Connect with us

Nedir?

Talaşlı imalat nedir?

Published

on

Metal gibi herhangi bir malzemeye yüzey, şekil ve boyut olarak istenen formu kazandırmak üzere bir kesici takım ile gerçekleştirilen malzeme kaldırma işlemine talaşlı imalat adı verilmektedir.

Geçmişi 18. yüzyılın başlarına kadar dayanan talaşlı imalat yönteminin ilk olarak ağaç endüstrisinde kullanıldığı bilinmektedir. 19. yüzyıla gelindiğinde demirin işlenmesinde de kullanımı görülen bu yöntem, günümüzde hayatın hemen her alanında kullanılan ürünlerin imalatında rol almaktadır.

Ham madde olarak alınan kalıbın kesici takımlar yardımıyla işlenmesine talaşlı imalat adı verilmektedir. Metalin yanı sıra plastik ve ahşap gibi malzemelere de uygulanabilen bu işlem, prensip olarak ham maddenin herhangi bir bölgesinden malzeme kaldırarak şekil vermek şeklinde gelişmektedir. Kaldırılan malzemeye de genel olarak talaş ismi verilmektedir. Talaşlı imalatın yapıldığı makinelere ise takım tezgahı ismi verilmektedir. Takım tezgahlarının ham madde üzerinde yaptığı işleme ise tornalama, frezeleme, delik delme ya da taşlama denmektedir. 

Talaşlı imalatın avantajları

  • Talaşlı imalat yöntemi ile pek çok farklı ürün işlenebilir. 
  • Her türlü şekli elde etmek ve hemen her boyuttaki parçayı işlemek mümkündür.
  • Hassas bir şekilde işlenebilen iş parçaları, pürüzsüz yüzeyleri ile farklı türden beklentilere yanıt sunabilir.

Bununla birlikte talaşsız imalat yöntemlerine kıyasla daha fazla zaman alması, malzeme israfına açık olması ve seri üretime uygun olmaması, talaşlı imalat yönteminin dezavantajları arasındadır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com