Connect with us

Kasnaklar

Bakım gerektirmeyen kayış ne demektir?

Yayın Tarihi:

-

Ağır sanayiden otomasyona, gıda sektöründen tekstile neredeyse tüm alanlarda kullanım yeri bulan kayış kasnak sistemleri, üretimdeki çoğu makina elemanı ve bileşeni gibi belirli süre ve şartlarda bakım ihtiyacı doğurmaktadırlar. 

Kayış kasnak sistemlerinde doğru montaj, yeni kayışların kasnak üzerine takılması ve birincil gerdirme değerlerine gerdirilmesi, ortalama 2 saat çalışma sonrasında ikincil (nihai) gerdirme değerlerine gerdirme ile sonlanır. 

Bunu takiben kayışların 6 ayda bir (azami yılda 1 kez) gerginliklerinin kontrol edilip nihai gerdirme değerlerine tekrar gerdirilerek bakımları gerçekleştirilir. Yani kayışlarda ana bakım unsuru uygun gerginlik değerlerinden sapmaların belirli zaman aralıklarıyla tekrar doğru gerginlik değerlerine ayarlanmasıdır. Bu yeniden gerdirme bakım faaliyeti, duruş süresi yüksek maliyetli olan sürekli üretim yöntemlerinde, bakım için ulaşılması zor veya çoklu bileşenlerin demontajının gerektiği uygulamalar gibi bakımın / yeniden gerdirmenin fazla üretim, sermaye ve zaman kaybına sebep olduğu alanlarda işletmelerde bakım gerektirmeyen kayışlar ile ortadan kaldırılabilir.

Optibelt’in bakım gerektirmeyen, dar kesitli V kayış ürün ailesi Red Power 3 serisi kayışları, işletmelerin bu tür ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilmiştir. Bakım gerektirmeyen Red Power 3 kayışların montajları standart seri kayışlar ile birebir aynı adımlarla gerçekleştirilmektedir. Bakım gerektirmeyen Red Power 3 serisi kayışlarımızın üzerinde “maintenance free” (bakım gerektirmeyen) yazısı bulunmaktadır. 

Kayışlar yine ön gerilme değerlerine gerdirilir ve yine ortalama 2 saat ilk çalışma sonrası ikincil (nihai) gerdirme değerlerine gerdirilirler. Fakat standart serilerin aksine bakım gerektirmeyen kayışlar ticari ömürlerini tamamlayana kadar bir daha gerdirme gereksinimi duymazlar. Montaj sonrası uygulanan nihai gerginlik değerlerini korurlar.

Kord malzemeleri ve kauçuk malzemedeki Ar-Ge çalışmaları sayesinde gerginlik altında olan kayışların uzama miktarları durdurulmuş, zaman içinde toplam boydaki uzamaların olmaması ile gerginlik değerlerinin korunması sağlanmıştır. 

Bakım gerektirmeyen kayışlar ilk etapta maliyet artışı olarak görünmelerine rağmen, duruş maliyetleri onbinlerce dolar olan demir-çelik, çimento, otomotiv gibi sektörlerde gün geçtikçe daha fazla tercih edilir oluyorlar. İşletmeler üretime ara verilmesini mecburi bırakacak noktalarda bakım gerektirmeyen kayışlar kullanarak, günün sonunda kayış maliyetlerinin binlerce katı kazanç sağlamış oluyorlar. Ayrıca Red Power 3 serisi performas ürünlerinin yük taşıma kapasitetlerinin çok daha yüksek olmasından dolayı daha uzun ticari ömürleri olduğundan yıl bazında değerlendirmelerde kullanım adetleri düşmüş olmaktadır. Bu da ilave kazanç olarak işletmelere avantaj sağlamaktadır. 

Standart ürün kullanımındaki gerginlik düşüşleri V kayışlarda kayış kaymalarına (kaçırmalarına) sebep olacaktır. Yeterli gücün aktarılamadığı bu durumlarda makina performansında ve üretkenliğinde düşüşe sebep olacaktır. Bakım gerektirmeyen kayış kullanımı ile makinalardan optimum performansın alınması garanti altına alınmış olur ve üretkenlikte kayıplar yaşanmaz.  

Optibelt kauçuk zaman kayışları normal çevresel / uygulama şartları altında çalıştıklarında bakım gerektirmezler. Uzamaya dirençli çelik kordlara sahip poliüretan zaman kayışları da servis ömürleri boyunca yeniden gerdirilme gereği oluşturmazlar. Aramid korda sahip zaman kayışları da, aramid çeliğe göre daha yüksek gerginlik kaybına uğrayan bir malzeme olduğu için yeniden gerdirilmeleri gerekmektedir. Bakım gerektirmeyen, elastik kanallı kayış serileri (ERB) yine bakım gerektirmeyen kayışlara kanallı kayış ürün ailesinden diğer bir örnektir. 

Özetle, ilk yatırım maliyeti yüksek olan bakım gerektirmeyen bu tip kayışlar, kullanım ömrü boyunca tam tersine işletme gidelerinde ciddi azalmalara sebep olmaktadır. Tarafımızca yapılacak analiz ve hesaplamalar neticesinde, kullanım yerlerine özel olarak çözümler sağlanabilmektedir.

Yazan: Utku Özer, Satış Mühendisi, Optibelt Türkiye

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com