan doğrudan işleme sürecine katmak mümkün oluyor. “Bu durum KOLLMORGEN´ın AKM servo motorlarından yana” görüşünde Karl Heinz
Schumacher. Geriye sadece bağlantı kabloları kalıyor. Onlar da metal kırıntılarının sürekli darbesine maruz kalmakta. KOLLMORGEN bu nedenle kabloları özel olarak INDEX´in ihtiyaçlarına uygun şekilde, metalden bir kablo kanalının içine yerleştirdi. Bu ortak mühendislik tedbiri bugün, servo tahriki ve kablolarını, uçuşan metal kırıntılarına ve çalışma alanında basıncı 80 bar´a kadar çıkan kesim yağına karşı güvenle korur. KOLLMORGEN´ın AKM servo motorları ortak mühendislik çalışması çerçevesinde INDEX CNC çoklu millerin kullanım koşullarına mükemmel şekilde uymuş olsa da, entegrasyonda standarda bağlı kalındı. Arka plan: Motorlar kaynaksız olarak uzun zaman alan uyum çalışmaları olmadan makinenin otomasyonunun tümüne uymalı. Buna örnek olarak DRİVE-CLİQ yoluyla sağlanan bağlantı verilebilir. Böylece AKM senkron servo motorların performans avantajları doğrudan CNC uygulamaları için sinumerik kumandalarıyla metal işlemede; bağlantı teknolojisinden ödün vermek zorunda kalmadan kullanılabilir. Tescilli Siemens dünyası dışındaki diğer üreticilerin motorlarını kullanmak isteyenler, şimdiye dek özel ve pahalı
DRİVE-CLİQ sensör modüllerini kullanmak zorunda kalmışlardı. “DRİVE-CLİQ AKM´de mevcut; bu sayede konum sinyallerini 1:1 işleyebiliyoruz ve bir SMC modülüne ihtiyacımız yok. Bunlar yere ve paraya mal oluyor” vurgusunu yapıyor Metin Hanve ekliyor: “Bu şekilde AKM motorların performans avantajlarını bu uygulamada tam olarak kullanabilmenin yolu açılıyor.”

Sonuç
DRIVE-CLİQ ile donatılması KOLLMORGEN senkron servo motorların CNC ve
otomasyon teknolojisinin çeşitliliğine uyum yeteneğine bir örnek; özellikle de metal işleme için. Makine üreticileri böylece tahrikleri; konfor ve performansta bir kayıp olmaksızın kapalı sistemlerin dışında kullanabilme imkânına sahip oluyor. Ayrıca büyük seriler dışında; AKM servo motorların dişli olmadan kullanılmasından bağlantı kablolarının özel olarak üretilen kablo kanalıyla korunmasına kadar, oldukça basit adaptasyonlar gerçekleştirilebilir; işte bu da INDEX´te yepyeni ufuklar açtı.
2. AKM servo motorlar INDEX´te “ortak mühendislik çalışması” olarak lazerle
işlenmiş etiket ve özel bir kablo kanalıyla kullanıma sunuluyor.
3. “AKM servo mortorlar tek kelimeyle kompakt” diyor INDEX Makine Geliştirme ve
Konstrüksiyon Yöneticisi Karl Heinz Schumacher.
4. İşleme merkezleri oldukça kolay yönetilebiliyor. Bu da yüksek verimlilik için gerekli
şartlardan biri.
5. Çelik çubukların işlenmesi sekiz farklı iş adımıyla gerçekleşiyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com