Connect with us

Motorlar

Baumüller’den karbon ayak izini azaltmayı sağlayan teknoloji

Yayın Tarihi:

-

Otomasyon ve elektrikli tahrik sistemleri alanında uzman kuruluşlar arasında yer alan Baumüller, 23 – 25 Kasım tarihleri arasında Nürnberg’de düzenlenen SPS Fuarı’nda, daha fazla sürdürülebilirlik ve karbon ayak izinin azaltılmasına dair geliştirdiği çözümleri tanıttı.

Fuarda sergilenen çözümlerin arasında daha hızlı Time-to-Market, daha kısa işletmeye alma süreleri, akıllı tahrik konseptleri ve fonksiyonlar sayesinde enerji verimliliği sağlayan imalat prosesleri ön plana çıktı. Fuardaki standında bulunan inovasyon laboratuvarında, tahrik teknolojileri alanında çok özel bir yeniliğin canlı ve dijital olarak sunan Baumüller, yeni geliştirilen ve karbon ayak izini azaltmayı sağlayan bu teknolojiyi ilk kez firma dışında sergiledi.

Baumüller SmartValue ile maliyet ve imalat süresinde tasarruf 

Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovenya ve Çin’deki üretim merkezleri, dünya çapında 40 temsilcilikte çalışan 2 bin personeli ile makine imalat ve e-mobilite sektörü için akıllı sistem çözümleri üreten firma; artı değer, makine imalatı ve makine işleticilerinde kullanılan tahrik sistemleri için akıllı çözümler anlamına gelen Baumüller SmartValue ile maliyet ve imalat süresinde tasarruf amaçlıyor. Baumüller SmartValue ile veriler akıllı sensör/aktorik eleman üzerinden doğrudan proses tarafından toplanıyor, ön işlemesi yapılıyor ve prosesin optimizasyonu için kullanılıyor. Burada servo tahrik içindeki güç, akım, tork, devir veya pozisyon gibi mevcut veriler anlık motor tahrik kombinasyonu kapasite kullanımını belirlemek için kullanılıyor. Mevcut veriler harici sensör sistemi olmaksızın da kullanılabiliyor ve böylece ilave donanım ve bunların kablo bağlantı maliyetlerinden tasarruf edilebiliyor.

Motorlarda daha az mekanik parça ve daha fazla esneklik, karbon ayak izini azaltıyor

Motor ürün segmentinde de karbon ayak izini azaltma talebi yenilikler yapılmasını zorunlu kılıyor. Baumüller tarafından sunulan DSD2 servo motor serisi, hızlanma özelliği ve hızlı Start-Stop çevrimi açısından özel talepler içeren yüksek dinamik uygulamaları için geliştirildi. Ebatları 28 – 132 aralığında olan bu motor ambalaj makineleri, tekstil, plastik, elleçleme makineleri veya robotik uygulamalar gibi alanlarda kullanılabiliyor. Baumüller fuarda, 100 ebadı için uzatılmış modelin tanıtımını da yaptı. Böylece ürünün, DSD2 modeli XO ebatlarında da mevcut olacak. Yeni opsiyon daha yüksek hızlanma değeri ve daha yüksek maksimal ve anma tork değeri sayesinde daha yüksek güç sunuyor.

Baumüller agresif ortamlar ve hijyen, temizlik, korozyon koruması alanında özel taleplere sahip sektörler için geliştirdiği servo motor HYG1 serisini yeniledi ve böylece, bu serinin müşterilerin makinelerine bağlanma esnekliğini yükseltti. HYG1 serisinin dişli kutusuna bağlanması, mevcut B14 numaralı flanş opsiyonu ile uygulanabildiği gibi bağlantı için ek olarak B5 opsiyonu da sunuluyor. Bu yeni varyasyon sayesinde motor paslanmaz çelik dişli kutusuna da bağlanabiliyor, böylece gıda endüstrisindeki özel uygulamalarda kullanmak mümkün oluyor.

Servo pompanın pres ve enjeksiyon makinelerindeki uygulamalarda kullanıldığında ortaya çıkan avantajların birkaçını; yüksek verimlilik, daha iyi proses performansı ve düşük ısı oluşumu gibi avantajlar oluşturuyor. Baumüller geliştirmiş olduğu motorları Standard, Advanced ve Performance Line olarak üç değişik motor pompa kombinasyonunda sunar. Advanced Line ve Performance Line serisine özel olarak DS2 ve DSD2 model motorlar, ilgili pompaya doğrudan monte edebilmek için 132 ebadında da iç dişli ile geliştirildi. Klasik servo pompa modellerinde bulunan kavrama ve pompa taşıyıcısı bu modelde bulunmadığından daha kısa montaj uzunluğu avantajına sahip ve bunun sonucunda makine için daha küçük bir kurulum alanına gerek duyuluyor. Direkt montaj aynı zamanda mekanik parçalardan tasarruf edilmesini de sağlar. Makine imalatçısı, düşük stok maliyetleri ve daha kısa montaj süreleri nedeniyle maliyet tasarrufu sağlıyor.

 Yeni hidrolik bileşen modelleri, servo hidrolik alanındaki geliştirme sürelerinin kısalmasını sağlıyor

Baumüller, ProSimulation fonksiyon kapsamını genişleterek, regülatör ve mekanik modellerinin yanı sıra pompa veya boru hattı gibi hidrolik sistem bileşenleri de buraya dahil ediyor. Böylece servo hidrolik uygulamaları komple olarak simülasyonda projelendiriliyor ve sanal olarak işletime alınabiliyor. Böylece, elde edilen sonuçlar gerçek uygulamaya aktarılıyor. Servo hidrolik makine ve sistemleri geliştirme ve işletmeye alma maliyeti, bu simülasyon sayesinde ciddi oranda azalıyor. Sistem aynı zamanda mümkün olduğunca enerji verimliliği ile ölçülendirilebiliyor ve tahrik teknolojisi bu büyüklüğe adapte edilerek tasarlanabiliyor.

Template Web & Foil yazılımı programlama süresinden tasarruf sağlıyor  

Baumüller, Template Web & Foil yazılımı ile özellikle hat sisteminde işletilen makineler için yeni Template ürününü piyasaya sürüyor. Template, gerek duyulan fonksiyonların büyük bölümünü içeriyor. Motion unsurları dışında Alarmhandling veya hazırlanmış görselleştirme ögeleri de mevcut. Temel fonksiyonun yeniden kurulmasına gerek yok, doğrudan seçilir ve parametrelendirilir. Motion unsurlarını derecelendirme veya değişkenleri yapı elemanları ile birleştirme gibi rutin görevler bulunmaz. Böylece programlama süresinden tasarruf edilir ve yazılım uzmanı önemli makine fonksiyonlarına odaklanabilir. 

Otonom mobil robotlar ile imalat ve intralojistik alanında verimlilik artışı

Baumüller firmasının sistem geliştiren Baumüller Anlagen-Systemtechnik GmbH & Co. KG kuruluşu, SESTO Robotics ile iş birliği yaptı. Baumüller böylece, geleceğin imalat sistemleri için otonom mobil robotlar (AMR) ile sistem ve çözümlerini güçlendiriyor. AMR sistemleri; intralojistik, makine donatma, kontrol ve teşhis teknolojisi, farmakoloji ve sağlık sektörleri gibi alanlarda esnek taşıma çözümleri sunuyor. Otonom mobil robotlar, azami 300 kilogram ağırlığında çeşitli ekipmanlar ile donatılabiliyor ve böylece imalat ve lojistik alanında verimliliği artırıyor, taşıma yollarını kısaltıyor, taşıma sürelerini hızlandırıyor, malzeme ve takım kullanımının esnek olmasını sağlıyor. 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com