Connect with us

Kasnaklar

Klasik V kayış kasnak sistemi tasarlanırken nasıl bir yol izlenmelidir?

Published

on

Günümüzde makinaların çoğunda kayış kasnak sistemleri sıkça kullanılmaktadır. Bu kadar sık tercih edilmesinin başlıca sebebi kayış kasnak sistemlerinin maliyetinin düşük oluşu ve bulunabilirliğinin fazla oluşudur. Kayış kasnak sistemleri tasarlanırken bazı parametrelere ihtiyaç vardır. Bunlar;

  • Kayış kasnak sisteminin kurulacağı yerin fiziki yapısı
  • İletilecek Güç, Tork ve Devir miktarı
  • Çevrim oranı
  • Ortam parametreleri ve çalışma koşulları (Sıcaklık miktarı, Nem miktarı, Yağ, Dur kalk sıklığı) 
  • Güç aktaran ve aktarılacak olan iki mil arası merkez mesafesi

Kayış kasnak sistemleri tasarımı 4 aşamadan oluşur. Bunlar sırasıyla;

  1. Çevrim oranın belirlenmesi
  2. Kasnak çaplarının belirlenmesi
  3. Kanal profilinin belirlenmesi
  4. Kanal sayısının belirlenmesi

Klasik V kayış kasnak sistemi tasarımında öncelikle çevrim oranı belirlenmelidir. Kayış kasnak sistemlerinde maksimum çevrim oranı 6’yı geçmemelidir. 6’nın üzerinde çevrim oranı ile kurulan sistemlerde kayış kaçırmalar, kayışlarda yanma gibi olumsuz sonuçlar gözlemlenmektedir.

Çevrim oranı seçildikten sonra güç aktarılacak iki mil arası merkez mesafesine göre kasnak çapları belirlenmelidir. Bu nokta makina imalatında kayış kasnak sistemi maliyeti için önemli yer tutar. Örnek verecek olursak çevrim oranı 2 olan bir kayış kasnak sisteminde 100 mm ve 200 mm etken çapa sahip iki kasnak tercih edilebildiği gibi 600 mm ve 1200 mm etken çapa sahip iki kasnak da tercih edilebilir. İlk varyasyonda tercih edilen kasnakların maliyeti, ikinci varyasyonda tercih edilen kasnakların maliyetine göre oldukça düşüktür. O halde neden 100 mm ve 200 mm yerine 600 mm ve 1200 mm kullanalım? Bu sorunun cevabı büyük oranda eksenler arası mesafede olsa da küçük oranlarda da kuvvet, tork, sarma açısı, sürtünme kat sayısı, gibi hesaplarda yatmaktadır. Ünsal Makina Ar-Ge ekibi olarak biz kendi tasarladığımız yazılımlar, simülasyon programları ve mühendislik hesapları ile partnerlerimize bu konuda ücretsiz destek sağlamaktayız. Özellikle kayış kasnak sisteminde sıkıntı yaşayan müşterilerimizin sıkıntılarını gidermenin verdiği duygu ve heyecanla artarak devam eden bu hizmetimiz bizleri sektörde ön plana çıkarmaktadır.

Çapları belirlenen kasnakların kanal profilleri sistemi tahrik eden motor güç değerine ve kasnağın bağlı olduğu mil üzerindeki devir sayısına göre belirlenir. Basit sistemler için aşağıdaki tabloya göre tahrik gücü ve devir sayısı kesiştirilerek kanal profili belirlenebilir.

Eğer sistem basitin dışında komplike bir yapıya sahip ise kayış profili belirleyebilmek için aktarılacak olan tork değerinin, kasnak çaplarının ve sistemin diğer mekanik parametrelerin analiz edilmesi gerekir. 

Sistemde kasnak çapları ve kanal profili belirlendi, peki kasnak kaç kanallı olacak?

Bu sorunun cevabı kasnak üzerindeki tork değerine, kasnak çaplarına, sarma açısına, kasnak kanalı ile kayış arasındaki sürtünme katsayısına, gerdirme kuvvetine ve sistem koruma katsayısına göre değişkenlik gösterir. Bu kadar çok parametrenin olduğu bir hesaplama iyi bir mühendislik gerektirir. Aslında kayış kasnak sistem tasarımında en çok zorlanılan nokta burasıdır. Basit olarak kanal sayısı şu şekilde hesaplanır. Öncelikle tork değeri üzerinden kasnak çapı ile kasnak kanallarına düşen toplam kuvvet hesaplanır. Kayış firmalarının ürettiği her bir kayışın çekme kuvvetleri belli olduğundan hesaplanan toplam iletilecek kuvvet, 1 kayışın çekeceği kuvvete bölünerek teoride kanal sayısı belirlenmiş olur. Gerçek kanal sayısı ise teoride bulunan kanal sayısı ile koruma kat sayısı çarpılarak belirlenir. Bu hesaplamada görüldüğü üzere sadece 2 parametre kullanılmıştır. Diğer parametrelerin kullanımı ise kayış kasnak sistemindeki kanal sayısının yeterli olup olmadığını kontrol etmek için tersine mühendislikte kullanılır. Şöyle ki, sistem tasarlandı, kanal sayısı belirlendi, fakat bulunan kanal sayısı, sistemin diğer parametre isteklerini karşılayabilmekte midir? Asıl soru budur.

Ünsal Makina Ar-Ge ekibi olarak biz bu sorunun cevabı için gerekli olan hesaplamaları her sistem için ayrı ayrı olmak üzere partnerlerimiz ile kafa kafaya vererek birlikte yapmaktayız. Bu iş birliği ile partnerlerimiz daha sağlam, daha güvenli ve minimum maliyetli sistemler kurarak sektördeki rakiplerine karşı bir adım öne geçmektedir.

Siz de kayış kasnak sisteminde sıkıntı yaşıyorsanız veya daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız. info@unsalmakina.com.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Ünsal Makina AŞ, 1972’den bu yana makina imalatının vazgeçilmezi olan güç aktarım sektöründe kaliteli ürün ve mühendislik hizmeti vermeye devam etmektedir. Yılların vermiş olduğu tecrübenin yanı sıra güçlü bir mühendis kadrosuyla geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Kaplin ve U-Bağlantıları

2023’te ikinci fabrikasını açan Ünsal Makina, yeni yıla büyük hedeflerle başlıyor

Published

on

By

Avrupa standartlarındaki kasnak üretimiyle güç aktarım sektörünün dünyaya açılan Türk markaları arasında yer alan Ünsal Makina, yıllar içerisinde üretime yaptığı yatırımları 2023 yılında devreye aldığı ikinci fabrikasıyla taçlandırıyor. 1972 yılından bu yana yükselen büyüme grafiğini son 3 yılda oldukça hızlandıran firma, 2020 yılında 12 ülkeyle çalışırken, bugün üretiminin yüzde 60’ı ile 32 ülkeye ihracat yapıyor. Bunun yanı sıra, son 3 yıldaki büyümesini istihdama da yansıtan Ünsal Makina, 2020 yılında 85 tam zamanlı çalışan ve 4 mühendisle çalışırken, 2024 yılında 140 tam zamanlı personel ve 17 mühendis kadrosuyla hizmet veriyor.

Geçtiğimiz yıla kadar CNC hattı, deposu ve genel merkezinin yer aldığı 10.000 metrekarelik bir yüzeyi kapsayan fabrikasında üretim yapan Ünsal Makina, üretim hattına yaptığı yatırımları 2023 yılında devreye aldığı 20.000 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen ikinci fabrikasıyla taçlandırıyor. İçerisinde dökümhanenin bulunduğu yeni fabrika, Ünsal Makina’nın yeni otomatik hatlarını da barındırıyor. Otomatik hattının da devreye girmesiyle 2024 hedeflerinde büyük değişimler yaşamayı hedefleyenÜnsal Makina, yıllık döküm kapasitesi bakımından ele alındığında 2020’de 2 bin ton kapasite ile çalışırken, yeni yatırımlarıyla birlikte 2024’te 11.000 ton döküm elde etmeyi planlıyor. Reklamasyon hattının uygulanmasıyla otomatik kalıplama yatırımını birleştirecek olan firma, ürün fiyatlarında rekabetçi bir düşüş yapmayı hedefliyor.

Avrupa standartlarındaki üretimiyle kalite konusunda oldukça büyük bir pazara hitap edenÜnsal Makina, müşterilerinin taleplerine göre materyal sertifikası, kimyasal analiz, balans raporları, boya raporları gibi birçok sertifika sağlıyor. Bunun yanında eğitimi her zaman ön planda tutan marka, SPC / MSA ve FMEA gibi eğitimlerle çalışanlarının gelişimine de katkıda bulunuyor.

Müşterilerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmek için “Her Zaman Güncel Kal” felsefesini vizyonu olarak merkezine alan Ünsal Makina, büyüme tutkusuyla ilerlediği yolda sürekli ve sonu olmayan bir şekilde yürümeyi planlıyor.

Continue Reading

Kasnaklar

Burçlu kasnaklarda yüksek kalite ve güvenin adresi Ünsal Makina

Published

on

By

Burçlu kasnak, güç aktarım sistemlerinde gücü bir makineden diğerine aktarmak için kullanılan mekanik bir bileşendir. Bir mile uyan çıkarılabilir bir burcu olan, kolay takılıp çıkarılabilen bir kasnak türüdür.

Güç aktarımı ihtiyaçlarınız için güvenilir ve dayanıklı bir burçlu kasnak arıyorsanız, doğru yere geldiniz. Şirketimiz, üstün performans ve uzun ömür sağlamak üzere tasarlanmış yüksek kaliteli burçlu kasnakların üretimi ve satışı konusunda uzmanlaşmıştır.

Burçlu kasnaklarımız, aşınmaya ve korozyona dayanıklı yüksek kaliteli malzemelerden yapılmıştır. Burçlu kasnaklarımızın yüksek hızlar ve ağır yükler dahil olmak üzere en zorlu çalışma koşullarına bile dayanabilmesini sağlamak için yalnızca en iyi malzemeleri kullanıyoruz. Burçlu kasnaklarımızın en önemli avantajlarından biri montaj kolaylığıdır. Çıkarılabilir burç ile tüm güç aktarım sistemini sökmek zorunda kalmadan kasnağı mile hızlı ve kolay bir şekilde takabilir veya çıkarabilirsiniz. Bu, zamandan ve paradan tasarruf etmenizin yanı sıra, arıza süresini ve üretkenlik kaybını en aza indirir.

Montaj kolaylığına ek olarak burçlu kasnaklarımız da optimum performans için tasarlanmıştır. Burç, kasnak ile mil arasında güvenli ve istikrarlı bir bağlantı sağlayarak gücün verimli ve güvenilir bir şekilde aktarılmasını sağlar. Bu, ekipmanınıza veya bileşenlerinize zarar verebilecek kayma riskini veya diğer sorunları azaltır.

Burçlu kasnaklarımız, özel güç aktarım ihtiyaçlarınızı karşılamak için çok çeşitli boyut ve konfigürasyonlarda mevcuttur. İster düşük güçlü bir uygulama için küçük bir kasnağa, ister yüksek hızlı, yüksek yüklü bir sistem için büyük bir kasnağa ihtiyacınız olsun, sizin için doğru ürüne sahibiz.

Ünsal Makina, müşteri memnuniyetine büyük önem vermektedir ve müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için esnek ve yenilikçi çözümler sunmaktadır. Bu nedenle, endüstriyel kasnaklar, kayışlar ve diğer güç iletimi ekipmanları için birçok müşterinin güvenini kazanmıştır.

Genel olarak, güç aktarımı ihtiyaçlarınız için yüksek kaliteli, güvenilir ve kurulumu kolay bir burçlu kasnak arıyorsanız, doğru adrestesiniz. Ürünlerimiz uzun süre dayanacak ve üstün performans sağlayacak şekilde üretilmiştir, bu nedenle ihtiyacınız olan sonuçları vermemiz için bize güvenebilirsiniz. Burçlu kasnaklarımız ve bunların işinize nasıl fayda sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün bize ulaşın.

Telefon: 0352 322 01 92       bilgi@unsalmakina.com.tr

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et