Connect with us

Etkinlikler

Üretimde kârlılığı ve verimi artıran robotik teknolojiler WIN EURASIA’da sergilenecek

Yayın Tarihi:

-

Maliyetleri düşüren, kârlılığı artıran ve 7/24 kesintisiz iş gücü ile hata payını azaltarak efektif üretim sağlayan robotik teknolojiler; imalat sanayindeki üretim süreçlerini ve iş stratejilerini kökten değiştiriyor. Geleneksel üretim modellerini dönüştürerek bugünün ve geleceğin trendlerine uyum sağlamak isteyen işletmeler, bu dönüşümün sunacağı avantajları önceden deneyimlemek ve kendine en uygun teknolojileri seçmek istiyor. 7-10 Haziran 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılacak olan WIN EURASIA – World of Industry Fuarı, endüstriyi geleceğin teknolojileri ile buluşturmaya hazırlanıyor. Teknoloji alanında sektöre yön veren öncü bir fuar olan WIN EURASIA’da ilk kez katılımcı ve ziyaretçilere yeni teknolojik çağın yükselen trendi metaverse aracılığıyla dijital bir fabrikanın işleyişini canlı üretim senaryoları ile deneyimleme fırsatı sunulacak. Yine 5G Arena, Endüstri 4.0 gibi özel tema alanlarında da ise sektöre yeni ufuklar açacak teknolojiler sergilenecek.  

Robotik teknolojiler üretimde verimliliği ve kârlılığı artırıyor

Sınai robot verilerine göre; Türkiye’de endüstriyel robot pazarının 2022 yılında yüzde 30 büyüdüğüne dikkat çeken ROBODER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yarış, sektörün iç piyasada 200 milyon dolar, dış piyasada ise 25 milyon doların üzerinde iş hacmine sahip olduğunu belirtti ve WIN EURASIA’nın sektör için önemine dikkat çekti. Emek yoğun sistemlerden teknoloji yoğun sistemlere geçtikçe üretimin artacağını ve maliyetlerin düşeceğine dikkat çeken Murat Yarış, “Benzer işi yapan firmalar arasında daha rekabetçi oldukları zaman ön plana çıkacaklar. Robotik otomasyon teknolojisi insan-işçi kavramından robot-işçi kavramına doğru bir geçişi beraberinde getiriyor. Adetli üretimlerde, insan gücü ile yapılacak işlerin büyük bölümünü robotlar devralarak insani ihtiyaçlardan kaynaklı durma sürelerinin ve hataların önüne büyük ölçüde geçilmiş oluyor. İlk yatırım maliyeti yüksek olsa da haftada 7 gün, 24 saat planlı kesintilerin dışında durmayan, yorulmayan mola vermeyen işçilere sahip oluyor. Günümüzde maliyeti belirleyen unsurların başında da ölçek ekonomisinin büyüklüğü geliyor. Ölçek ve hız arttıkça maliyetlerde azalma görülüyor. Bu maliyet düşmesi kârlılık seviyelerini artışı ve daha çok Ar-Ge için kaynak yaratmış oluyor.” şeklinde konuştu.

Katılımcı zenginliği ziyaretçilere de yansıyacak 

Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Annika Klar ise bu yıl teknoloji odaklı atılımlar yapmak isteyen işletmelerin WIN EURASIA’da hem sektörün lider firmaları ile buluşma hem de en son teknolojileri deneyimleme fırsatı bulacaklarını söyledi. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de imalat sanayinde robot kullanımının gelecek vadeden bir pazar haline geldiğine vurgu yaptı. WIN EURASIA – World of Industry Fuarı’na, bu yıl Türkiye, Avrupa, Kuzey Afrika, Asya ve Orta-Doğu bölgelerinden 500’ün üzerinde katılımcı firma ve tüm dünyadan 39.000’in üzerinde ziyaretçi/satın almacının beklendiğini belirten Annika Klar, “6 salon ve 27 bin m2 net alanda imalat sanayini buluşturmaya hazırlanıyoruz.  Ayrıca, Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) ve Türkiye Makine Federasyonu (MAKFED) iş birliği üretici ve ithalatçı firma yetkililerini ağırlayacağımız Alım Heyeti Programı’na ev sahipliği yapacağız” şeklinde konuştu. 7-10 Haziran’da kapılarını açacak olan WIN EURASIA fuarında, ‘Enerji, Elektrik & Elektronik Teknolojileri’, ‘Kaynak ve Robotik Kaynak Teknolojileri’, ‘Lojistik, Tedarik Zinciri Yönetimi & İntralojistik Çözümleri’, ‘Endüstriyel Üretim Makinaları’, Endüstriyel ve Robotik Otomasyon & Akışkan Gücü Sistemleri’ sektörlerine dair ürün grupları yer alıyor. En çok robot kullanan sektörler olan otomotiv, metal ve makine sanayi, elektrik ve elektronik taşıma, plastik, kauçuk, kimyasal üreticileri, hassas mühendislik, optik, ilaç, kozmetik ve gıda üreticileri gibi pek çok sektörden profesyonel satın almacının fuarı ziyaret etmesi beklenirken, katılımcı zenginliği ziyaretçilere de yansıyacak.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Makina mühendisliği ve iktisat derecelerine sahip olan Hakan, video / 2D ve 3D animasyondan mühendislikle ilgili alanlara ve çeviriye kadar yıllarca çeşitli çalışma dallarında çalıştı. Şu anda dış ticaret ilişkileri yürütmektedir. İyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca ve İspanyolca biliyor. Hakan aynı zamanda karikatüristtir.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com