Connect with us

Güç Aktarım Teknolojileri

Schaeffler, çimento gibi zorlu sektörleri geleceğe taşıyor

Yayın Tarihi:

-

75 yılı aşkın bir süredir hareket ve mobilite alanlarında yeniliğe öncülük eden Schaeffler, otomotiv ve endüstrinin önde gelen çözüm sağlayıcıları arasında. Kurulum sırasında gerekli olan montaj ve hizalama araçlarından ödül kazanmış durum takip teknolojisine kadar müşterilerini tüm makine ömrü boyunca desteklemek için ürünler tasarlayan Schaeffler, bu çözümlerini yerinde durum izleme, sorun giderme ve eğitim gibi uzman hizmetlerle birleştiriliyor. Küresel ölçekte daha çok rulmanlarıyla ön plana çıkan marka, bunun ötesinde eksiksiz bir endüstriyel hizmet ve çözüm yelpazesi sunuyor. Firmanın Schaeffler Lifetime Solutions çözümü, çimento sektörü gibi zorlu koşullarda çalışan makineleri geleceğe taşıyor.

Global Cement Dergisi’ne konuşan Schaeffler Lifetime Solutions Başkanı Rauli Hantikainen, zorlu çimento sektörüne sundukları çözümleri paylaşıyor.

Schaeffler’in çimento sektörü için ana ürünleri nelerdir?

Piyasa Schaeffier’i bir rulman tedarikçisi olarak tanıyor ve değer veriyor; ancak Schaeffler Lifetime Solutions, kusursuz bir endüstriyel hizmet ve çözüm yelpazesi sunuyor. Bunlar çözümler kurulum sırasında gerekli olan montaj ve hizalama araçlarından, ödül kazanmış durum takip teknolojisine, yeniden üretime ve sürekli büyüyen yağlayıcı aralığı seçimine kadar tüm makine ömrü boyunca müşterilerimizi desteklemek için tasarlandı. Bu çözümler, yerinde durum izleme, sorun giderme, eğitim ve uzman hizmetlerle birleştiriliyor. Çözümlerimiz, bakımı daha kolay, öngörülü ve daha verimli hale getirerek yeni bir bakım yöntemi sağlıyor. ‘Makinelerinizi çalışır durumda tutun’ sloganımız da bir değer önerisidir. En ölçeklenebilir ve ekonomik durum izlemeyi, en iyi rulman gresini, en akıllı yağlayıcıları sunuyoruz. Kapsamlı endüstriyel bakım ürünleri, çözümleri ve hizmetleri portföyümüzle, son müşterilerimiz rulman ve makine ömürlerini uzatır, plansız duruş sürelerini azaltır; böylece daha sürdürülebilir ve güvenilir hale gelir. Artık makine yaşam döngüsünün farklı aşamaları için farklı satıcılara gerek yok. Son müşterilerimize, makinelerinin ve tesislerinin sorunsuz çalıştığını bilmenin rahatlığını ve mükemmel bir genel kullanıcı deneyimi sunabiliyoruz.

Bize pratik bir örnek verebilir misiniz?

Çimento üretiminde kullanılan makineler, maliyetli arıza sürelerine ve operasyonel verimliliğin düşmesine neden olabilecek son derece zorlu koşullarda çalışır. Örneğin Finli bir çimento üreticisi olan müşterimiz Finnsementti Oy, Schaeffler Lifetime Solutions ile sağlam bir bakım stratejisi uyguladı. Bu, makinelerinin durumuyla ilgili tam şeffaflık sağladı ve duruş süresini önemli ölçüde azalttı. ABD’li çimento üreticisi Lehigh Hanson, yakın zamanda bir Schaeffier Lifetime Solutions durum takip çözümünü seçti. İlk sensörler kurulduktan kısa bir süre sonra bir sorun tespit edildi. Plansız duruş sürelerini önleyerek ve müşterimize önemli miktarda para tasarrufu sağlayarak hemen düzeltmek mümkün oldu.

Bir çimento fabrikası kapsamlı durum takibi için neden Schaeffler’i seçmeli?

Kapsamlı durum izleme çözümleri şu anda çimento fabrikalarında yaygın olarak uygulanmamaktadır. Bunu değiştirmek istiyoruz. Schaeffler artık yüzlerce makineye ölçeklenebilen, günün her saatinde güvenilir durum izleme oluşturma portföyüne sahip. Çözümlerimiz zorlu ortamlarda ve ulaşılması zor yerlerde çalışır, böylece kullanıcılar artık daha önce izlenemeyen veya nadiren izlenebilen makineleri el tipi bir cihazla ve çok fazla el emeği gerektirmeden izleyebilir.

Durum takibi ve önleyici bakımda uzun vadeli eğilimler nelerdir?

Advertisement

Gelecekte durum takibi ve kestirimci bakım sistemlerinin kullanımının benimsenme oranının artmasını sağlayacak çok sayıda trend görebiliriz. Bakımın organize edilme şeklini bile değiştirecekler. Daha ekonomik olacaklar, böylece kullanıcılar bunları iyi bir yatırım getirisi ile daha fazla makineye yerleştirebilecekler. Daha az uzmanlık gerektiren kurulumları ve kullanımları daha kolay hale gelecektir. Aynı zamanda, daha fazla merkez onları kullanabilecek. Son olarak ve belki de en önemlisi, bu sistemler zaman içinde veri ürettikçe analitik daha özerk ve doğru hale gelecektir.

Tabii ki son nokta, yalnızca yeni algoritmaları ve modelleri geliştirmek için verilerin kullanıma sunulduğu sistemler için geçerlidir. Schaeffler OPTIME sistemimiz bu trendlere doğru büyük bir adım attı ve müşterilerin bunu bakımlarının önemli bir parçası haline getirmeye başladığını görebiliyoruz. Uzun vadede bu, bakım yöneticilerinin makinelerinin büyük bir kısmı için güvenilir bir şekilde koşula dayalı bir bakım stratejisi yürütebilecekleri ve çok sayıda plansız bakım ve uzun yıllık revizyonlarla günümüzün çalışma hatası veya çalışma zamanı tabanlı stratejilerden gelişebilecekleri anlamına gelir.

Çevre mevzuatı, olası CO2 vergileri ve diğer düzenlemeler, Schaeffler Lifetime Solutions’ı nasıl etkileyecek?

Schaeffler Lifetime Solutions’ın çimento sektöründeki CO2 ayak izini azaltmaya büyük katkı sağlayabileceğine inanıyoruz. Örneğin durum takibi, döner fırın gibi önemli proses adımlarının durmasını düzenli olarak önler veya verimsiz çalışan makinelerin veya proseslerin belirlenmesine yardımcı olabilir. Diğer bir örnek, optimum şekilde yağlanmış bir makine ile aşırı yağlanmış bir makine arasındaki enerji tüketimi farkının yüzde birden fazla puanı olabileceği durumlar olabilir. Merkezi veya manuel yağlama ile bu durumlar oldukça yaygındır ve akıllı yağlama çözümlerimizle aynı anda gres ve enerji tasarrufu sağlamaya yardımcı olabiliriz. Çimento fabrikalarının CO2 ayak izini tek haneye kadar iyileştirebileceğimize inanıyoruz.

Gelecekte çimento üretim tesislerini nasıl görüyorsunuz ve Schaeffler sektörde hangi yeni alanlara adım atabilir?

Geleceğin çimento fabrikalarının trendi ‘yüksek düzeyde dijital bağlantılı’ ve ‘daha yeşil’ olacak: ‘Daha yeşil’ bir ayak izi şekillendirme fırsatları çok çeşitlidir ve tesisin tüm yaşam döngüsü boyunca sürekli olarak mevcuttur. Ekipman tasarımından tesisin inşası ve devreye alınması, ardından ekipmanın çok fazla bakım ve yenilenmesi ile tesis sonunda sökülene kadar uzun işletme aşaması boyunca. Schaeffler, dönen varlıklarının tüm yaşam döngüsü boyunca müşteriyi destekler ve ‘daha yeşil’ tesislere önemli ölçüde katkıda bulunabilir. Rulman tarafında, Schaeffler, döner ekipmanın sürdürülebilirliğini en üst düzeye çıkarmak amacıyla uygulama tasarımı ve planlama aşamasında müşterilere ve ekipman üreticilerine tavsiyelerde bulunabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, durum izleme ve akıllı yağlama sistemlerinin benimsenme oranı önümüzdeki yıllarda büyük ölçüde artacaktır. Müşteriler bununla, bakım operasyonlarını da olumlu yönde şekillendirecek ve yeni bakım stratejileri tanımlayabilecekler. Tüm bunların müşteri organizasyonunda bir değişim süreci gerektirdiğini anlamak önemli. Ayrıca tesisler, yeniden üretimle büyük rulmanların kullanım ömrünü uzatarak enerji, kaynak ve para tasarrufu sağlayabilir.

Bir tesis, doğru bakım araçlarıyla rulmanların montajı ve sökülmesi veya makinelerin hizalanması söz konusu olduğunda arıza süresini ve kaynak sarfiyatını en aza indirebilir. Bu ekipmanların birbirleriyle dijital bağlantıları giderek artıyor, öyle ki müşteri tüm günlükleri dijital olarak elde edebiliyor ve bakım çalışmasının en iyi şekilde yerine getirilerek uzun yaşam ömrünün güvence altına alındığından emin olabiliyor.

‘Yüksek düzeyde dijital bağlantılı’ tesislere duyulan ihtiyaç, daha yüksek enerji verimliliği ve çıktılar yoluyla işletme maliyetlerini önemli ölçüde azaltma talebinden kaynaklanmaktadır. Çimento üreticilerinin bu hedeflere ulaşmak için sahip olmaları gereken temel faktörler; üretim ve lojistik süreçlerindeki iyileştirmeleri, hedefli ve etkili bakım stratejilerini ve yeteneklerini içeriyor. Bakım tarafında ise Schaeffler, geleceğe önemli katkılarda bulunabilir: Örneğin, bir çimento fabrikasında kuruluma bağlı olarak yaklaşık 1500-2500 motor bulunur. Bugün bu motorların ve bağlı varlıkların durumlarının çok az bir kısmı takip ediliyor. Benim tahminim, 2 ila 3 yıl içinde çimento fabrikalarının varlıklarının %50’sinden fazlasının takip edilebileceği yönünde. Bu, uygulamaları ve bakımı anlayan, çimento üreticileriyle yol almaya dijital olarak uygun ortakları gerektirecek. Schaeffler, dijital teknolojilere yoğun bir şekilde yatırım yapıyor ve bugün bu alanda önde geliyor.

Kaynak: Global Cement

Advertisement
 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Makina mühendisliği ve iktisat derecelerine sahip olan Hakan, video / 2D ve 3D animasyondan mühendislikle ilgili alanlara ve çeviriye kadar yıllarca çeşitli çalışma dallarında çalıştı. Şu anda dış ticaret ilişkileri yürütmektedir. İyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca ve İspanyolca biliyor. Hakan aynı zamanda karikatüristtir.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com