Connect with us

Otomotiv

Schaeffler harekete öncülük ediyor

Published

on

Otomotiv ve endüstriyel sektörlerin önde gelen küresel tedarikçisi olarak Schaeffler Grubu, 75 yılı aşkın süredir hareket ve mobilite alanlarında çığır açan icatlar ve gelişmelere öncülük ediyor.

Elektrikli mobilite, CO2 verimli taşıtlar, endüstri 4.0, dijitalleşme ve yenilenebilir enerjiler için yenilikçi teknolojiler, ürünler ve hizmetler ile Schaeffler, hareket ve mobiliteyi daha verimli, akıllı ve sürdürülebilir kılmak için güvenilir bir ortaktır. Schaeffler, aktarma organları ve şasi uygulamaları için yüksek hassasiyetli bileşenler ve sistemlerin yanı sıra çok sayıda endüstriyel uygulama için rulmanlı ve kaymalı yatak çözümleri üretmektedir.

Hareket ve mobilite, küresel zorluklarımızla başa çıkabilmek için kilit faktörlerdir. Başarımız, büyük ölçüde yeniden düşünme ile hareket ve mobilite için öncü çözümler üretme yeteneğimize bağlı olacaktır. Kafes kılavuzlu iğneli rulmanın icadı, Schaeffler’i en başından itibaren hareket ve mobilitenin ön saflarına yerleştirdi. Otomobillerde, makinelerde, rüzgar türbinlerinde ve diğer birçok endüstriyel uygulamada hem döner hem de doğrusal hareket tasarlıyoruz. Teknolojiye ve yeniliğe olan bu tutku her zaman DNA’mızın temel bir unsuru olmuştur ve cesaretimiz, merakımızla birlikte bizi ileriye taşımaya devam eden tam da bu öncü ruhtur. 

Günümüz dünyasında dijitalleşme trendinden kaçış yok. Bu kelime tam anlamıyla her yerde oluyor. Bulut, yapay zeka, nesnelerin interneti ve dijital ikizler gibi son teknoloji bilgi teknolojileri bir dizi potansiyel sunuyor. Gerçek ve dijital dünyaların giderek artan şekilde birleşmesi, tüm katma değer zinciri boyunca Schaeffler ve müşterileri için fırsatlar yaratıyor.

Spesifik dijital çözümlerin uygulanmasında iki temel yaklaşım arasında bir ayrım yapıyoruz. İlk yaklaşım, Schaeffler bünyesinde ve iş ortaklarımızla etkileşim halinde katma değer zincirinin optimizasyonudur. İkinci olarak, dijital çözümlerle ek satış potansiyelinden yararlanıyoruz. Yeni dijital konseptlere dayanarak, mevcut iş modellerimizin katma değerini sağlıyor ve yeni pazarlara erişim için bir temel oluşturuyoruz.

Schaeffler Grubu, 2021’de yaklaşık 13,9 milyar Euro’luk satış gerçekleştirdi. Yaklaşık 83.000 çalışanı ile Schaeffler, dünyanın en büyük aile şirketlerinden biri ve 50’den fazla ülkede yaklaşık 200 lokasyonu ile küresel üretim merkezleri, araştırma ve geliştirme tesisleri ve satış şirketleri ağına sahiptir.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Etkinlikler

Otomotiv sektörünün profesyonelleri Automechanika ile bir arada

Published

on

By

Otomotiv satış sonrası endüstrisinde dünyanın lider fuar markası Automechanika’nın bölgedeki en büyük uluslararası ticaret fuarı Automechanika Istanbul, İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi’nde sektörü bir araya getiriyor. 2022 fuarındaki yeni katılımcılar arasında Renault ve Peugeot gibi küresel çapta dev firmalar dikkat çekiyor.

Messe Frankfurt Istanbul ve Hannover Fairs Turkey iş birliği ile düzenlenen fuar, otomotiv sektörünün profesyonellerini İstanbul’da buluşturuyor. Türkiye ihracatının lideri konumundaki otomotiv sektörünün en önemli buluşma platformu Automechanika Istanbul 2022, sergilenen yeni ürün ve hizmetlere ek olarak otomotiv endüstrisi profesyonelleri için teknolojik gelişmeler ve trendlerin de karşılıklı olarak paylaşıldığı bir ortam sunuyor. Bu yıl 24’ten fazla ülkeden katılımcı firmanın ve 6 ülke pavilyonunun yer aldığı fuarın yeni katılımcıları arasında Renault ve Peugeot gibi küresel çapta dev firmalar dikkat çekiyor.

A’dan Z’ye otomotiv endüstrisinin tüm alt başlıklarını kapsayan geniş ürün yelpazesi, e-mobilite teknolojileri hakkında sunum ve söyleşilerin yer aldığı Automechanika Academy; etkinlikler, yarışmalar, atölyeler ve tüm dünyadan profesyonellerin yeniden yüz yüze iş görüşmeleri yaptığı Automechanika Istanbul 2022, aynı zamanda mobilite ve lojistik teknolojilerinin geleceğine odaklanıyor.

Dijital platform özellikleri ile fiziksel fuardan maksimum verim

Automechanika Istanbul 2022 Fuarı’na katılan firmaları desteklemek üzere; firmaların tüm ürünlerini detaylarıyla sunduğu, potansiyel müşterilerine direkt ulaşabildiği, rakiplerinin bir adım önüne çıkarak hedef ziyaretçilerle B2B toplantılar organize edebildiği yeni bir dijital paket hazırlandı. Bu dijital platform paketi ile katılımcı firmalar, tüm arama sistemlerinde, konferanslarda ve platformda en görünür şekilde yer alıyor ve fuar sırasında ziyaretçi sayılarını artırıyor.

Kasım ayındaki son fuar, beklentileri aştı

Automechanika Istanbul, son olarak pandemi koşullarına ve uluslararası seyahat kısıtlamalarına rağmen Kasım 2021’de uzun bir aradan sonra düzenlenmiş ve toplam 652 katılımcı firma ile 32.758 profesyonel ziyaretçiyi ağırlamıştı. Fuar alanındaki bu özel buluşmayla aynı anda 27.876 kullanıcının da dijital platform üzerinden erişim sağladığı Automechanika Istanbul Plus

, pandemi nedeniyle verilen 2 yıldan uzun süren bir aranın ardından otomotiv endüstrisi için önemini bir kez daha göstermişti.

Continue Reading

Otomotiv

Schaeffler eğitimleri pandemide de hız kesmeden devam ediyor

Published

on

By

İş ortaklarına her koşulda benzersiz teknik destek vermeye devam eden Schaeffler Automotive Aftermarket Türkiye, otomotiv satış sonrası sektöründe faaliyet gösteren müşterilerine, sektörde öncü olan bir eğitim modeli sunuyor.

Yaklaşık iki yıldır devam eden pandemi, alışagelmiş tüm iş süreçlerini değiştirmeye, dönüştürmeye ve iş dünyasına yeni alışkanlıklar kazandırmaya devam ediyor. Bu durum özellikle müşteri memnuniyeti için çalışan sektörler için zorlayıcı olsa da dijitalleşmeye yatırım yapan şirketler mevcut şartlara uygun çözümler geliştiriyor. Schaeffler Group çatısı altında faaliyet gösteren Schaeffler Automotive Aftermarket Türkiye, bu anlamda otomotiv satış sonrası sektöründe faaliyet gösteren müşterilerine sektörde öncü olan bir eğitim modeli sunuyor.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yüksek müşteri memnuniyeti için çalışan ve her koşulda teknik desteğe hazır olan Schaeffler Automotive Aftermarket, katma değerli bir hizmet yaratma amacıyla sektörel bilgilendirmeye büyük önem veriyor. Bu doğrultuda müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik düzenlediği eğitimlerle yüksek kaliteli ürün ve hizmetleri hakkında bilgiler paylaşıyor. İki yıldır devam eden pandemi sebebiyle müşterileriyle fiziken bir araya gelemeyen şirket, dijitalizasyon çalışmaları sayesinde sektöre öncülük eden bir uzaktan eğitim modeli uygulamayı başardı. Schaeffler Automotive Aftermarket Türkiye çatısı altında İstanbul’daki Schaeffler Teknoloji Merkezi’nde online canlı olarak düzenlenen eğitimler, özel olarak hazırlanan kurgusuyla en az yüz yüze gerçekleşen eğitimler kadar interaktif geçiyor.

Schaeffler online eğitimlerini de fiziki eğitimler kadar verimli hale dönüştürmeyi başardı

Eğitimler konusunda bilgi paylaşan Schaeffler Automotive Aftermarket Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Pazarlama Müdürü Şenay Bayram, “Şirket olarak iş ortaklarımıza teknik destek sağlamaya büyük önem veriyoruz. Bu anlamda sunduğumuz eğitimler hizmetimizin bir parçası haline geldi. Ansızın hayatımıza giren pandemi sebebiyle fiziki olarak bir araya geldiğimiz eğitimlere son vermek zorunda kalsak da bu süreçte düzenlediğimiz online eğitimleri fiziki eğitimler kadar verimli hale dönüştürmeyi başardık. Bu eğitimleri planlarlarken sunum formatında olmasını özellikle istemedik. Ürünlerin tüm detaylarının farklı açılardan en ince ayrıntısına kadar gösterilebilmesi ve pratik eğitim formatında olması bizim için oldukça önemliydi. Benzer şekilde müşterilerimizin edilgen bir durumda yalnızca anlatılanları dinleyip eğitimden çıkmasının fayda sağlamayacağını biliyorduk. Bu anlamda karşılıklı soru cevap şeklinde ilerleyen, son derece dinamik, interaktif bir kurgu oluşturduk. Bu düzende müşterilerimiz eğitim esnasında akıllarına gelen her soruyu eğitmenlerimize hemen sorabiliyor, anında yanıt alabiliyor. Hem teorik bilgilere hem de pratik uygulamalara ulaşabiliyor” dedi.

Eğitimler 2022 yılında da devam edecek

Online eğitim programının yüz yüze eğitimler kadar verimli olabilmesi için oldukça yoğun bir çaba harcadıklarını ve tüm teknik altyapılarını buna göre hazırladıklarını belirten Şenay Bayram, sözlerini şöyle tamamladı: “2021 yılında düzenlediğimiz toplam 15 online eğitim ile ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Teknik uzmanlarımız, onarım çözümlerimizin çalışma prensipleri ve ilgili arıza teşhisi konusunda da detaylı teorik ve pratik bilgiler verdi. Eğitim esnasında katılımcılarımızla birlikte kahve molaları veremesek de onlar için seçtiğimiz kahve molası paketlerini adreslerine ulaştırdık. Eğitim sertifikalarını kendileriyle paylaştık. Müşterilerimizin teknik yetkinliklerini artırmak ve onları Schaeffler ürünleri hakkında güncel bilgilerle donatmak için düzenlediğimiz eğitimlerimiz 2022 yılında da devam edecek.”

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et