Connect with us

Bilim İnsanı

Metal kesme sanatkârı: Frederick Winslow Taylor

Yayın Tarihi:

-

Endüstri mühendisliği alanındaki ilk disiplinli bilimsel çalışmaları Amerikalı makine mühendisi Frederick Winslow Taylor yapmıştır.

1856-1915 yılları arasından yaşayan Taylor, endüstriyel verimliliği artırmak için yaptığı sistemli çalışmalarla, bu alanın öncüsü olmuştur. Taylor, çalışmaları ışığında oluşturduğu Bilimsel Yönetim İlkeleri ile endüstri mühendisliğinin temellerini atmıştır.

20 Mart 1856‘da, Pensilvanya eyaletinin Germantown şehrinde doğan Taylor, sağlık sorunları sebebiyle üniversite eğitimine devam edemeyip, 1874 yılında makinist çıraklığına başlamıştır. Bununla birlikte, mühendis olabilmek amacıyla da akşam eğitimleri almaya başlamıştır.

1878‘de işçi olarak girdiği Midvale Çelik Şirketi’nde altı yıl gibi kısa bir sürede terfi etmiş ve 1884‘te başmühendis olmuştur. 1880 ve 1883 yılları arasında Stevens Institute’da akşam mühendislik programına devam ederek makine mühendisliği diploması almıştır. Endüstriyel verimliliğin artması için geliştirdiği fikirleri Midvale Çelik Şirketi’nde uygulama imkânı bulan Taylor’un buradaki en önemli mühendislik çalışması, fabrikanın ve makinelerin büyük bir bölümünün tasarımını yapmak olmuştur; buna ABD’nin en büyük buhar işleyicisi de dâhildir. Buhar işleyici, tamamıyla yeni ve özgün bir tasarımdı ve 1890 yılında Taylor tarafından patenti alınmıştır.

1890 yılında Manufacturing Investment Co.’da genel müdürlük görevi üstlendi. Şirket, ağaç gövdesinden, Mitscherilch yöntemi ile sülfit hamuru üretiliyordu. Burada 2 büyük değirmen inşa ettirdi.

Metal Kesme Sanatı

20. yüzyılın başında Bethlehem Steel’de usta başı olarak göreve başladığında burada takım çeliği kesme konusunda birçok deney gerçekleştirdi. Bu deneylerin sonucu olarak modern Taylor-White yüksek hız takımlarını işleme yöntemi ortaya çıktı. Taylor’un Metal Kesme Sanatı isimli kitabı bu deneylerden çıkan sonuçlar üzerine yazılmıştır. Frederick W. Taylor’un metal kesmeyle ilgili çalışmaları, Paris Fuarı’nda altın madalyayla ödüllendirilmiştir.

Taylor, bunun sonrasında para kazanmak için çalışmaktan uzak durmaya karar vermiş ve hayatının geri kalan kısmını bilimsel yönetim amacına adamıştır. Bilimsel Yönetim İlkelerinin pratik uygulamasını makine atölyesinde öğrenmek isteyen kişilerin masraflarını karşılamış, dersler verip, kitaplar yazmıştır.

Taylor’un Bilimsel Yönetim İlkeleri (The Principles of Scientific Management), işyerlerinde daha yüksek tempo ile çalışma, metot standardizasyonunun, uygulama ve çalışma koşullarının adaptasyonu ve işbirliğinin en üst düzeyde olması ilkelerine dayanıyordu.

1907 senesinde ABD Donanması’ndan Amiral Alan Goodrich Kirk, tavsiyelerini almak üzere New York tersanesi için Taylor’dan yardım istemiştir. Taylor’ın karşılık beklemeden yaptığı bu çalışması çok başarılı olunca, aynı metotlar ABD Donanması’nın tüm tersanelerinde uygulandı.

Frederick W. Taylor 21 Mart 1915‘te Philadelphia‘da hayata gözlerini yummuştur.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com