Connect with us

Bilim İnsanı

İkinci Dünya Savaşı’nın karanlığında bilime adanmış bir yaşam: Frédéric Joliot-Curie

Yayın Tarihi:

-

Jean Frédéric Joliot-Curie, eşi Iréne Joliot-Curie ile birlikte 1935 yılında Nobel Kimya ödülüne layık görülmüş Fransız bir fizikçidir.

Frédéric Joliot-Curie, 19 Mart 1900’de Fransa’nın başkenti Paris’te doğmuştur. Paris Kimya ve Fizik Yüksekokulu’nda aldığı eğitimin ardından Radyum Enstitüsü’nde Marie Curie’nin asistanlığını yapmıştır. Bu sırada Marie Curie’nin kızı Iréne Curie’e âşık oldu ve 1926 yılında onunla evlendi. Bu evlilikten sonra çift, isimlerini Joliot-Curie olarak değiştirmiştir. Daha sonra Paris Bilimler Fakültesi’nde ders vermeye başlamış ve bu sırada eşiyle birlikte atomun çekirdek yapısı üzerine incelemelerde bulunmuştur. Jean Frédéric ve Iréne Joliot-Curie çiftinin çalışmaları, James Chadwick’in 1932 yılında nötronu keşfetmesine temel teşkil etmiştir. 1935 yılında gelindiğindeyse boron, magnezyum ve alüminyum gibi elementlerin atom çekirdeklerinin alfa partikülleri ile bombardımanından kısa ömürlü radyo izotopların yaratılmasıyla sonuçlanan yapay radyoaktivite keşfi, Joliot-Curie çiftinin Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülmesini sağlamıştır.

1937 yılında Radyum Enstitüsü’nü Fransa Koleji’nde profesör olmak için bırakıp, uranyum ve ağır su kullanımı yoluyla kontrollü bölünme temelli başarılı bir nükleer santral kurulumu gereksinimleri ve zincirleme tepkimeler üzerine çalışmaya başladı. 

İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi Jean Frédéric Joliot-Curie’nin bilimsel çalışmalarının aksamasına sebep olmuştur. Nazi Almanya’sının Fransa’yı işgal ettiği dönemde Ulusal Cephe üyesi olan Frédéric Joliot-Curie, direnişte aktif rol oynamış, bağlantılarını kullanarak polisin elindeki silah ve cephanenin direnişçilere dağıtılmasını sağlamıştır. 

İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminde Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi’ne yönetici olarak görev aldı ve 1945’te Fransa Cumhurbaşkanı Charles De Gaulle tarafından ülkenin ilk Atom Enerjisi Yüksek Komiserliği’ne atandı.

Frédéric Joliot-Curie, Fransız Bilimler Akademisi ve Tıp Akademisi üyesiydi. Bunun dışında Légion d’honneur madalyası sahibi olmuştur. 1951 yılında Dünya Barış Konseyi Başkanlığı çalışmaları nedeniyle, Lenin Barış Ödülü’ne layık görülmüştür. Ay’daki bir kratere kendisine ithafen Joliot ismi verilmiştir. 1946 yılında Royal Society’e yabancı üye statüsüyle dahil olmuştur.

14 Ağustos 1958’de doğduğu şehirde, Paris’te hayata gözlerini yummuştur.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com