Connect with us

Aktüatörler

SKF TÜRK; “Grubumuz dünyayı, SKF bilgi birikimi ile donatmayı hedefliyor”

Yayın Tarihi:

-

1928 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren SKF Türk San. ve Tic. Ltd. Şti., ülkemizdeki yabancı sermayeli rulman firması özelliğine sahiptir. SKF Türk; distribütörleri, geniş stok çeşidi, yaygın mühendislik, eğitim, servis ve yaklaşık 2 yıl önce hizmete aldığı Çözüm Merkezi “Solution Factory Türkiye” ile rulman sektöründe Türkiye’de en kolay ulaşılabilen bir servis şirketidir.

SKF Türk, 1996 yılında rulman sektöründe ilk olarak ISO 9002 Kalite Sistem Belgesi, 2002 yılında Toplam Kalite Büyük Ödülünü, 2004 yılında Avrupa Kalite Başarı Ödüllerini almıştır. SKF Türk’ ün kalite yolculuğu 6 Sigma çalışmalarıyla devam etmektedir.

Müşteri memnuniyetini en önemli ilke olarak benimseyerek yoluna devam eden SKF Türk, ülkemizde en büyük pazar payına sahiptir. İstanbul Merkez ve deposu, İzmir ve Adana şubelerinde toplam çalışan sayısı 60 kişiye yaklaşmıştır. Yurt düzeyinde dağılmış distribütör teşkilatı ile müşterilerine bütün SKF ürünlerini ve hizmetlerini sunmaktadır. SKF`i sadece rulman tedarikçisi olarak görmek resmin yalnızca bir parçasıdır. SKF aynı zamanda yılların deneyimi, bilgi birikimi ve teknik konulardaki uzman mühendislerimiz sayesinde son kullanıcılara otomatik yağlama sistemleri, mekatronik ürünleri, sızdırmazlık elemanları, güç aktarım sistemleri ve çeşitli servis hizmetleri de sağlamaktadır. SKF Türk olarak amacımız, müşterilerimize uygulamalarında en iyi desteği ve servis hizmetini en ileri düzeydeki mühendislik ürünlerini sunarak sağlamaktır.

skf2

SKF Grubu vizyonunu, ‘Dünyayı SKF bilgi birikimi ile donatmak’ olarak belirlerken, müşterilerimize daha fazla çözüm üretmek adına rulmancı kimliğimizin yanına Keçe, Yağlama, Mekatronik ve Servis platformlarını da eklemiştir. Platformlar arasında bir sinerji olmasına özellikle dikkat edilmektedir. Tüm platformlarımız (Rulman ve üniteler, Keçe, Yağlama sistemleri, Mekatronik, Servis) birbirleriyle ilişkili, iç içe geçmiş durumdadır. Kendimizi rulman ve keçe işinde; ürün, müşterilere yönelik özel çözümler ve servis tedariki sağlayan küresel öncü bir şirket olarak tanımlayabiliriz. En bilinen kategorimiz rulmanlar ve üniteleridir. Rulman artık sıradan bir ürün olmakla beraber, yine de performans/fiyat oranı olarak piyasada en rekabetçi firma SKF’dir. Bu alanda çok özel ürünlerimiz de mevcuttur… Örneğin, çevre dostu rulmanlarımız var. Yeşil Enerji adını verdiğimiz bu ürünler geliştirilmiş gres, optimize edilmiş iç tasarım ve yeni kafes yapısı, beraberinde sürtünme torkunda indirgeme ile birlikte düşük ve orta yük ortamlarında daha az enerji harcayacak şekilde tasarlanmış ve üretilmişlerdir. Keçe platformumuzda, CR markası altında geniş bir yelpazede pazara sunduğumuz sızdırmazlık elemanları mevcuttur. En önemlisi de; çok kısa bir süre içinde İstanbul’daki Çözüm Merkezimizde (Solution Factory Türkiye) her gereksinime özel keçe üretebilmekteyiz. CR markası, pazarda çok bilinen bir marka olduğu için aynı marka ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yağlama sistemleri platformumuz ise, SKF bünyesine Finlandiya orijinli Safematic firmasını satın almamız ile dâhil oldu. Safematic kâğıt endüstrisine çözüm üretmek için kurulmuş bir tesis. Peşinden Alman Vogel firması da SKF bünyesine katıldı. Şu anda Safematic markası SKF Yağlama Sistemleri olarak anılıyor, ürünlerini SKF adı ile sunuyoruz.

Servis platformumuz kapsamında da kestirimci bakım uygulamalarımız bulunmaktadır. Bu platform içerisinde sunduğumuz hizmetlerde teknolojik anlamda ciddi üstünlüklerimiz vardır. Bunu yalnızca rulman ile sınırlı diye düşünmemek gerekir, kestirimci bakımın her alanında çözümlerimiz bulunmaktadır. Rulmanları üretirken edindiğimiz kapsamlı mekanik sistem bilgisini, bu sistemlerin güvenirliğini arttırmak için geliştirdiğimiz durum izleme cihazlarında da başarılı bir şekilde uygulamaktayız. Teknolojimizi de gerek portatif data toplama ve vibrasyon analiz cihazları olarak, gerekse de sürekli durum izleme cihazları bağlamında kestirimci bakımın her alanındaki çözümlerimiz ile müşterilerimizin kullanımına sunmaktayız. Mekatronik platformumuz ise, SKF bünyesinde çok eskiden beri bulunan aktüatörler, manyetik yataklar, doğrusal hareket ürünleri ve vidalı mil sistemlerini kapsamaktadır. Günümüzde artan enerji masrafları ve duruşlardan kaynaklanan bakım maliyetlerinin azaltılmasının önemi giderek artmaktadır. Bunlara ilaveten tek sistemde hız-stroke ve yük kontrolünün aranılan özellikler olarak ortaya çıkması ile hidrolik ve pnömatik sistemler yerine elektrik motorlu pistonlar veya elektromekanik silindirler olarak tabir edilen aktuatör sistemlerinin kullanımı giderek artmaktadır. SKF bu ürün grubu için ürettiği aktüatörler ile endüstrinin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek bir ürün gamına sahiptir.

SKFulvi

Özetlemek gerekirse; SKF 5 platform uygulaması ile çözüm odaklı, değer yaratmaya yönelik yaklaşımlarını ülkemizin imalat firmalarının faydasına sunmaktadır. Bütün bunlardan başka SKF, güç aktarım sistemlerini de – kayış, kasnak, zincir, kaplin, dişli, burç – sanayinin hizmetine sunmuştur. Bu sistemler yukarıda belirtilen beş platformun dışında kalmaktadır, çünkü güç aktarımı beş platformdan sonra ortaya çıkmıştır. Bu sistemlerin tamamlayıcı bir niteliği vardır ve SKF markası ile pazarda mevcuttur.

SKF Türk olarak, bilgi mühendisliği şirketi olma yaklaşımı ile paralel olarak ‘Solution Factory’ Çözüm Merkezi kavramını hayata geçirdik. Çözüm Merkezi, ilk etapta ‘yağlama yetkinlik merkezi’, standart ölçülerin dışında isteğe bağlı ölçü ve özelliklerde sızdırmazlık elemanlarının üretileceği bir bölüm ile fener mili tamir servisini kapsamaktadır. Takım tezgâhlarından performans sağlanması, fener milinin doğru ve yüksek hassasiyette çalışmasına bağlıdır. Fener milleri şimdiye kadar Türkiye’de gerçek anlamda tamir edilememekteydi. Tamir için yurt dışına gönderildiğinden uzun süreler almakta ve maliyetleri yüksek olmaktaydı. Bu işi gerçekleştirerek, sanayiye katma değer yaratacağımıza inanıyoruz. Buna ek olarak aynı çatı altında hem teorik, hem uygulamalı eğitimler veriyoruz. Bu programları geliştirerek sürdürüyoruz. Ayrıca, üniversitelerle işbirlikleri kurma projelerimizi başlatmış bulunuyoruz.

SKF; ürün ve hizmetlerin derinliğini ve genişliğini sanayi ile paylaşarak, yetkinliklerini sadece bir rulman tedarikçisi olmaktan öte, müşterilerine katma değer yaratacak bütünsel ve kapsamlı çözümler sunan bir iş ortağı olarak varlığını sürdürmeyi amaçlamıştır. Bugün geniş bir yelpazeye yayılmış çözümlerimiz, bu çözümlerimizin arkasında yatan ciddi bir teknolojik birikimimiz vardır. Sahip olduğumuz Ar-Ge potansiyelimiz ile bilgi hazinemizi, teknoloji portföyümüzü sürekli zenginleştirmekteyiz. Çözümlerimiz endüstri firmalarına büyük katkılar sağlamaktadır. Bugün rulman sıradan bir ürün haline geldi. Bu boyutta yüksek teknolojik bir altyapı gerektiren bu denli önemli bir ürünün geldiği nokta aslında çok acıdır.

Pazara yaygın bir distribütör ağı ile hizmet vermekteyiz. Bu ağ bugün için ağırlıklı olarak rulmancı kimliği ile biliniyor, bu kimliğe yeni kimlikleri ekleyeceğiz ve genişleterek sürdüreceğiz. Bazı distribütörlerimiz bir, bazıları birkaç platformda iş ortağımız konumundadır. Distribütör harici iş ortaklarımız da mevcuttur. Ancak bunların sayısı çok fazla değildir. Bizim bu konudaki temel kriterimiz, Türkiye’de SKF bilgi ve çözümlerini müşterilerimize sunabileceğimiz bir yapıyı oluşturmaktır. SKF 1907 yılında İsveç’te kurulmuş, Türkiye’de de 1928 yılında şirket statüsü ile faaliyetlerine başlamıştır. SKF, dünyadaki çözüm portföyünü ülkemizin imalat firmalarının kullanımına sunması bu firmalara büyük bir rekabet gücü sağlamaktadır. Gerek iç piyasada kullanılan ürünlerde, gerekse ihraç edilen ürünlerde, SKF ürünlerinin varlığı ayrı bir güç olmaktadır.

Rollexpo Fuarı

2014 yılında Demos Fuarcılık tarafından düzenlenecek olan Rollexpo Fuarı’nın sektöre yeni bir hareket, yeni bir oluşum getireceğini düşünüyoruz. Geçmiş yıllarda rulman ile birlikte diğer döner ekipman firmaları, makine ile ilgili diğer fuarlarda katılıyorlardı. Bu da, fuarı gezen son kullanıcıların gerçek hedeflerine ulaşmalarını zorlaştırıyordu. Bu fuar sayesinde, sektör gerçek müşterisi ile daha sağlıklı iletişim kurabilecek ve her iki taraf için de çok daha faydalı bir ortam oluşacaktır.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com