Connect with us

Genel

Üretimi 3 katına çıkaracak yatırım yaptı, ihracatta yeni hedefi Orta Doğu

Yayın Tarihi:

-

Güç aktarım organları üretiminde 60 milimetre (mm) dış çaptan 2.000 mm dış çapa kadar hem döküm yapabilen hem de işleyebilen Ünsal Makina, 10 bin metrekarelik üretim tesisine ek olarak yatırımını tamamladığı 20 bin metrekarelik yeni fabrikası ile üretim kapasitesini 3 katına çıkaracak. Avrupa pazarındaki etkin ağıyla satışlarının yarısını ihracattan elde eden firma, artırdığı üretim kapasitesi ile Orta Doğu pazarını radarına aldı. 

Yatırımın detaylarını dergimizle paylaşan Ünsal Makina Dış Ticaret Müdürü Samet Şirin, 20 bin metrekarelik yeni fabrikanın 2022 yılının son çeyreğinde üretime start vereceğini dile getirdi. Avrupa pazarı başta olmak üzere 23’ün üzerinde ülkeye ihracat yapan firma, yeni yatırımıyla Çin’in hakim olduğu Orta Doğu pazarına odaklandı. 

Güç aktarım organlarının yerli üreticisi Ünsal Makina hakkında genel bir bilgilendirme yapar mısınız?

1972 yılında aile şirketi olarak Kayseri’de kurulan Ünsal Makina, günümüzde 120’nin üzerinde çalışanıyla üretimini sürdürüyor.  Çalışanlarının 18’i profesyonel mühendislerden oluşan firmamız, portföyünde bulunan ürünlerin tamamını kendi fabrikasında Avrupa standartlarına uygun bir şekilde üretiyor. V-kasnaklar, konik burçlar, Poly-v kasnaklar, triger kasnaklar, kaplinler, rulman yatakları, yataklı rulmanlar, zincir dişli ve fan bağlantı göbeği gibi güç aktarmaya yarayan ürünleri imal eden firmamız, dünyanın birçok noktasına ihracat gerçekleştiriyor.

2 bin mm dış çapa sahip yeni bir ürünü piyasaya sundunuz. Bu ürün hakkında detaylı bilgi paylaşır mısınız?

Aslında ürün değil de boyutu yeni diyebiliriz. Ürün portföyümüzde halihazırda var olan ürün ama çapı çok daha büyük. Türkiye’de bu çaplarda kasnak imalatı yapan çok az firma bulunuyor. Avrupalı müşterilerimiz bizden daha büyük çaplarda kasnak imalatı yapmamızı istediler. Biz de Ünsal Makina olarak, 60 mm dış çaptan 2 bin mm dış çapa kadar hem döküm yapabilecek hem de işleyebilecek CNC kontrollü tezgahlar ve Almanya’dan aldığımız hassas makineler ile üretim altyapımızı geliştirdik. Bu tezgahlarımız ile 2 bin mm dış çapa kadar Avrupa standartlarına uygun kasnak ve volan üretimi yapıyoruz. Bu büyüklükteki ürünler, ağaç işleme makinelerinden mermer kırma makinelerine, gemi üreten firmalardan petrol çıkarma şirketlerine kadar geniş bir kullanım alanına sahip.

20 bin metrekarelik yeni bir fabrika yatırımınız bulunuyor. Bu yatırımdan söz edebilir misiniz?

Tonaj bazlı hesaplarla üretim yapan bir firma olarak şu anki üretim kapasitemizin tamamını kullandığımızı söyleyebilirim. 10 bin metrekarelik entegre üretim tesisimize ek olarak, Kayseri İncesu OSB’de 20 bin metrekarelik otomasyon odaklı yeni bir fabrika yatırımı gerçekleştirdik. Yeni kurulacak fabrikamızda kullanılmak üzere Alman Sinto marka full otomatik kalıplama sistemi satın aldık. Taleplerle doğru orantılı bir şekilde devreye aldığımız yeni fabrika yatırımımız ile 30 bin metrekareye ulaşacak toplam üretim kapasitemiz, şu anki üretim kapasitemizi 3 katına çıkaracak. Çin’de yaşanan nakliye ve navlun sorunlarından dolayı bize dönen ülkelerin taleplerini karşılamak ve bu fırsatı değerlendirmek istiyoruz. Yeni fabrikamızda kullanmak üzere satın aldığımız Sinto marka otomatik kalıplama tesisi ile Çin’in hakim olduğu pazarlarda etkinliğimizi artırmayı ve bu sayede çok daha fazla ihracat yapmayı hedefliyoruz. Hem maliyetlerimizi düşürecek hem de üretim kapasitemizi 3 katına çıkaracak otomasyon odaklı yeni fabrikamızda, üretime 2022’nin son çeyreğinde start vermeyi planlıyoruz.

23’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren önemli bir firmasınız. Ünsal Makina’nın pazar faaliyetlerinden bahsedebilir misiniz?

Satışlarımızın yüzde 50’sini dünyanın birçok farklı noktasına yaptığımız ihracatlar oluşturuyor. Sayısı 23’ü aşan ülkeye yaptığımız ihracatları başta Almanya olmak üzere Finlandiya, Norveç, Danimarka gibi Kuzey Avrupa ülkeleri ve İran, İsrail, Mısır gibi Orta Doğu ülkeleri oluşturuyor. İhracat konusunda özellikle Avrupa pazarında çok başarılı bir konumdayız. Yeni yatırımlarımız ile Avrupa’da iyi olan ihracat potansiyelimizi Orda Doğu pazarına da yerleştirmeyi hedefliyoruz. Katıldığımız Win Eurasia Fuarı’nda da hedeflediğimiz Orta Doğulu kitleye ulaşmak istiyoruz. Gerçekleştirdiğimiz yatırımla geçtiğimiz mayıs ayında piyasaya sunduğumuz 2 bin milimetre dış çapa kadar olan büyük üretimlerimiz de yurt dışından yoğun talep alıyor. Bu ürünlerde önümüzdeki 2 aylık terminimiz dolmuş durumda.

Ünsal Makina Dış Ticaret Müdürü Samet Şirin

Sürekli olarak yatırımlar yapan ve kendini geliştiren bir firmasınız. Gelecek hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Çevreye çok önem veren bir firma olarak doğaya saygımızı kaybetmeden, üretim kalitemiz ve firma prensiplerimizden vazgeçmeden, geleceğe emin adımlarla yürüyoruz. Firma bünyemizde yer alan ve hem ülkemizde hem de Avrupa’da tescillenen TorkPT markamızı, küresel ölçekte bilinen önemli bir marka haline getirmeyi istiyoruz. Ünsal Makina olarak gerçekleştirdiğimiz bu yatırımlar hedeflerimizin temelini oluştururken, yatırımlarımıza sürekli olarak devam ediyoruz. Yakın gelecekte piyasaya sunmak istediğimiz yeni bir ürünümüz de var. Bu ürünümüzü de piyasaya sunduktan sonra çok daha geniş bir pazara ulaşacağımızı düşünüyoruz. 

Fuarla ilgili neler söylemek istersiniz? 

Avrupa pazarındaki etkin ticaret ağımız ve iş birliklerimizden bahsetmiştim. Bu doğrultuda Orta Doğulu firmalarla ilişkiler geliştirmek istiyoruz. Win Eurasia Fuarı da hedeflediğimiz kitleye ulaşmak için önemli bir buluşma noktası. Fuarda önemli görüşmeler gerçekleştirdik, inşallah bu görüşmelerden güzel sonuçlar elde edeceğiz. 2022 yılında Almanya’da düzenlenecek olan Hannover Messe’ye de katılarak, Avrupa’daki müşterilerimiz ve partnerlerimizle bir araya geleceğiz.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com