Connect with us

Elektrik Motorları

Yenilenebilir enerjideki payını sürekli artıran AEMOT, jeneratörde 7.2 MW’lik ürünü piyasaya sunacak

Published

on

2020 yılında kurduğu Orta Gerilim Motor ve Jeneratör Fabrikası’yla, bütün proseslerin tek yerde üretildiği bir üsse dönüşen AEMOT, ‘Türkiye’de üretilmeyen motorları üretme’ mottosuyla ekonomiye önemli katkılar sunuyor. Hidro jeneratör ve rüzgar jeneratörü orta gerilim motorları ile tek ünitede 20 MW güç üretme kapasitesine sahip olan firma, yenilenebilir enerjideki payını her geçen gün artıyor. Jeneratörlerin verimliliğinde Avrupalı rakipleriyle yarışan AEMOT, yıl sonuna kadar senkron relüktans motorların küçük güçlerini, jeneratörde ise 7.2 MW’lik bir ürünü piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Elektrikli araç motorlarında da önemli çalışmalar yürüten AEMOT, Electric Vehicles (EV) motorlarında Avrupa’da büyük bir pay sahibi olmayı hedefliyor.

Verimli motorlar, yenilenebilir enerji ve elektrikli araç motorlarını odağına alan firmanın faaliyetleri ve hedefleri üzerine röportaj gerçekleştirdiğimiz AEMOT Elektrik Motor Yönetim Kurulu Başkan Yardımcı Mustafa Altuntaş, ayrıntıları Güç Aktarım Dergisi’yle paylaşıyor.

Sektöründe küresel ölçekte bir marka haline gelen AEMOT’u tanıyabilir miyiz?

Altuntaş Grubu olarak, 2015 yılında Abana Motor’u satın alarak fabrikamızı Aksaray’a taşıdık. Daha sonra büyük bir yatırım yaptık ve Türkiye’de üretilmeyen motor ve jeneratörleri AEMOT markamızla 45.000 m2’lik kapalı alana sahip fabrikamızda üreterek, Türk sanayisine olan katkılarımızı artırdık. Firma olarak; 0,25 kw’den 1900 kw’ye kadar geniş bir güç aralığında üretim yapmaktayız. 2020 yılında kurduğumuz Orta Gerilim Motor ve Jeneratör Fabrikamızla beraber ürün gruplarımızı bir hayli artırdık. AEMOT şu an, hydro jeneratör ve rüzgar jeneratörü orta gerilim motorları ile tek ünitede 20 MW güç üretme kapasitesine sahip. Firma olarak öncelikli alanımızı verimli motorlar, yenilenebilir enerji ve elektrikli araç motorları oluşturuyor.

AEMOT olarak bugün alçak gerilim motorları, orta gerilim motorları ve jeneratörleri üreten ve bunu tek kampüste yapan bir firmayız. Yenilenebilir enerjideki payımız her geçen gün artıyor. Adet bazında 2021 yılına oranla kapasiteyi iki katına çıkardık. Alçak gerilim motor üretiminde kapasite artış yatırımlarımız devam ediyor. Bu yatırımlarla birlikte 2023 yılında yüzde 20’lik bir artış bekliyoruz.

Yenilenebilir enerji sektörünün ihtiyaçlarına çözüm sunduğunuz Generator Serisi hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Özellikle yenilenebilir enerji sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın gündeminde. Bugün rüzgar ve hydro tesislerine baktığımızda en önemli parçalardan biri jeneratörler. AEMOT olarak, jeneratörlerin Türkiye’de tek çatı altında üretilmesinden dolayı gurur duyuyoruz. Bu yıl için 1 MW – 7 MW güç aralığında 22 adet jeneratör üretimimiz olacak. Bunun yanı sıra, özel bir projemiz olan rüzgar jeneratör üretimimiz önümüzdeki aylarda bitecek. Şu an jeneratörlerimiz, verim sınıfında en az Avrupalı global üreticiler kadar verimli. Aynı zamanda bu iş için Türkiye’nin en büyük test laboratuvarını kuruyoruz. Çok yakın bir zaman içinde jeneratör ve orta gerilim motorları yük altında teste tabi tutacak ve müşterilerimize tam anlamıyla raporlar vereceğiz. Diğer yandan bu jeneratörler büyük bir ithal girdiyi oluşturuyordu. Bu ürünleri üreterek ülke ekonomisine de katkıda bulunmak bize ayrı bir gurur veriyor.

Elektrikli araç üreticilerine özel bir çalışmanız var. Bundan bahsedebilir misiniz? 

Elektrikli araçlar artık günümüzün vazgeçilmezlerinden ve pazarı da ivmelenerek artıyor. Türkiye şu an Avrupa’dan bir pay almıyor. Elektrikli aracın en önemli komponentlerinden biri motor. Şu an ismini veremeyeceğim 3 özel projemiz var: İkisinin prototipleri bitti ve araç test aşamasındalar. Bizim buradaki temel vizyonumuz (Electric Vehicles) EV motorda Avrupa’da büyük bir pay sahibi olmak. Aslında bu sektöre en erken giren firmalardan biriyiz. Bugün AEMOT olarak tasarımdan prototip ve seri üretime kadar EV motorunda hizmet sağlamaktayız. Yakın zamanda ürünler piyasaya çıkınca bu konu hakkında daha detaylı bilgi paylaşımı yapacağız.

Önemli bir ihracat kapasitesi olan AEMOT’un yurt içi ve yurt dışı pazar faaliyetlerinden bahsedebilir misiniz?

AEMOT olarak Türkiye’nin her bölgesinde varız. Yurt içinde bayi ve OEM firmaları ile çalışıyoruz. Bayilerimizle koordineli bir şekilde pazarlama faaliyetlerimiz sürüyor. Yurt dışı satışlarımız 2021 yılında bir önceki yıla göre adet bazında 3 kat artış gösterdi. Tabloya baktığımızda Avrupa’nın neredeyse bütün bölgelerine ihracat gerçekleştiriyoruz. İngiltere pazarına 2021 yılında girdik. 2022’de bu pazardan beklentimiz yüksek. Oradaki distribütörümüzün alanında uzman bir kadrosu var. Özellikle İngiltere’de IE4 motor satışlarının bu yıl artığını görüyorum. Diğer yandan global motor üreticilerine motor üretiyoruz. Bu da ihracatımızın büyük bir kısmını oluşturuyor. Özellikle pandeminin etkisiyle Çin’den kopmaların başlamasıyla Türkiye’ye bir yöneliş var.

2022 yılı ham madde sıkıntıları, navlun sorunları ve enerji kriziyle zorlu bir yıl olarak başladı. AEMOT olarak 2022 yılını nasıl geçirdiğinizi aktararak; üretim, satış ve ihracat rakamlarınızdan bahsedebilir misiniz?

2021 yılında 2020’ye kıyasla 3 katına çıkan ihracatımız, şu an ciromuzun yüzde 40’ını oluşturuyor. Pandemide özellikle silisli sac temininde bazı sıkıntılar yaşadık ama sonra buna karşı önlemimizi aldık. Pandemide ara vermeden çalışmaya gayret gösterdik. Özellikle Avrupalı müşterilerimiz Türkiye’nin bu süreçte onları yalnız bırakmadığını gördü. Pandemide yaşanan sağlık sorunları nedeniyle herkes üretimde aksaklıklar yaşadı; ama çalışma arkadaşlarımız ile bu aksaklıkları elimizden geldiğince müşterilere yansıtmamaya çalıştık. 2022’nin ilk yarısında normale döndük diyebiliriz. Bu yılki ihracat rakamlarımızın daha da yükseleceğine eminim. Hem Çin’deki tedarik zincirinin kırılması hem de pandemide gösterdiğimiz performanstan ötürü satış rakamlarımız istenilen seviyelerde.

Avrupa ülkelerine teknoloji ihraç eder bir konumdasınız. AEMOT olarak yürüttüğünüz Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Biz Ar-Ge’ye önem veren bir firmayız. Grup olarak da 1981 yılından beri büyümemiz hep Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlar ile oldu. AEMOT’ta da bunun meyvesini yiyoruz. Senkron relüktans motor bilindiği gibi yeni bir teknoloji ve dünyada ilk üreten firmalardan biriyiz. Şu an 55 kw ile 450 kw arasında seri üretimimiz var. AEMOT’un senkron relüktansını artık global motor üreticileri kullanmaya başladı. Bu çok önemli bir nokta. Teknoloji ihraç ediyoruz ve amacımız; Türk sanayisi olarak global üreticiler ile rekabet edip bu pazarda söz sahibi olmak. Yine birçok alanda çalışmamız sürüyor. Ticarileşen ürünlerimiz çok kısa bir zamanda Avrupa pazarında da olacak.

Elektrik motorlarının yerli öncülerinden biri olarak AEMOT’un 2022 yılı ve gelecek dönem hedefleri nelerdir? 

Bizim vizyonumuzda yenilenebilir enerji, verimli motorlar ve elektrikli araç motorları var. Bu yıl sonuna kadar senkron relüktans motorların küçük güçlerini çıkaracağız. Jeneratörde de 7.2 MW’lik bir ürünümüz çıkacak. Elektrikli araçta da az önce bahsettiğim gibi özel projelerimiz devam ediyor. AEMOT olarak uzun vadeli hedeflerimizde, bu 3 ana kolda ürün gamımızı genişletmek var. Jeneratördeki satışlarımız ağırlıklı olarak yurt içi pazarda fakat bu ürünlerin satışını yıl bitmeden Avrupa’da da yapmak istiyoruz.

Türk sanayicisi olarak hedefimiz teknolojik ürünler üreterek katma değerli satışlar yapmak. Bunun için Altuntaş Grubu’ndaki diğer sanayi şirketlerimizle birlikte var gücümüzle çalışıyoruz.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Elektrik Motorları

Volt Elektrik Motorları geleceği güçlendiren adımlar atmaya devam ediyor

Published

on

By

“Geleceği Güçlendiriyoruz” sloganıyla yola çıkan Volt Elektrik Motorları, sürdürülebilirlik alanındaki kararlılıkla sektörde önemli adımlar atmaya devam ediyor. İkinci sürdürülebilirlik raporunu yayınlayan şirket, raporda geleceğe dair güçlü taahhütlerini ve başarılarını detaylandırıyor.

Çevresel inovasyon:

“Geleceği Güçlendiriyoruz” misyonu çerçevesinde, çevresel inovasyona özel önem gösteren Volt Elektrik Motorları; yenilenebilir enerji kullanımı, atık azaltma stratejileri ve karbon ayak izi yönetimi ile çevresel etkisini sürekli olarak azaltmaya odaklanıyor. 

Toplum sorumluluğu:

Volt Elektrik Motorları toplumsal katkılarla geleceği daha yaşanabilir kılmayı hedefliyor. Eğitim projeleri, çeşitlilik konusundaki taahhütleri ve sosyal programları aracılığıyla topluluklara değer katarken, çalışanlarına adil ve destekleyici bir çalışma ortamı sağlamaya devam ediyor.

Ekonomik sürdürülebilirlik:

Şirketin belirlediği “Geleceği Güçlendiriyoruz” ilkesi, ekonomik sürdürülebilirlik alanındaki taahhütlerini de içeriyor. Finansal başarılarının yanı sıra tedarik zinciri yönetimi ve iş etiği konularında da sorumluluk sahibi olarak hareket ediyor. Adil ticaret prensiplerine bağlı kalarak sürdürülebilir bir ekonominin destekçisi olmaya devam ediyor.

Volt Elektrik Motorları; gelecek vizyonu ile inovasyon, sürdürülebilirlik ve liderlik anlayışıyla sektörde öncü olmaya devam ederek hem şirketin hem de gezegenin geleceğini güçlendiriyor. İkinci sürdürülebilirlik raporu ile şirketin sürdürülebilirlik alanındaki güçlü yönlerini vurgulayarak, paydaşlarıyla açık iletişimi sürdürmeyi amaçlıyor. 

İkinci sürdürülebilirlik raporunu “Geleceği Güçlendiriyoruz” sloganıyla uyumlu olarak Volt Elektrik Motorları sürdürülebilirlikteki lider konumunu vurgulamaktadır. Paydaşları ile birlikte geleceği güçlendirmek adına yaptığı çalışmaları paylaşarak, şeffaf ve sorumlu bir yaklaşım sergilemeye devam ediyor.

Continue Reading

Elektrik Motorları

Lider markaları tek bir çatıda buluşturan VEK Motor, kaliteyi mühendislikle güçlendiriyor

Published

on

By

40 yıllık sektör tecrübesiyle 2005 yılında faaliyetlerine başlayan VEK Verimli Endüstriyel Komponentler, zengin ürün yelpazesinde yer alan yerli ve yabancı pek çok markayla sektörlere güç aktarmaya devam ediyor. 

Mühendis ağırlıklı kadrosuyla satışın yanı sıra, güç aktarım sektörünün çözüm ortağı olarak öne çıkan VEK Motor; WEG, AEMOT, WAT-TEE, NİDEC, Rotor NL, Marathon, KISTLER,  KOSTAL, Danfoss, LS Electric ve Yılmaz Redüktör gibi alanında lider markaları, satış öncesi ve sonrası hizmetleriyle güçlendiriyor. 1.600 m2 kapalı alana sahip merkezinde 6’sı mühendis 15 çalışanıyla İstanbul Hadımköy’de faaliyetlerini sürdüren firma; madencilik, demir-çelik, tekstil, gıda, tarım, inşaat ve altyapı, ulaşım gibi sektörler başta olmak üzere 15’ten fazla farklı endüstriye hizmet sunuyor. Sektörde yetişen ve ihtiyaçlara göre çözümler geliştiren teknik bir kadroya sahip firma, müşterilerinin ihtiyaçlarını anlamanın yanında, tasarım sürecinden saha kullanımına kadar çözüm ortağı oluyor.

Elektrik motorları konusunda sahip olduğu tasarım, üretim, satış öncesi ve sonrası hizmet tecrübeleriyle müşterilerinin rekabet gücünü artıran VEK, standart ve regülasyonların tarif ettiği enerji verimliliğine sahip, teknolojinin gerektirdiği yenilikleri bünyesinde barındıran ve uygulamada motorun maruz kalacağı en zor şartlara uygun konstrüksiyona sahip ürünleriyle müşterileri için fark yaratan avantajlar sağlıyor.

Pek çok referans projede yer alan ve birçok endüstriyel tesise alçak ve orta gerilim standart ve özel tip elektrik motorları, hız kontrol cihazları ve motorlu redüktörleriyle hizmet veren VEK Motor; alçak gerilim elektrik motorlarında dünyanın lider üreticileri arasında yer alan WEG, AEMOT ve WAT-TEE elektrik motorlarının bayiliğini üstleniyor, WEG ile yaptığı iş birliği kapsamında “engineered partner” olarak hizmet veriyor. 0.12 kw-1000 kW güç aralığında IE3-IE4 yüksek verim sınıfına sahip standart motorların yanı sıra, müşteri talepleri doğrultusunda özel mekanik konstrüksiyonda ve özel elektriksel tasarımda motorları da ürün gamında bulunduran VEK, sektörün ihtiyaç duyduğu yüksek güç seviyelerinde alçak gerilim motor (90 kw-1000 kw) ve orta gerilim motorlar (3kv, 6kv, 10kv, 13.8kv gerilim seviyesinde, 50.000 kW’a kadar güç seviyesinde) konusunda da hizmet veriyor.

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et