Connect with us

Frenler ve Kavramalar

Twiflex, gemiler için döndürme, kilitleme frenleme sisteminin lansmanını yaptı

Yayın Tarihi:

-

 

Normal veya okyanus aşan bir geminin çalışma ömrü sırasında tüm bileşenlerin etkin ve güvenli bir şekilde çalıştığından emin olmak için pervane şaftının ve pervanenin düzenli bakımı gereklidir. Bu prosesin bir bölümü, gemi mühendisleri tarafından işin yapılmasını sağlamak için şaftın yerine hizalanmasını ve kilitlenmesini gerektirir. Twiflex Ltd., gemi sabit iken şaft konumunun ayarlanmasını sağlayan kompakt bir çözüm sunan bir Döndürme, Kilitleme ve Frenleme (TLB) sisteminin lansmanını yaptı.

 

Twiflex TLB genel olan üç farklı arayüzü ve fonksiyonu tek bir tasarım paketinde birleştiriyor. Modüler TLB sistemi; müşterilerin proje gereksinimlerine bağlı olarak döndürme, kilitleme ve frenleme fonksiyonlarından birini seçme ve kurmalarına veya eşleştirilmiş veya tam döndürme, kilitleme ve frenleme fonksiyonlarını seçebilmelerini sağlamak üzere konfigüre edilmiştir. Twiflex TLB sisteminin üstün sürekli dönme tasarımı, değişken hızlı döndürme, sonsuz konumlandırma olanağı, dengelenmiş yük profili ve çok hızlı durdurma seçeneği ile birlikte üstün çift yönlü performans sağlar.

Sistem orijinal olarak dünyanın önde gelen pervane üreticisi tarafından bir yeni nesil buz kırma gemisi için kullanılmıştır. Üretici, birden fazla fonksiyonu gerçekleştirmek için kolaylıkla çalıştırılabilen bir çözüm istiyordu. Denizcilik uygulamaları için frenleme sistemleri sağlayan kapsamlı deneyimi nedeniyle Twiflex Ltd.’e başvurdular. Twiflex mühendisleri eksiksiz paketi tasarlayıp, imal ederek, bunun güç aktarma organlarının geri kalanıyla hızla entegre olabilmesini sağladı.

Ürün Müdürü Steve Powell proje kapsamını şu şekilde açıklamıştır: “Proje birden fazla ilginç zorluğu içeriyordu; yani verilen kaplama alanını karşılayacak tek bir sistemle döndürme, frenleme ve kilitleme fonksiyonları sunmak. Twiflex; mevcut alanda kolaylıkla kurulabilecek ve çalıştırılabilecek bir sistem sunarken aynı zamanda proje için belirtilen tüm bileşenlerin deniz ortamı için uygun olmasını sağlamak zorundaydı.

 “Müşteriye özel bir hidrolik güç paketi ve yerel kontrol paneli de paketin bir parçası olarak tasarlandı. En büyük başarılarımızdan biri, çok kısa bir zaman içinde ve bu alandaki güçlü rakiplerden daha az bir maliyetle ekipmanı tasarlama, üretme ve tedarik etme yeteneğine sahip olduğumuzu göstermekti.

İşte bu yüzden siparişi biz aldık” Twiflex TLB, pervane şaftının demontajını gereksiz hale getiren, müşterinin tedarik ettiği bir flanşa monte edilen dişli dişi profilli bir yarılma diski içeriyordu Bir entegre motor tahrikli dişli pinyon (Döndürme Dişlisi) bu diske geçerek her iki yönde döndürme torku sağlamaktadır. Diskin üzerine etki eden iki doğrudan, hidrolik uygulamalı, yay bırakmalı kaliper fren frenleme torku sağlar ve bir manüel kilitleme cihazı ile pervane şaftının tutulması için kullanılabilir. Buz Kırıcı için tedarik edilen sistem (TLB-180) 0.6 rpm dönüş hızında 140 kNm dönüş torku ve 180 kNm frenleme torku sağlar.

Buz Kırıcı limana geldiğinde ve sabit olduğunda, köprü kontrol, frenlerin uygulanması ve şaftın tutulması için ‘frenleri uygula’ komut sinyalini gönderir. Eğer bakım planlanıyorsa, köprüden gelen bir sinyal olan ‘yerel kontrole izin ver’ komutu oluşturularak tüm güvenlik ara kilitlerinin onaylanması sağlanır ve kaliper frenler ve döndürme dişlisi yerel kontrol panelinden çalıştırılabilir.  Bu modda frenler bırakılır (frenler açık) ve döndürme dişlisi, dişleri hizalamak için dişli kutusu tabanındaki manüel kavrama artı el çarkı kullanılarak diskteki dişli dişlerine geçirilebilir. Daha sonra pervane şaftı yerel paneldeki kontroller kullanılarak her iki yönde döndürülür. Konuma geldiğinde kaliper frenler tekrar uygulanır ve şaftı güvenli bir şekilde tutmak için manüel kilitleme cihazı kullanılır. TLB’ye takılmış limit siviçler ve sensörler dizisi, köprü tarafından izlenebilen genel kontrol sisteminin parçası olarak sağlanmıştır.

Bakım fonksiyonuna ek olarak, TLB, gemi bir akıntıda demirlenirken kaliper frenlerini kullanarak şaftı durdurmak ve kilitlemek için köprüden çalıştırılabilir. Limanda uzun süre kalma sırasında döndürme dişlisi, deniz bitkilerinin pervane üstünde büyümesini önlemek için şaftı ara sıra döndürmek için yerel kontrol modunda kullanılabilir.

Steve son olarak şunları söylemektedir: “Altra Industrial Motion’ın parçası olarak Twiflex, dünyanın önde gelen güç aktarım markalarının bazılarının global tedarik ve destek ağına erişime sahiptir. Bu ise, tam bir çözüm sunmak için grup deneyiminden faydalanabilme gibi mükemmel bir avantaj sağlamaktadır. “Sistemin denizcilik ve açık deniz endüstrileri için çok cazip olacağı apaçık ortadaydı; bu nedenle farklı uygulamalar için çok çeşitli sistemlere uyan tasarımı geliştirdik.”

Twiflex TLB şimdi, 454 kNm’ye kadar döndürme torku, 862 kNm’ye kadar frenleme torku ve çeşitli döndürme hızları ile sunulmaktadır. Tam sistem, frenler, hareket ettirme ve kilitleme cihazları, kontroller ve hidrolikler ile birlikte temin edilmektedir ve özel uygulama gereksinimlerini karşılamak üzere ileri mühendislik ürünü, müşteriye özel tasarım olarak sunulmaktadır

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com