Connect with us

Elektrik Motorları

Omec Motor uygulamalarında ortamdaki sıcaklığın, yüksekliğin ve rutubetin önemi

Yayın Tarihi:

-

Bu yazımızda, alçak gerilim Omec AC motorlarının, endüstrinin çeşitli kollarındaki kullanımları esnasında ortamdaki sıcaklıktan, yükseklikten ve rutubetten ne şekilde etkilendiğini ele alacağız. Verdiğimiz bilgileri, aşağıdaki tablolarımız ile de destekleyeceğiz.

Bilindiği üzere 56 gövdeden başlayarak 630 gövdeye kadar, serideki tüm alçak gerilim Omec AC motorlarımız, tüm dünyada sanayinin çeşitli kollarında çalışmakta ve üreticiye ihtiyaç duyduğu döndürme momentini, gerekli mil çıkış gücü ile birlikte vermektedir. Sanayideki çalışması esnasında bir elektrik motorundan istenilen gerçek fayda; motorun plakasında yazılı olan mil çıkış gücünü, yine kataloğunda belirtilen verimi doğrultusunda alabilmektir. Bir başka deyişle bizim bir elektrik motorundan istediğimiz mil çıkış gücünü tam randıman ile alabilmek ve iş makinemize tahrik edebilmektir. 

Bu çalışma esnasında motorumuzun mil çıkış gücünü etkilemekte olan bazı dış ortam faktörleri mevcuttur: Bu faktörlerin en başta gelenleri sırasıyla dış ortam sıcaklığı, ortam yüksekliği ve rutubettir. 

Omec AC motorlarının sargı yalıtım sınıfı (termik izolasyonu) F sınıfı olup, ısınma karakteristiği B sınıfıdır. Bu sayede F sınıfı yalıtım ile 155 dereceye kadar deforme olmayan sargı yapısı sağlanır. Omec AC motorlarının daha verimli soğutmaya elverişli malzemesi, tasarımı ve yüksek verimliliği sayesinde ısınma değerleri B sınıfına indirgenmiştir. Sargı sıcaklığı ile gövde sıcaklığı arasındaki fark ne kadar aza indirgenebiliyorsa, soğutma o kadar iyi sağlanabiliyor demektir. Sincap kafesli alçak gerilim Omec AC motorlarımızda, motor plakasında yazılı olan motor gücü (mil çıkış gücü), anma besleme geriliminde (400V şebeke gerilimi), tam yüklenmede, 40 derece ortam sıcaklığında, 1000 metre ortam yüksekliğinde, F/B sargı yalıtım/ısınma sınıfında geçerli olan motor mil çıkış gücüdür. Omec AC motorumuzun bu şartlarda milinden iş makinesine aktardığı güç de bu sebeple motor anma (nominal) gücü olarak adlandırılır.  

Ortam sıcaklığının 40 derece seviyesinin üzerine ve/veya ortam yüksekliğinin 1000 metre seviyesinin (deniz seviyesinden) üzerine çıkması durumunda, motor plakalarında belirtilmiş olan motor güçlerinin (kW) üzerinden belli oranlarda düşüşlerin gerçekleşmesi durumu söz konusudur. Bu durum, yukarıda adım adım açıklanan sargı yalıtım/ısınma sınıfı ve motor servis faktörleri ile ilgilidir. Örnek tablolarda, motorların bulunduğu ortamlardaki sıcaklık, yükseklik ve rutubet değerlerinin sistemde ne şekilde dikkate alınması gerektiği ayrıntılı olarak sayısal veriler ile gösterilmiştir.

Bir elektrik motoru şebekeye bağlandığında, şebekeden çekeceği elektriksel güç ve dolayısıyla elektrik enerjisi sürekli sabit kalacaktır. Bu sebeple motorumuzun milinden en fazla faydalı gücü alıp yükümüze aktarabilmemiz için motordaki kayıpları azaltmamız şarttır. Motor kayıplarını azaltabilmek için sırasıyla; motor sargı dirençlerinin, motor manyetik devre (demir) kayıpları ile sürtünme kayıplarının azaltılması şarttır. Bu iyileştirilmeler de ancak daha kaliteli malzemelerin kullanılması ile gerçekleştirilir. Örneğin, sürtünme kayıplarının azaltılmasına somut örnek olarak daha kaliteli rulman ve yatak malzemelerinin kullanılmasını gösterebiliriz. Omec Motor ürün ailesindeki tüm yüksek verimli AC motorlarda, malzeme kalitesi artırılarak motor kayıpları en aza indirgenmektedir.

Sanayinin birbirinden farklı kollarını düşündüğümüzde, elektrik enerjisini mekanik enerjiye çeviren elektrik motorlarının hayatımızdaki önemini bir kez daha anlarız. Milyarlarca kWh’lik elektrik enerjisinin yalnızca AC motorlar üzerinden tüketildiğini fark ederiz. Bu sebeple, en etkin enerji tasarrufu işletmelerimizde kullandığımız on binlerce elektrik motorunun, yüksek verimli olmasından geçer. Bu noktada bizler de Omec Motor olarak, en yüksek kalite ve verim değerlerinde ürünlerimiz, imalat teknolojilerimiz, satış sonrası hizmetlerimiz, yedek parça ve servis gücümüz ile globalde sürekli en yukarıyı hedefliyor ve müşterilerimize en doğru ve en yakın çözüm ortağı olmaya çalışıyoruz. Ülkemizde de aynı yönde güçlü adımlarla ilerliyoruz.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 
Advertisement

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com