Connect with us

Rulmanlar

NSK Life-Lube rulmanları, gıda tesislerinde maliyet tasarrufuna yönelik iyileştirmeler sağlıyor

Yayın Tarihi:

-

NSK’nın Life-Lube rulman üniteleri, yiyecek ve içecek sektöründe giderek daha popüler hale geliyor. Bunun iyi bir nedeni var: Bu gelişmiş rulmanlar, Silver-Lube yatakların korozyona dayanıklı özelliklerini, Molded-Oil rulmanların mükemmel sızdırmazlık ve yağlama özellikleriyle birleştiriyor. Life-Lube üniteleri, özellikle su ve proses sıvıları ile temasın kaçınılmaz olduğu, yüksek kimyasal dirence ve uzun yağlama ömrüne oldukça ihtiyaç duyulan sektörlerde kullanıma yönelik tasarlanmıştır. Yiyecek ve içecek tesisleri, mevcut avantajlar sayesinde arıza giderme sürelerini ve bakım masraflarını azaltarak önemli ölçüde tasarruf sağlayabilir.

Akıllı tasarım mühendisliği sayesinde, (bir yatak ve rulmandan oluşan) Life-Lube rulman üniteleri yiyecek ve içecek tesislerinin zorlu çalışma koşullarına ustalıkta adapte olur. Aynı zamanda katı hijyen yönetmeliklerine uyum sağlayarak işleme ortamının kirlenmesini de engeller.

Korozyon direnci

Tasarım hususlarının başında ünitenin yatak malzemesi gelir: korozyona karşı oldukça dirençli termoplastik polyester (PBT), Molded-Oil rulmanları ve nitril kauçuk keçelerle birlikte bu tasarım, yüksek kimyasal direnç ve uzun hizmet ömrü garanti eder.

Özellikle de polimer yatak, boyalı veya kaplanmış yüzeylerden kaynaklanan herhangi bir kontaminasyon riskini ortadan kaldırmakla kalmaz aynı zamanda pürüzsüz yüzeyi sayesinde kir yapışmasını önleyerek yıkama süresini azaltır. Islak ortamlarda daha fazla korozyon direnci sağlayan paslanmaz çelik rulman da bu yatağı tamamlayıcı niteliktedir. Ayrıca Molded-Oil rulman boşluğu, ürünün hizmet ömrü süresince yetecek kadar yağlama yağı ve poliolefin reçinesi içerir.

Yiyecek ve içecek sektörü için bir diğer önemli özellik de bakteri girişini önleyen ve Molded-Oil ile doldurulmuş boşluğu koruyan flinger keçelerdir. Ayrıca yağlayıcılar sızıntı yapmaz.

Bakteri içermez

NSK, Life-Lube rulman ünitelerinin tasarım sürecinde küf veya bakteri barındırabilecek çatlaklar ve “böcek tuzakları” bulunmamasına büyük özen göstermiştir. Böylelikle rulmanlar, toz (kuru veya ıslak), su (sprey veya su altında) ve ıslak aşındırıcı kontaminasyonun yanı sıra sıcaklığı 80°C’yi bulan gıda üretim ortamları için ideal hale gelmiştir. Life-Lube rulman üniteleri, bazı nişasta bazlı ortamlarda ve sıcaklığın -18°C’ye kadar düştüğü ortamlarda da kullanıma uygundur.

Life-Lube rulman üniteleri, birincil (kesme ve karıştırma), ikincil (kalıplama), taşıma, denetleme, ısıtma ve paketleme işlemleri gibi çeşitli gıda uygulamaları için uygun olmakla birlikte şişe kalıplama, doldurma, mühürleme, inceleme ve paketleme gibi içecek uygulamaları için de idealdir. Life-Lube, ihtiyaç halinde sürekli olarak yüksek hızlarda çalışabilmenin yanı sıra bu çalışma ortamlarında oluşabilecek aşırı neme, temizlik kimyasallarına ve kirlenmeye karşı da dirençlidir. Hız faktörü dn = 12 x 104’tür. Burada dn = (delik çapı mm) x (hız rpm).

Advertisement

NSK’nın Life-Lube® rulman üniteleri, kesme hatları da dahil olmak üzere birçok gıda tesisi uygulaması için idealdir.

Kayda değer tasarruflar

Şu anda Life-Lube rulman ünitelerinden yararlananlar arasında önemli bir atıştırmalık gıda üreticisi de var. Daha önce şirket, kesici hattında sık sık rulman arızaları yaşıyordu. Bu nedenle, temel sorunu ortaya çıkarmak için NSK’dan yardım istedi.

NSK, arızalı rulmanları analiz etti ve uygulamayı AIP Katma Değer Programı’nın bir parçası olarak inceledi. Tesisin süreç haritasının çıkarılmasının ardından, üretim hattı yıkandıktan sonra yoğun bir gres kaybının gerçekleştiği anlaşıldı. Hattın çalışır halde kalmasını sağlamak ve ek masraf çıkarabilecek planlanmamış kesinti sürelerinin önüne geçmek için tesis, bakım konusunda proaktif bir yaklaşım benimseyerek altı haftada bir rulmanları değiştiriyordu. Ancak arızalar genellikle bu bakımdan önce meydana geliyordu.

NSK mühendisleri, mevcut rulmanların Life-Lube rulman üniteleriyle değiştirilmesini tavsiye ederek bir üretim hattı üzerinde deneme amaçlı olarak rulmanları uygulamaya koydu. 1 yıl sonra bile üniteler herhangi bir arıza çıkarmadan iyi performans gösteriyor, bakım işlerine giden işçilik masrafları, yedek rulman kullanımı ve kayıp üretim zamanı açısından da yıllık maliyette önemli ölçülerde tasarruf sağlıyordu. Bu başarının ardından gıda tesisi diğer iki üretim hattında da artık Life-Lube rulman ünitelerini kullanmaya karar verdi.

Bugün tesis Life-Lube rulman üniteleri sayesinde, montaj sırasında herhangi bir yanlış hizalamayı telafi eden küresel yatak ve küresel dış bilezik şeklinin yanı sıra sıkı geçmeli mil montajı için çeşitli kilitleme yöntemleri gibi birçok avantajdan faydalanmaktadır. Ek olarak, süperfiniş yapılmış yuvarlanma yolları sayesinde sessiz ve verimli çalışma sağlanmaktadır.

Yiyecek ve içecek sektöründe gittikçe yayılan bu başarı hikayesi sayesinde tesisler termoplastik yatak, özel nitril kauçuk keçeler, paslanmaz çelik rulman malzemesi ve Molded-Oil yağlayıcısı gibi tüm özellikleri bir arada bulunduran Life-Lube’un ıslak ve/veya kirli ortamlar için ideal bir çözüm olduğunun farkına vardılar.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com