Connect with us

Kasnaklar

Kayış kasnak sistem çeşitleri ve kullanım yerleri

Yayın Tarihi:

-

Kayış kasnak sistemleri, birbirinden uzakta iş yapan iki rotor arasındaki güç aktarımını gerçekleştirmek için tasarlanmış sistemlerdir.

Kayış kasnak sistemlerinin ekonomik olmasının yanı sıra bazı teknik avantajları da piyasada çokça tercih edilmesinde önemli rol oynar. İki rotor birbirine esnek kayış ile bağladığından rotorlar üzerindeki titreşimler birbirini etkilemeyecektir. Birbirinden uzakta olan rotorlar sadece iki kasnak ve bir kayış ile birbirine bağlanabilirler. İki rotor arasındaki eksenel, radyal ve açısal kaçıklıkları belirli oranlarda tolere edebilirler. Kayış kasnak sistemleri kullanıldıkları yere ve gerçekleştirdikleri işe göre farklı tiplerde standartlaşıp, kategorilere ayrılmışlardır. Günümüzde en yaygın kullanılan başlıca kayış kasnak tipleri aşağıdaki gibidir.

1- Klasik V tipi kayış kasnak sistemleri

2- Triger kayış kasnak sistemleri

3- Polyv kayış kasnak sistemleri

4- Düz kayış kasnak sistemleri

5- Halat kasnak sistemleri

6- Variable kayış kasnak sistemleri

1- Klasik V Tipi Kayış Kasnak Sistemleri

Kayış kasnak tasarımları arasında en çok tercih edilen sistemdir. Güç aktarılırken kasnak üzerinde kayış kaymalarının önemsiz olduğu durumlarda tercih edilir. Kasnaklar Avrupa’da DIN 2211 ve DIN 2217’ye göre SPE/SPD/SPC/SPB/SPA/SPZ-13/17/22 gibi kayış profillerine göre Amerika’da ise 3V-5V-8V gibi kayış profillerine uygun olarak imal edilirler. Kasnak seçimleri sistemdeki güç, devir ve çevrim oranına göre yapılır. Ağır tip makinalarda çokça tercih edilirler. Genellikle kırma eleme, endüstriyel yıkama, plastik kırma, tel çekme vb. makinelerde kullanılırlar.

2- Triger Kayış Kasnak Sistemleri

Güç aktarılan miller arası senkronizasyonun ve pozisyonlamanın önemli olduğu yerlerde tercih edilirler. Yuvarlak ve trapez olmak üzere iki farklı diş profilinde imal edilirler. Torkun yüksek olduğu yerlerde yuvarlak profil, doğrusal pozisyonlamanın daha hassas olduğu yerlerde ise trapez profil kullanılır. Profil hatve ölçüleri ise metrik ve inç olmak üzere iki farklı standartta imal edilmektedir. Hangi profil şeklinin ve ölçüsünün kullanılacağı ise klasik v kayışlarda olduğu gibi sitemdeki güç ve devir eğrisine bağlı olarak seçilir. Genellikle bu gibi sistemlerde sistem tahrik unsuru bir servo veya step motordur. Robotik uygulamalarda, otomotivde, tekstil makinalarında sıkça kullanılır.

3- Polyv Kayış Kasnak Sistemleri

Klasik v kayış kasnak sistemine benzer bir yapıdadır. Daha küçük profile sahip olan bu sistemler, kayışları birleşik olarak imal edildiğinden klasik v kayış kasnak sistemine göre daha büyük güçleri daha küçük yapılarla iletebilme kabiliyetine sahiptirler. Torktan ziyade devirin ön planda olduğu yerlerde tercih edilirler. Polyv kayış kasnak sistemleri kayış kaçırmalarının önemli olduğu yerlerde kullanılırlar. Gıda, tekstil, kompresör, CNC işleme makinalarında sıklıkla kullanılırlar.

4- Düz Kayış Kasnak Sistemleri

Bu sistemde kullanılan kasnaklarda kanal bulunmaz. Kasnağın kayışı saran kısmı düz veya balık sırtı şeklinde işlenmiştir. Geniş kayışlarda kasnağın kayışa tam yapışması için kasnak üzerinde küçük yivler açılabilir. Bu yivler dönme ile vakum etkisi yaparak üzerindeki kayışı kasnağın yüzeyine tam anlamıyla yapışmasını sağlar. Güç aktarımı düz bir kayış ile sağlanır. Düz kasnaklar güç aktarımının yanı sıra farklı mekanizmalarda da kullanılırlar. Örneğin şerit testere makinelerinde şeridi çevirmek için, konveyör bantlarda bandı hareket ettirmek için bu kasnaklar tercih edilirler. Düz kayış kasnak sistemlerinin kullanıldığı diğer bir alan ise elevatör sistemleridir. Elevatör sistemleri yüksek bir yere tanecikli malzemeleri transfer eden sistemlerdir. Düz bir şerit üzerine dizilmiş ceplerden oluşan bu sistemler şeridin tahriki için düz kasnaklara ihtiyaç duyarlar.

5- Halat Kasnak Sistemleri

Kasnağın kanal kısımları farklı halat standartlarına uygun olarak u şeklinde açılmıştır. Kanal kısımları sürekli sürtünmeye maruz kaldığından kasnağın malzemesinin aşınmaya karşı koyabilecek kabiliyette olması istenir. Asansörlerde, taşıma sistemlerinde, kaldırma vinç sistemlerinde sıklıkla kullanılırlar.

6- Variable Kayış Kasnak Sistemleri

Hareketli değişken hızlı kasnak sistemleri de denilebilir. Bu sistemin kullanılmasının en büyük avantajı çevrim oranının sabit değil değişken olmasıdır. Bir mil üzerinde eksenel olarak hareket yapabilen kasnağın yan flanş kısımları birbirine yaklaşarak ve uzaklaşarak kayışı yukarı ve aşağı hareket ettirir. Kayışın yukarı aşağı hareketi ile değişen çapa bağlı olarak çevrim oranı değişir. Otomotiv sektöründe, tekstil, gıda makinelerinde kullanılırlar.

Ünsal Makina AŞ, yukarıda sıralanmış olan kayış kasnak sistemlerini DIN ve ISO standartları içinde imal etmektedir. İmalathanemize ham olarak giren demir, müşteri isteklerine uygun olarak işlenmiş, balanssızlaştırılmış, kaplanmış ve ambalajlanmış olarak anahtar teslim ürün olarak çıkmaktadır. Kasnakların yanı sıra kaplin çeşitleri, rulman yatakları, fan göbekleri imalatları da mevcuttur. Ünsal Makina AŞ’yi sektörde öne çıkaran diğer bir özelliği ise iyi bir üretici firma olmasının yanı sıra iyi bir mühendislik firması olmasıdır. Sürekli kendini geliştiren ve teknolojiye ayak uydurabilen ekibi sayesinde Ünsal Makina AŞ, sektörde lider konumda kalmaya devam edecektir. 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Mekatronik Mühendisi. Başarılı bir eğitim hayatı geçirip mühendislik fakültesini derece ile bitirmiştir. 2015 yılında Ünsal Makina'da başladığı iş hayatına aynı firmada devam etmektedir. Kaliteyi kendine ilke edinmiş, güç aktarım sektöründe tecrübelidir.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com