Connect with us

Genel

Optibelt Türkiye’nin pazar faaliyetleri Hilmi Güneş’e emanet

Yayın Tarihi:

-

Yüksek performanslı tahrik kayışlarında dünya çapında lider markalardan biri olan Optibelt’in, Türkiye pazarını domine eden yapılanması Optibelt Türkiye’de satış ve pazarlama faaliyetleri, sektör profesyoneli Hilmi Güneş’e emanet. Optibelt Türkiye’ye 2017 yılında Satış Mühendisi olarak katılan ve ardından Pazarlama Müdürü olan Hilmi Güneş, 2021 yılının Kasım ayı itibarıyla Optibelt Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürlüğü görevini üstlendi.

Küresel ölçekte yaşanan olumsuzluklara rağmen büyüme hızını kaybetmeyen Optibelt Türkiye’nin Satış ve Pazarlama Müdürü Hilmi Güneş ile hem kendisini tanıdığımız hem de küresel ölçekte 150. yılını kutlayan firmanın Türkiye yapılanması hakkında bilgiler aldığımız kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle sizi ve Optibelt Türkiye’yi tanıyabilir miyiz?

Esnaf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve bu nedenle de satış ve pazarlamayı bizzat yaşayarak 46 yıllık bir ömrü geride bırakan, maden mühendisliği eğitimi sonrası mühendisliğin getirdiği analitik düşünme yetisini sosyal becerileri ile harmanlamaya çalışan ve bundan da keyif alan biri diyerek özetleyeyim kendimi o halde.

Optibelt Türkiye ise; geçtiğimiz günlerde 150. yılını kutlayan köklü ve güçlü Optibelt ailesinin 2015 yılında kurulan genç ve dinamik bir üyesi.

Optibelt Türkiye’de yeni bir görev üstlendiniz. Yeni göreviniz hakkında bilgi vererek; Optibelt’in Türkiye yapılanmasından bahsedebilir misiniz?

2017 yılında sonunda satış mühendisi olarak başlamış ve 2021 yılı başında pazarlama müdürü olarak devam etmiştim. 2021 yılının Kasım ayı itibarıyla da Optibelt Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürlüğü’ne getirildim.

Bizim direkt müşteriler ve bayiler olmak üzere iki satış kanalımız var. Satışlarımızın yarısını aşkın kısmını bayilerimiz ile gerçekleştiriyoruz. Satış ekibim; mühendis ve destek takımı ile birlikte toplamda 7 kişiden oluşuyor. Biz sadece üretim yapan, ürün satan ve bu yönüyle büyük ölçüde birbirine benzeyen onlarca firmadan biri değiliz. Bir firma istediği ürünü öyle ya da böyle bir şekilde tedarik edebilir. Peki ya onun sınırlı kaynaklarını doğru kullanmasını, birim maliyetlerini azaltmasını, karlılığını maksimize etmesini, üretim verimliliğini ve süreç kalitesini artırmasını sağlayacak değerli bilgileri, danışmanlığı ve mühendislik desteğini bulabilir mi?

İşte bu ancak büyük meblağlar ödenerek elde edilebilecek önemli bir hizmet. Optibelt böylesine önemli, değerli bir hizmeti iş ortaklarına ve çözüm ortağı olduğu sektör ve firmalara sunmaktadır. Bunun Türk sanayisinin gelişimine önemli bir katkı sağladığı gerçeği ise yadsınamaz. Bizi farklı kılan da işte bu ayrıcalıklı yönümüz. Bu hizmetimizi direkt ya da bayilerimiz ile birlikte hemen hemen her sektördeki firmalara ulaştırmaktayız.

Advertisement

Optibelt’in Türkiye’deki mevcut pazar payı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Pazar payının rakamsal ifadesinden önce “pazar” ile ne kastettiğimizin netleştirilmesi ve tanımının doğru yapılması gerekmekte. Ürün grubu, profil ve kalite gibi bileşenlere ayırıp, eş değer ürünlerin veya hizmetlerin oluşturduğu bütüne pazar dersek, Optibelt Türkiye’nin kendi liginde pazar lideri ve belirleyici bir firma olduğunu rahatlıkla belirtebilirim.

2021 yılı satışlarınız hakkında bilgi vererek, önceki yıllara oranla yaşanan değişimi aktarır mısınız?

Herkesin bildiği üzere 2021 yılında bütün dünya ve de Türkiye çok zorlu bir süreçten geçti. Tedarik zinciri dağıldı ve ham madde darboğazı her sektörü derinden etkiledi. Artan fiyatlar, uzayan teslim süreleri, ekonomik buhran bizim de işimizi son derece zora soktu elbette.

Tüm bu tabloya rağmen; farklı sektörlerle çalışıyor olmak, güçlü bir bayi yapılanmasına sahip olmak gibi bazı avantajlarımızın da katkısıyla yıl genelinde hedeflerimizin üzerinde bir satış gerçekleştirdik ve yılı iki haneli büyüme oranı ile tamamlamayı başardık.

Optibelt Türkiye’nin 2022 yılı satış hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

Hiç şüphesiz hepimiz için yine yeterince zorlu bir yıl olacak. Rusya ile Ukrayna savaşı, tedarik zincirinde devam eden kopukluklar, ulusal ekonomik göstergelerimizdeki bazı olumsuzluklara ek olarak pandeminin etkisinin iyice azalması, normalleşen yaşam koşulları ile artan talepler gibi olumlu gelişmeleri bir bütün olarak değerlendirsek, firmaların bu seneyi genelde büyüme ile tamamlanacağını tahmin ediyorum.

Bu sene satışa giren yeni ürün gruplarımız var. Ayrıca yeni sektörlere adım attık. Optibelt Türkiye olarak çift haneli bir büyüme gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. Planlamalarımızı, çalışmalarımızı buna uygun olarak yapıyoruz.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 
Advertisement

Makina mühendisliği ve iktisat derecelerine sahip olan Hakan, video / 2D ve 3D animasyondan mühendislikle ilgili alanlara ve çeviriye kadar yıllarca çeşitli çalışma dallarında çalıştı. Şu anda dış ticaret ilişkileri yürütmektedir. İyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca ve İspanyolca biliyor. Hakan aynı zamanda karikatüristtir.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com