Connect with us

Etkinlikler

SAHA İstanbul, Anadolu’nun savunma sanayiindeki gücünü artırmayı hedefliyor

Yayın Tarihi:

-

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi SAHA İstanbul Yönetimi Tarsus, Mersin ve Kahramanmaraş’ta savunma ve havacılık sanayiine çalışan ve çalışma potansiyeline sahip firmalarla buluştu. Anadolu’da faaliyet gösteren yetenekli firmaların savunma sanayine kazandırılması adına gerçekleştirilen ziyaretlerde küme çalışmaları hakkında bilgi paylaştı.

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi ve İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ve SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ni (MTOSB) ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret edip sanayicilerle bir araya geldi. Ardından Kahramanmaraş’a geçen heyet, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi odasını (KMTSO) ziyaret ederek sanayicilerle bir araya geldi.

22 üniversitenin kümede yer aldığını vurgulayan İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, üye firmaların üniversitelerin laboratuvarlarından yararlandığını, ayrıca ar-ge ve ur-ge projelerine destek verdiklerini söyledi.

İlhami Keleş: “İki günlük programda gerçekleştirilen toplantılarda 60’ı aşkın firma ile bir araya geldik, üretim alanlarını ziyaret ettik, ülkemizin savunma ve havacılık alanında dışa bağımlılığını ortadan kaldırma hedefiyle hareket ediyoruz”

Ticari bir amaç gütmediklerini, yalnızca organizasyon yapan bir çatı kuruluş olduklarını dile getiren Keleş, kümelenmeye üye olabilme kriterini ise, “Sadece yerli ve milli üretici olma şartı arıyoruz. Küme olarak ortak çalışma kültürü sunduklarını da kaydeden Keleş, “Üye firmaların kendi alanlarındaki ticari ilişkilerin gelişmesine katkı sunuyoruz. Birlikte büyüme kültürünü yerleştirmek, sinerji oluşturmak, üye firmalarımızın bürokrasi ve ana yüklenici firmalar ile iletişim ihtiyaçlarına çözüm üretmek, üye firmalarımızın yurt içi ve yurt dışında pazar geliştirme faaliyetlerine katkı sunmak, B2B’ler düzenlemek görevlerimiz arasında” dedi.

Kümenin yapılanması ve çalışmaları hakkında da bilgi veren SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, Kuzey Marmara’yı hedefleyerek kurulmalarına rağmen şu anda 35 değişik şehirde 51 değişik sektörde 700’e yakın firmayı savunma sanayine iş yapan ya da yapma potansiyeli bulunan firmaya ulaştıklarını ve bünyelerinde 22 üniversite bulunduğunu söyledi. Üye firmaların yüzde 83’ünün KOBİ’lerden oluştuğunu dile getiren Keleş, ardından kümenin çalışma modellerini anlattı. Temel ilgi alanlarını ise, “Kara, deniz ve hava kuvvetlerinin silah ve sistemleri, insansız kara, deniz ve hava sistemleri, sivil havacılık, uydular, yer kontrol ve fırlatma sistemleri” olarak açıkladı.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com