Connect with us

Hareket Kontrolü

Neugart’tan otomasyon ve robotik teknolojileri için redüktörler

Yayın Tarihi:

-

Bu sektöre makine imalatı yapan ve tesis mühendisliği sunan işletmelerin üstesinden gelmek zorunda olduğu çok zorlu bir sorun vardır. Bu da üretimde kalite ve sağlamlıktan ödün vermeden uygun maliyete ulaşmaktır. Neticede, otomasyon düzeyi çok yüksek olan tesisler yıl boyunca kesintisiz çalışmak zorundadır.

Neugart yarım yüzyıldan beri böylesi taleplere cevap veren planet redüktörlerini hem geliştirmekte hem de üretmektedir. O zamandan bu yana ürünlerimizi müşterilerimizle iş birliği içinde daima daha ileri düzeylere taşımaktayız.

Redüktörlere yöneltilen talepler uygulamaya bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Yüksek dinamiklikteki lineer uygulama modülleri, işleme perfomansı yüksek, dayanıklı bileşenler gerektirirler. Giriş bileşenlerinin hafif olması nedeniyle çoklu eksen sistemlerinin ayarlanabilirliği olabildiğince yüksektir, bu da daha etkin işlem zamanları sağlar. Öte yandan, “al-ve-yerleştir” (pick-and-place) sistemleri tekrarlama işleminde son derece yüksek bir kesinlik oranını ve sistemin rijitliğinin de buna uygun derecede olmasını gerektirir; bunun anlamı da son ürünün hızlı ve noktası noktasına bir kesinlikle yerine konmasıdır.

Neugart’ın planet redüktörleri müşterinin özel gereksinimlerine göre konfigüre edilebilir. Güvenilir bir şekilde ve yüksek bir kesinlikle çalışırlar, böylece müşterilerimizin taleplerini ne kadar yüksek seviyede olursa olsun her zaman yerine getirirler.

Avantajlarınız:

-Ekonomik redüktör çözümleri: Neugart’ın planet redüktörleri modüler tasarım prensibine göre çok farklı varyasyonlarda mevcuttur. Bu prensip yatırım maliyetini ekonomik hale getirir. Hem de kaliteden ödün vermeden.

-Güvenilir ve uzun ömürlü redüktörler: Planet redüktörlerimiz bütün kullanım ömrü boyunca yağlama maddesi değişimi gerektirmez. Kendi ürettiğimiz eşsiz tasarımı redüktörün ömür boyu ekstra yağlanmasını gerektirmez ve redüktör görevini güvenilir bir şekilde yerine getirmeye devam eder.

-Ürün seçimini kolaylaştıran akıllı yazılım: Farklı uygulamalar için doğru redüktörü seçmek göründüğü kadar kolay değildir. Uygulamaların yapıları karmaşıktır, çok farklı faktörler çok önemli roller oynayabilir. Neugart’ın kullanımı kolay akıllı yazılımı bu konuya ışık tutar.

-Dünyanın dört bir yanında kullanımda: Dünyada Neugart redüktörü kullanılmayan hemen hemen hiçbir ülke yoktur. Tecrübeli satış mühendislerimizin oluşturduğu ağ dünyanın her yerine yayılmıştır. Böylece nerede olursanız olun yanınızda her zaman Neugartlı bir uzman bulursunuz

“Neugart’ın özel uygulamalar konusunda sunduğu mükemmel danışmanlık, ürünlerinin yüksek kalitesi ve optimum ürün programı, senelerden beri Neugart redüktörlerine güven duymamızı sağlamaktadır. Servo perçinleme makinemizde kullandığımız planet redüktörün seçiminde Neugart’ın sunduğundan daha iyisini bulmamız mümkün değil.”

  1. Eng. (DH) Florian Unger | Geliştirme Bölümü Müdürü | Eckold GmbH & Co. KG

Perçinleme

Florian Unger, Almanya’nın Harz bölgesindeki St. Andreasberg köyünde bulunan Eckold GmbH & Co. KG şirketinde Geliştirme Departmanı’nı yönetiyor. Unger, uzun yıllardan beri Neugart’ın redüktör teknolojilerine inanan bir yönetici. Nedenini şöyle açıklıyor: “Redüktör üreticisi Neugart’ın sunduklarının toplamına baktığımda her şeyin son derece uygun olduğunu görüyorum. Neugart’ın geniş ürün yelpazesi her bir uygulamaya uygun bir redüktörü mutlaka sunuyor. Bizim için en iyi Neugart’ta redüktörü bulduk. Kompakt, yüksek performanslı, güçlü, bakım gerektirmiyor. Üstelik fiyatı da uygun.”

Şirket hakkında bilgiler

Eckold GmbH & Co KG, orta ölçekli bir şirket. 80 yılı aşkın bir geçmişi var. Makine mühendisliği alanında faaliyet gösteren şirket, müşterilerinin özel isteklerine göre makineler üretiyor. Özel uzmanlık alanları bağlantı teknolojileri ve şekillendirme teknikleri. Şirketin odak noktasında perçinleme, sıkı alıştırma tekniği, presle şekillendirme ve kendinden delen perçin sistemleri bulunuyor. Özellikle perçinleme, şirketin çalışmalarının tamamen yoğunlaştığı bir teknolojidir. Bu pek şaşırtıcı değil, çünkü şirketin sahibi Gerd-Jürgen Eckold 1980’li yıllarda perçinleme tekniğini piyasaya getirmiş olan kişinin ta kendisi. Bugün perçinleme tekniği -tıpkı punto kaynağı gibi- otomobil sanayinde, ev tipi cihaz teknolojilerinde ve iklimlendirme/havalandırma teknolojilerinde vazgeçilmez bir teknik haline gelmiştir. Çelik ve alüminyum gibi malzemelerin birbirine yardımcı elemanlar olmadan bağlanması söz konusu olduğunda perçinleme tekniğinin alternatifi hemen hemen yok gibidir.

İşlevsel tanımlama

Eckold firması daha yıllar önce perçinleme makinelerinde pnömahidrolik sistemden elektromekanik sistemlere geçmeye, donanım değişikliği yapmaya ve bunları daha da geliştirmeye başlamış. Bugün şirkette her iki sistem yan yana çalışmakta. Ancak bu alanda da eğilim kesinlikle elektromekanik sistemler yönünde. Levha kalınlıkları farklı olan yapı parçalarında, dikiş altı ve boyun yapılarını pozitif etkileyebilmek için taban kalınlığının daima levha kalınlığına uyarlanması gerekir. Pnömahidrolik sistemler kullanıldığında, silindirin değiştirilemez sabit hareketi nedeniyle, yapılması zor bir matris değişikliği gereklidir.

Elektromekanik sistemde ise, tahrik hareketinin değiştirilebilir olmasından dolayı kullanıcı kısmen matris değişikliğine gitmek zorunda kalmaz; yani elektromekanik sistem esneklik sunmaktadır. Diğer avantajlar ise, program üzerinden kumanda edilebilen, sürekli yapılmakta olan kalite kontrollerinde ve otomasyonda yatmaktadır.

Perçinleme kıskaçları örneğin otomotiv sanayisindeki uygulamalarda komple bir birim olarak bükme kollu robota monte edilir ve üretim hatlarında insansız çalışırlar. Bu bağlamda genellikle yer darlığı çekilir. Karoserinin zor ulaşılır bölümlerinde montaj söz konusu olduğundan, perçinleme biriminin olabildiğince kompakt olması önemlidir. Redüktör ve planet rulo vidanın paralel yapısı sayesinde Eckold’un ürettiği makineler öteden beri kompakt yapılıdır. Makinelerde servo motor planet redüktöre doğrudan tahrik uygular. Planet redüktör bir kayışla planet rulo vidasına bağlıdır ve bu bağlantı üzerinden pres gücü yüksek olan eksenel bir hareket sağlar. Kayışın öngeriliminden gelen eksenel kuvvetler, kullanılan planet redüktörünün yataklama tekniği tarafından karşılanır. Orijinal ürün üreticilerinin (OEM) daha da küçültülmüş birimler ve takt sürelerinin daha da kısaltılması talepleri, Eckold firmasını piyasada alternatif arayışlarına yöneltti.

Eckold’un yeni bir redüktöre karar vermesi için, redüktörün nitelikleri son derece sıkı ve titiz bir dizi deney prosedürüne tabi tutulur. Şirket kendi bünyesinde gerçek şartlar altında yaptığı deneylerde 10 milyon strok hareketini şart koşar. Bu testi başarıyla geçen perçinleme birimleri alan test deneyleri için OEM’lere teslim edilir. Farklı adımlar halinde, her 2,5 milyon strok hareketinden sonra cihaz tekrar fabrikaya döner ve çok yönlü analizlere tabi tutulur. Yalnızca bu prosedürü %100’lük bir başarıyla tamamlayan bileşenler son listeye alınır.

Çözüm

Tüm testleri başarıyla geçtikten sonra neticede karar Neugart redüktörü yönünde verildi. Bu redüktörün kullanılması için geçerli olan argümanlar son derece dikkat çekici; bu redüktör şimdiye dek kullanılan redüktör teknolojileriyle karşılaştırıldığında sayısız avantaj sunuyor. Neugart’ın redüktörü %98 oranında bir verimlilik sunuyor.

Yaklaşık 10 mm daha kısa, kendi ağırlığı çok düşük ve %5 ile 10 arasında bir oranda daha yüksek güç verilerine ulaşıyor. Bütün bunlar ise, perçinleme makinesi için bir değil, iki avantaj sağlıyor: Redüktörün hafifliği bükme kollu robotun ayarlanabilirliğini yükseltiyor, bu da ayrıca proses sürelerini kısaltıyor. Öte yandan zaten küçük olan birim daha da kompakt hale geliyor. Bu özellikleri sayesinde Eckold perçinleme makineleri piyasada eşsiz bir konuma ulaşıyor.

Eckold’un mühendislerinin bunun kadar önem verdiği konulardan biri de, robot kolunun bileşenlerinin her türlü zorlu konumda görevlerini yerine getirmesi talebine rağmen, redüktörün makine ömrü boyunca yağlama gerektirmemesiydi. Müşteriye bütün beklentileri yerine getiren, 100 kN’a kadar eksenel perçinleme kuvveti üreten bir aktarma mekanizması teslim edildi. Burada sayılan tüm bu teknik avantajlara bir avantaj daha ekleniyor. O da, Neugart redüktörlerinin daha önce kullanılan diğer redüktörlere göre daha uygun fiyatıdır.

Eckold firmasının tedarikçisi olabilmek için yerine getirilmesi gereken kriterlerden ikisi, DIN ISO 9001 sertifikası olduğunu kanıtlamak ve seçkin OEM’lerin listesinde yer almaktı.

Neugart redüktörünün Eckold perçinleme sistemine uygulanmasından bugüne kadar geçen süre içinde ne herhangi bir sorun oluşmuş ne de bir aksaklık çıkmıştır. Eckold, sistemin bütününde oluşabilecek düzensizlikleri önceden belirlemek ve bunları derhal önlemek konusunda Neugart müşteri temsilcilerinin uygulamalar hakkındaki mükemmel bilgilerinden yararlanmaktadır.

Bu konuda Neugart’ın müşterilerine ücretsiz sunduğu düzenleme yazılımı NCP de fevkalade destek sağlamaktadır. Eckold’un her yeni uygulaması önce bu programla planlanmakta, bu belgeler daha sonra teknik dokümantasyonun bir parçası olarak görev yapmaktadırlar. Geliştiriciler bu planlama safhasından sonra, kendi uygulamaları için hazırlanan redüktörü otomatikman konfigüre edilmiş CAD modeli olarak indirmek için Neugart Tec Data Finder’ı kullanmaktadır.

Geleceğe baktımızda gördüklerimiz

Şekillendirme ve presle şekillendirme tekniği alanlarında da elektromekanik aktarma mekanizmaları hidrolik ve pnömahidrolik tahriklerin yerine geçmeye devam etmektedirler. Bu olgu Eckold firmasında en yeni makine tipleriyle desteklenmektedir. Gelecekte üstesinden gelinmesi gereken bir zorluk, çok farklı yeni malzemelerin perçinleme elemanlarıyla bağlanması olacaktır. Branşımızda makine ömrü tahrik seçiminde çok önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bunlar kullanılan komponentlerin altından kalkması gereken zorluklardır. Eckold, şimdiye dek Neugart’la yaptığı iş birliğinden elde ettiği olumlu deneyimler nedeniyle gelecekte bu iş birliğini daha da genişletmek ve yoğunlaştırmak istemektedir.

Perçinleme nedir?

Perçinleme, sac ve profilleri birbirine bağlamakta kullanılan yenilikçi ve kendini kanıtlamış bir yöntemdir. Bu çözülmez bağlantılar, yalnızca lokal yapılan soğuk şekillendirme temelinde yardımcı elemanlar kullanılmadan üretilir. Bu işleme tekniğinin en temel özelliği, kılavuzlu bağlantıların bağlanacak sacların şekillendirilmesiyle yapılmasıdır. Bağlanacak parçaların kalınlığının aynı veya farklı olması, parçaların aynı veya farklı hammaddelerden üretilmiş olması sorun teşkil etmez.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com