Connect with us

Nedir?

Vidalı mil nedir?

Yayın Tarihi:

-

Vidalı mil, bilye yataklı bir somunun, üzerinde vida yuvaları veya dişleri bulunan bir mil üzerindeki dönme hareketini doğrusal harekete çeviren makine elemanına verilen addır. Vidalı milleri, bir çeşit mekanik sürücü olarak adlandırmak da mümkündür.

Vidalı miller, takım tezgâhlarında yaygın olarak kullanılan, hassas işleme faaliyetleri için gerekli hareketi ve konumlandırmayı sağlayan kritik bileşenlerdir. Vidalı mil sistemindeki somunun doğrusal hareketi esnasında ortaya çıkan sürtünmenin azaltılabilmesi adına somun ile mil arasındaki boşlukta yataklanan bilyeler mevcuttur. Bu sayede yüksek bir itme kuvveti ve performans ile yüksek hassasiyet sağlanmaktadır. Yapısal olarak yüksek hassasiyetteki bir vida olan dişli mil, bilye yataklarının hareketini kolaylaştıracak bir tasarıma sahiptir. Sürtünme etkisinin azaltılması için yataklanan bilyalar vasıtasıyla yüksek mekanik verim elde etmek mümkün olmaktadır.

Vidalı millerin kullanım alanı

Vidalı miller genel olarak yüksek hassasiyet isteyen uygulamalarda tercih edilmektedir. Makine bileşenlerindeki hassas ölçüm sistemlerinin yanı sıra robotlarda ve otomotiv endüstrisinde de sıklıkla kullanılan vidalı miller geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Kullanım alanına göre mil çapları ve uzunluk ölçüleri farklılık gösterebilen vidalı miller, uzun ömürlü bir kullanım imkânı sunmalarıyla da sıklıkla tercih edilen komponentlerden olmaktadırlar.

Vidalı millerle ilgili olarak Alman Standartlar Enstitüsü (DIN) tarafından belirlenen standartlar, Avrupa ve dünya genelinde genel kabul görmektedir ve bu standartları karşılayan vidalı miller kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com