Connect with us

Endüstriyel Donanım ve Makine Parçaları

MİB değişim dedi, değişim başladı

Yayın Tarihi:

-

 

Bugüne dek sektördeki değişime yön veren ve 2 Nisan 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirdiği Genel Kurul’da da bunu niteleyen Makina İmalatçıları Birliği, kendi bünyesinde de değişiklik yaparak yeni döneme başladı. Makine imalat sektörünün tümünü kapsayan sivil toplum kuruluşu olma özelliğiyle, bünyesinde 200’e yakın üye firma bulunan Makina İmalatçıları Birliği (MİB), kurucu ve İcra Kurulu üyesi de bulunduğu Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu ile birlikte yeni ofis açılışını gerçekleştirdi. Sanayi ve Ticaret Eski Bakanı Sn. Nihat ERGÜN’ün de şereflendirdikleri açılış töreni 03.05.2016 tarihinde Ankara Sanayi Odası’nda yapıldı.

 

Makine ve aksamı ile ilgili imalat yapan firmaların üye oldukları sektörel bir Birlik olarak, 1990 yılında kurulan Makina İmalatçıları Birliği (MİB), günümüzün değişen beklenti ve piyasa koşullarına yönelik hayata geçirdiği çalışmalarla sektörün gelişimine yön veriyor. MİB Başkanı Sn. Ahmet ÖZKAYAN, geçmişte düşünülmesi hayalden öteye gitmeyen üretimlerin artık ülkemizde yapılır hale geldiğini vurguladı. Bu sürecin sektörümüzün dinamikleri olan üreticilerimizin ve paydaşlarının üretim aşkı ve cesareti ile gerçekleştiğinin ise altını çizdi.

Ankara’da Sanayinin Kalbinde Yeni Ofis

Makina İmalatçıları Birliği (MİB), sektörün kalbinde Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) ile ortak olarak oluşturduğu yeni ofisinde daha güçlü bir sinerji yaratarak sektörün nabzını tutmayı öngörüyor. Bundan sonraki dönemde faaliyetlerini Ankara Sanayi Odası’nın 7. katında gerçekleştirecek olan MİB, sektör için değişimlere de imza atmayı planlıyor.

Sektörün yurtiçinde ve yurtdışında daha iyi tanınması, yerli makine imalatçılarının pazar payını arttırması ve geliştirmesi ile ilgili faaliyetlerin yer aldığı çalışmalara ilaveten, üzerine aldığı misyonla üretime ve yatırıma her zamankinden daha fazla katma değer sağlamak istiyor. Hali hazırda mevcut olan özel ve kamusal pek çok platformda, sektör ile üye firmalar hakkında detaylı ve gerçekçi bilgi aktarımı konusundaki çalışmalarını, ilerleyen dönemde yeni projelerle geliştirmeyi öngörüyor.

Sn. ÖZKAYAN konuşmalarında, son 15 yılda ülkemizde dağıtılan Ar-Ge teşvik ve desteklerine, tüm kurum ve kuruluşlarımızın Ar-Ge ve teknolojiye karşı nasıl bir vizyon geliştirdiğine, Ar-Ge merkezlerimizin sayısının hızla artmasından da görüldüğüne değindi. Bu konudaki desteklerin devam etmesi ve projelerin kalitelerinin de bununla birlikte artması taleplerini de dile getirdi.

Dünya Arenasındaki Varlığımızı Sürdürmeliyiz

Sn. ÖZKAYAN konuşmalarında, dünya arenasındaki varlığımızı sürdürmek için kendi teknolojilerimizi geliştirip, ithal ettiğimiz ara ürünleri, kendi ülkemizde üretmemiz gerektiğine de dikkat çekmiştir. Ancak bu şekilde, ülkemizdeki birçok yeni sektörün ve üretimin önünün açılacağını belirtmiştir. Bunlar yapılmadığı takdirde teknoloji sağlayan ülkelerin uygun gördüğü teknoloji ile yetinmek zorunda olduğumuzu, dış ülkelerdeki izinlere bağlı ithal ürünler ile üretim yapacağımızı ve böylece sektörümüzün erimesine şahit olacağımızı ifade etmiştir.

Makine üreticilerinin ise, yüksek teknolojiye geçişte ilkleri gerçekleştirecek donanıma ve yapıya sahip, ülkemizdeki en önemli unsur olduğunu vurgulamıştır. Bu konuda da, sektörümüzün pozitif bir ayırımla desteklenmesi gerektiğini dile getirmiştir.

Adnan Dalgakıran

Sn. DALGAKIRAN, makine imalat sanayisinin rekabet gücünü arttırmak ve sürekli kılmak için sektörün her kesimi ve ilgili kurumlarla işbirliği içinde olunması gerektiğini vurgularken, sektörün öncelikleri doğrultusunda politikalar geliştirmenin, bunları gerçekleştirecek altyapı ve araçları oluşturmaya katkı sağlamanın önemine dikkat çekti.  Bu amaçla MAKFED’in sektörel örgütlerin faaliyetlerini destekleyerek, dayanışma ve işbirliği kültürü oluşturmakta öncü rol oynayacağını da belirtti.

Sanayi Ve Ticaret Eski Bakanı Sn. Nihat Ergün’ün Düşünceleri

Sanayicilerin ve sektörümüzün önemine değinen Sn. ERGÜN, sektörün daha da büyümesi gerektiğine olan inancını dile getirdi. MAKFED’in kurulması gerektiği inancını uzun süredir taşıdığını ve ülkemizde en dinamik sektör denilince akla makinenin geldiğini vurguladı.

Sektörümüzün gelişmiş bir üretim yapısına kavuşmasının ve rekabet üstünlüğünün arttırılarak sürdürülebilmesi ile ülke sanayisinin geleceği için büyük önem taşıdığını da sözlerine ekledi. Son olarak da, sektörün gücünün artması için birlik ve beraberlik gerektiğine, bu uğurda da MAKFED çatısı altında 17 Derneğin bir araya gelmesinden çok mutlu olduğunu belirtti.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com