Connect with us

Dişli Üretim Servisleri

PVD frezeleme kalitesi, işleme güvenliğini yeni bir düzeye taşıyor

Yayın Tarihi:

-

 

ISO P sınıfı malzemelerde çelik frezeleme işlemi çeşitli zorluklar içerir. Zorlayıcı takım yolları ve sıcaklık oynamalarının yanında sert veya yapışkan malzemeler de dikkate alındığında üretim mühendislerinin çelik frezeleme işlerini optimize etmek için uzun bir mücadele verdikleri ortaya çıkar. Son yıllarda PVD (fiziksel buhar biriktirme) yönteminin kullanıldığı kaliteler popüler bir tercih olarak ortaya çıkmıştır, ancak bu tercihlerde bile uygulamaya bağlı çatlak oluşumu ve/veya kenar hattı talaş alma görülebilir. Sonuç olarak Sandvik Coromant, PVD kalite teknolojisini sıfırdan başlayarak yeniden oluşturdu ve ortaya GC1130 çıktı. Bu özel tasarlanmış çelik frezeleme kalitesi daha uzun takım ömrü ve gelişmiş güvenlik gibi avantajlar sunan yeni bir üretim yöntemi olan Zertivo™’nun kullanıldığı ilk çelik frezeleme kalitesidir.

 

ISO P malzemelerde frezeleme yapmanın zorlukları çok net biçimde belgelenmiştir. En başta, karmaşık takım yolları veya işlemesi zor malzemeler kenar hattı talaş almaya ve böylece yüzey kalitesinin düşmesine ve takımın arızalanmasına neden oluyordu. Gerçekten de, ISO P sınıfındaki bazı”yapışkan” malzemeler üzerinde frezeleme yapmak kesici ucun kaplamasında pullanmaya neden oluyor ve bu durum da kenar çizgisinin kırılmasına yol açıyordu. Dahası, işleme sırasında görülen sıcaklık oynamaları özellikle ıslak koşullar altındayken çatlaklar oluşmasına neden olabilir; bu durum takım ömrünün öngörülemez hale gelmesine ve hatta ani kırılmalara yola açabilir. Bu nedenlerden ötürü, kesici uç kalitesinin doğru seçilmesi uygulama güvenliği, verimliliği ve karlılığı açısından son derece önemlidir.

 

PVD kaliteler, yapısal olarak basma kalıntı gerilimi ve yüksek sıcak sertliği gibi özelliklere sahiptir. Bu sayede yapışkan malzemelerdeki sorunların üstesinden gelmek üzere tokluk veya keskin kesme kenarları gerektiren frezeleme işlemleri için iyi bir tercihtir.

Gelişmiş ISO P frezeleme

Zertivo™ teknolojisiyle üretilen ilk freze PVD kalitesi olan GC1130 her şart altında çelik frezelemede kullanım için optimize edilmiştir. Bu yeni ve ileri kalitenin geliştirilmesi sırasında odak noktası tanecik kopması, kesici uç pullanması ve termal çatlaklar sorunlarını çözmek, hem alt tabaka hem de kaplama üzerinde birlikte çalışarak daha uzun takım ömrü ve çalışma güvenliğini stabil olmayan veya zorlayıcı koşullarda bile sağlamaktı.

 

GC1130’un premium performansının sırlarından biri yüksek krom (Cr) içerikli ve ince taneli alt tabakasıdır. Semente karbür içindeki krom eklemelerin sahip olduğu özellikler, sıcaklık ve/veya yük değişiklikleri ve titreşimler gibi zorlayıcı işleme ortamlarından kaynaklanan kenar çizgisi çentiklenmesi ve çatlaklara karşı dayanıklılık sağlar. Sandvik Coromant, PVD kalite kullanmanın önemli potansiyel avantajlarını güçlendirmek üzere sadece kaplamayı değil, ucun tümünü dikkate alan ve Zertivo™ adı verilen yeni bir üretim teknolojisi geliştirdi.

 

Yüksek kaliteli bir PVD kaplama oluşturulması içerisinde daha kompleks uygulama adımları bulunur, bunların en önemlileri pompalama, ısıtma, dağlama, kaplama ve soğutmadır. Kaplamanın içeriğinin yanında, örneğin sıcaklık, gaz akışı ve basınç gibi uygulama parametreleri de son takım performansı için çok önemlidir. Sonuçta, üretim süreçlerindeki değişiklikler kalite ve takımın tezgahtaki performansı üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. PVD süreç kontrolünü yeni bir düzeye taşımak üzere tasarlanmış olan yenilikçi ve benzersiz Zertivo™ üretim teknolojisi, hem alt tabakayla kaplamanın birbirine daha iyi yapışmasını hem de kesici kenar bütünlüğünün optimize edilmesini sağlar. Sonuçta Zertivo™ sürecinin arkasındaki konsept, her bir kaliteyi doğru koşullar altında üretmek ve böylece güvenli işleme sağlayacak yüksek kaliteli bir ürün ortaya çıkarmaktır.

 

Sandvik Coromant, Zertivo™ teknolojisini geliştirirken pazardaki ihtiyaçları karşılayacak çeşitli özellikler arasında mükemmel denge sağlayacak bir platform oluşturmaya odaklandı. Burada ekip, yeni kalite geliştirmede en önemli noktanın çeşitli özellikler arasındaki karşılıklı etkileşimi optimize etme olduğu sonucuna vardı. Şirketin Zertivo™ ile yeni başarılara yelken açması da bu sayede oldu. Gerçekten de, Sandvik Coromant Ar-Ge ekibi ideal PVD kaliteleri oluşturma sanatını keşfetmiştir; burada hem kaplama hem de alt tabaka için dikkatle bir araya getirilen bileşenler hassas bir biçimde denetlenen işleme koşulları altında benzersiz kenar çizgisi güvenliğine sahi puç üretimi sağlar.

 

GC1130 üretim sürecinde eklenen öngörülebilirlik ve güvenlik sayesinde, tanecik kopması direnci büyük ölçüde geliştirilmiştir.GC1130’un temiz ve sağlam kenar yapısı hem ıslak hem de kuru işlemede yüksek talaş kaldırma oranı ve gelişmiş performans sunar. Dahası, bu uçlar hem kaba talaş işleme hem de ince talaş işleme uygulamalarında kullanılabilir. Kare kenarlı parmak frezeleme takımları için ideal olan GC1130 ilk olarak 07 ve 11boyutlu uçlara sahip CoroMill®390 ile sunulmuştur, ancak kısa bir süre içinde yeni eklemeler yapılması planlanmıştır. Gerçekte, GC1130 kısa bir süre içinde CoroMill konseptlerinin çoğunda sunulacaktır. CoroMill 390 farklı parça özellikleri ve malzemelerle işleme olanağı sağlayan çok yönlü bir konsepttir.Ürün yelpazesinde çok farklı türlerde takımlar ve geniş bir köşe yarı çapı çeşitliliği yer alır.

Şiddetli rekabet ortamında ve yatırım ve sürekli gelişmenin öncelik taşıdığı bu pazarda bulunan ve müşteri testleri yapılan pek çok tesiste konuyu anlamış olan tezgah imalathanelerinden sorumlu mühendisler inpotansiyel kazancı daha şimdiden göz önüne serilmiştir. Oluk frezeleme konusundaki bir müşteri örneğinde, yan sanayi üreticisinin verimliliği standart kalitedeki parmak frezesi kesicisi nedeniyle sınırlı kalıyordu. Ancak, 07 ölçüsünde kesici uçlara sahip GC1130kalite bir CoroMill 390 kesiciye geçildiğinde 150 yerine 200 m/dk değeriyle sağlanan %33 kesme hızı artışıyla verimliliğin artması ve 600 yerine 900 mm/dk değeriyle sağlanan %50 tabla ilerlemesi artışı sayesinde kesim süresi 5,5yerine 3,8 dakikaya indi ve takım ömrü önemli ölçüde iyileştirildi. Dahası busonuç 3 mm kesme derinliğiyle elde edildi; bu derinlik rakip takımla 2 mm düzeyindeydi.

 

PVD’nin geleceği,bugün

Üretim mühendisleri sürekli olarak freze uçlarında kullanılan kalitelerin performansını daha iyi düzeylere getirecek çözümler araştırırlar. Sandvik Coromant’ın Zertivo™ teknolojisini kullanarak ürettiği ilk frezeleme kalitesi olan GC1130, tezgah imalathanelerine uygulama kontrolü, verimlilik ve karlılık konularında büyük gelişmeler sağlayacak bir fırsatı müjdeliyor. Sonuçta işiniz, yeni sözleşmeler için daha etkili rekabet olanağına sahip, daha güçlü ve başarılı bir hale gelir.

 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com