Connect with us

Endüstriyel Donanım ve Makine Parçaları

Üretimde verimliliği artıran GT2000 serisi

Yayın Tarihi:

-

Sanayi 4.0 evresinin akıllı fabrikalarına hızlı entegrasyon, üretkenlik ve esneklik kazandıran Mitsubishi Electric, cihaz ve hat durumunun operatör tarafından kontrolü ve izlenmesini optimize etmek için tasarlanmış GT2000 serisi ile üretimdeki şeffaflığı ve verimliliği artırıyor. 

Fabrika otomasyon sektörünün öncü markası Mitsubishi Electric, geniş çeşitliliğe sahip ürün grubu sayesinde çok farklı üretim alanlarında ihtiyaçlara uygun hizmet sunuyor. Cihazın ve hat durumunun operatör tarafından kontrolünü ve izlenmesini optimize etmek için tasarlanan GT2000 serisi hakkında bilgi veren Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi Departman Müdürü Cem Kıbrıslı, grafik operatör panellerindeki son seviye olan GT2000 serisinin üretimdeki şeffaflık ve verimlilik artışına katkıda bulunduğunu belirtti. Serinin sahip olduğu yüksek seviye CPU, genişletilmiş bellek, çoklu dokunma (multi-touch) özelliği, el hareketleri (gestures) kontrolü, Ethernet dahil kapsamlı haberleşme fonksiyonları, iki kat hızlı izleme ve başlatma özellikleri ile daha iyi üretim kontrolüne olanak sağladığına dikkat çeken Cem Kıbrıslı, bu seri ile HMI’lar (İnsan Makine Arayüzü) için çıtayı daha yukarı taşıdıklarını söyledi.

GT2000 serisinin diğer endüstriyel otomasyon cihazlarına sorunsuz bir şekilde bağlandığını ifade eden Kıbrıslı, serinin büyük ölçüde artırılmış bir performansa ve gelişmiş fonksiyonlara sahip olduğunu da vurguladı. Kıbrıslı, sezgisel tablete benzer şekilde çalışan ve yüksek grafik kalitesine sahip olan GT2000 serisinin geniş çeşitlilikteki uygulama ihtiyaçlarına cevap vermek için bir dizi model ve boyut seçeneğinin bulunduğunu bildirdi.  

Daha iyi üretim kontrolü için geliştirilmiş işlevsellik

Mitsubishi Electric HMI’larının en güçlü özelliğinin inverter, servo, PLC ve robot gibi diğer Mitsubishi Electric ürünleriyle entegre olması ve ek fonksiyonların kullanılabilir hale gelmesi olduğunu belirten Cem Kıbrıslı, geliştirilmiş işlevselliğe sahip olan GT2000 serisi HMI’larının arıza süresini kısaltmak, basit hatalar sonrasında hızlı bir şekilde düzeltmek; artan kullanılabilirlik ve üretim verimliliğini yükseltmek için yardımcı olacak ek özellikler sağladığını; böylece HMI’ların mevcut yetenekleri izleme ve görselleştirmenin ötesinde genişlettiklerini anlattı. Kıbrıslı şunları vurguladı:

“Basitçe veri görüntülemekten fazlasını gerçekleştiren bu gelişmiş HMI’lar, otomasyon sürecine ilişkin gerçek bir bakış açısı sunuyor ve toplam ekipman verimini aşağı çeken tipik üretim sorunlarını çözecek bir platform sağlıyor. Kapsamlı ürün sınıfı 3,8 inçten 15 inçe kadar dört temel aralıkta ekran boyutu sunuyor. Bu boyutlar; en üst düzeyde performans ve işlevsellik talep eden yüksek seviye uygulamalar için GT27; yüksek performanslı orta sınıf için GT25; artık yeni kriter oluşturan performans standartlarından yararlanabilen maliyet duyarlı uygulamalar için GT23 ve giriş seviyesi bir model olan GT21 olarak sıralanıyor. Ek olarak yazılım HMI sürümü GT Soft GT2000; serinin tüm özelliklerini bir PC ya da panel bilgisayar üzerinden gerçekleştirebiliyor’.’

Birçok cihaza sorunsuz ağ geçidi 

GT2000 serisinin PLC’ler; değişken hızlı sürücüler; servo sürücüler ve robotlar gibi Mitsubishi Electric otomasyon cihazlarına sorunsuz bağlantı sunduğunu ve otomasyon sistemi kurulumlarını basitleştirdiğini söyleyen Kıbrıslı; “Dahili Ethernet haberleşmesi; kullanıcıların GT2000’i uzaktan bir PC (VNC Sunucu) ve hatta bir tablet veya taşınabilir terminal üzerinden çalıştırabilmesi anlamına geliyor. MES arabirim seçeneği; ağ geçidi PC’leri veya karmaşık programlama ihtiyacını ortadan kaldırarak GT2000’in; PLC’ler ve diğer otomasyon cihazlarından toplanan verileri doğrudan üst düzey sistem veri tabanlarına iletmesine olanak sağlıyor. GT2000, kullanıcıların HMI aracılığıyla PC’den herhangi bir desteklenen bağlı otomasyon ürününe kolaylıkla bağlanmasına olanak sağlayan Transparent FA (Saydam FA) fonksiyonunu da sunuyor’’ şeklinde konuştu. 

Inverter çözümüyle ekstra fonksiyonellik

Mitsubishi Electric’in inverter sistemiyle entegre olan GT2000’in bu sayede kullanıcılara kolay parametre ayarı; ekran tasarımı dışında bakım ve kestirimci bakım kapsamında ekstra fonsiyonellikler sunduğunu belirten Kıbrıslı; “GT Drive ile inverter durumunu; çıkış değerlerini veya farklı değerleri pano kapağını açmadan veya inveterı kullanmadan GT üzerinde gözlemleyip gerekli operasyon komutlarını göndermek mümkün. Inverter içerisinde parçaların ömrünün gözlemlenebileceği bir ekran sunan GT2000 sayesinde kullanıcı; inverter arıza vermeden önce gerekli parçanın değişimini sağlayarak kestirimci bakım yapabiliyor. Ek olarak invertör parametreleri ve üzerindeki program; GT2000’e herhangi bir zaman periyodu veya tetikleyici cihaz aracılığıyla otomatik yedeklenebiliyor. Böylece herhangi bir cihaz değişimi gerektiğinde tekrar kurulum veya ayar yapmadan; saniyeler içerisinde sistem tekrar ayağa kaldırılarak zaman; emek ve maliyet anlamında ciddi bir tasarruf sağlanıyor” dedi.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com