Connect with us

Nedir?

Step motor nedir?

Yayın Tarihi:

-

Step motor elektrik enerjisini kinetik enerjiye dönüştüren motor çeşitlerinden bir tanesidir. İsmindeki çağrışıma uygun olarak belirli adımlar halinde çalışan step motorlar, genel olarak rotor, stator (endüktör) ve rulmandan meydana gelirken, sabit mıknatıs kutupludur. Kutup sayıları değişiklik gösterse de genelde 8 kutuplu olarak üretilirler.

Step motorların çalışma değerleri mikroişlemciler veya bilgisayarlar vasıtasıyla takip edilmektedir. Hassas pozisyonlamaya ve hız kontrolüne imkân vermesiyle öne çıkan step motorlar, düşük devirde yüksek tork üretmesiyle de tercih sebebi olmaktadır.  Basit bir tasarıma sahip olan step motorların bakım ihtiyacı da minimum düzeydedir. Step motorların hassasiyetini bir motor turundaki adımlar belirler. Bir devirdeki adım sayısı ne kadar fazla olursa step motor o kadar hassas olacaktır.

Step motorların sistem içerisinde sabitlenmesi için step motor tutucu adı verilen fazladan bir aparata ihtiyaç vardır.

Step motor çeşitleri

Step motorlar yapısal farklılıkları itibariyle 3 başlık altında toplanabilir:

  • Sabit mıknatıslı step motorlar
  • Değişken relüktanslı step motorlar
  • Hibrit step motorlar

Step motorların kullanım alanları

Step motorlar pek çok farklı uygulamada kullanılmakla birlikte genel olarak şu örnekler verilebilir:

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com