Connect with us

Konveyör Bileşenleri

Tsubaki konveyör zincirleriyle maliyet tasarrufu ve verimlilik

Yayın Tarihi:

-

Fırınlanmış gıdaların yüksek kalitede, tutarlı seri üretimi, hassas ve güvenilir prosesleri ve ekipmanları gerektirir. Fırında, ön pişirmeli ekmeklerin taşınmasında kullanılan konveyör zincirinin, iki yılda bir aşırı aşınma nedeniyle değiştirilmesi gereksinimi ortaya çıkar. Bu, fırının üretim hedeflerini olumsuz etkileyen pahalı ve zaman alan bir operasyondur. Neyse ki, Tsubaki’nin uzman mühendisleri, servis ömrünü iki katına çıkaran özel bir zincir ürünü tavsiyesinde bulundular.

Fransa’daki her köyün, bir ailenin içerisinde kuşaklara aktarılan ustalıkla işletilen fırını,  kendi “boulangerie”si vardır. Günümüzde fırıncılar, gelenekselle teknolojiyi birleştirip en iyi ürünleri garanti altına alıyorlar.

Daha büyük kasabalarda, daha büyük ölçekli fırınlar, bölgedeki süpermarketlerin tedarikçileri olmaları nedeniyle yüksek standartlar uygularlar. Kaliteden ödün vermez, gereksinim duydukları verimliliği ve maliyet yönetimini gerçekleştirmek için fırın, ekipman ve proseslerinde teknik çözümlere güvenirler.

Bir fırında, üretim hattının en yüksek standartlarda çalıştığından emin olmak için maliyetlerin ve yöntemlerin gözden geçirilmesine karar verildi. Ön pişirmeli ekmeklerin üretiminde kullanılan tünel fırının, 1.5-2 yılda bir, konveyör zincirinin değiştirilmesi nedeniyle durma zamanına gereksinim duyduğunu belirlendi. Değiştirme süresinde, makinanın tamamen demonte edilmesi gerekiyor, bu da bakım faturalarının kabarmasıyla sonuçlanıyordu. Kaçınılmaz soru belirdi: “Zincirin servis ömrünü uzatabilir miyiz?”

Tsubaki’yle iletişime geçildi, mühendisler uygulamayı değerlendirmek üzere çok geçmeden, sahadaydılar. Zincirin fırın döngüsünde maruz kaldığı sıcaklık ortalaması 240°C idi (300°C maksimumuna ulaşıyordu), bu da silindirlerin iç yüzeylerinin aşınmasına ve zincirin beklenenden önce bozulmasına neden oluyordu. Tsubaki, aşınmanın çok olduğu ortamlarda çalışmaya uygun tasarlanmış zincirin, özel bir yağlama sistemiyle birleştirildiğinde, değiştirme aralarındaki zaman aralığını  önemli ölçüde artırıp, aynı zamanda fırının toplam sahip olma maliyetini de azalttığını teşhis etti. 

Mühendisler, yüksek sıcaklıklarda dahi sorunsuz bir işleyişi garanti altına alan ısıl işlem uygulanmış silindir ve burçlara yer veren büyük ölçekli konveyör zinciri kataloğundan tasarlanmış bir çözümün tavsiyesinde bulundular. Zincir, düzenli yüklemeyi karşılayacak performans ve mukavemet için üretilmişti ve istikrarlı bir başarıma sahipti. Duruma uygun şekilde, fırının zincirinin, çok yüksek sıcaklıklarda istikrarlı çalışmaya formüle edilmiş özel, gıdada kullanılabilir yağlayıcıyla yağlanması önerildi. Bu da elektrikli, zincirin hızıyla senkronize çalışıp yağ kaplamasının optimizasyonunu sağlayan dişli pompayla gerçekleştirildi.

Yeni takılan zincir ve güncellenen yağlama sistemiyle meydana gelen değişimi fırın personelinin fark etmesi uzun sürmedi. Eski zincir birkaç ayda aşınma belirtileri gösterirken, yeni zincir üzerine düşeni gözle görülür şekilde fazlasıyla  yapıyordu. Doğrusu, zincir, beklenenin iki katından fazlasını verdi ve beş yılın üzerinde bir servis ömrüne ulaştı. Üretimin durduğu sürelerde meydana gelen azalma, zincirin toplam sahip olma maliyetine önemli katkı sağladı, bu da fırının kârına doğrudan yansıdı. 

Tsubaki, fırının zincirinin, yüksek sıcaklıklarda istikrar için formüle edilmiş, gıdada kullanılabilen özel yağlayıcılarla yağlaması tavsiyesinde bulundu.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com