Connect with us

Redüktörler

Yerli redüktör devi yurt dışında da büyüyor : 6 ülkeye daha montaj merkezi açacak

Yayın Tarihi:

-

Artan üretim kapasitesini 2021 yılında hayata geçirdiği; yeni makine, işleme merkezi, ikinci bir test odasının çalışmaları ve ölçüm laboratuvarını güçlendirme yatırımlarıyla destekleyen redüktör devi İ-Mak, yurt dışındaki büyümesini hızlandırdı. 5 yıllık stratejileri kapsamında küresel ölçekte büyümeye odaklanan İ-Mak, halihazırda 4 ülkede var olan montaj fabrikalarını 10 ülkeye çıkarmayı hedefliyor. Sabit bir şekilde 50 ülkeye ihracat gerçekleştiren İ-Mak Redüktör, 2021 yılında satışlarındaki ihracat payını %40’a çıkardı. Firmanın 2022 hedefi %50 ihracat.

1.000.000’dan fazla ürün çeşitliliğiyle küresel ölçekte piyasadaki en geniş ürün yelpazesine sahip İ-Mak Redüktör, güçlü bayi ağıyla dünyanın pek çok bölgesinden çok farklı sektörlere ürün satışı gerçekleştiriyor. Ürünlerinin esnekliğiyle; Hindistan, Kenya, Tanzanya gibi ülkelerdeki çay üreticilerinden Polonya’daki tuz madenlerine, Güney Afrika’daki altın ve elmas madenlerinden Güney Amerika’daki bakır madenlerine ve hatta Amerika’daki petrol rafineleri kadar pek çok sektörde ve dünyanın hemen hemen her yerinde yer alan İ-Mak, bu yıl içerisinde enerji sektörüne de girmeye hazırlanıyor. Her yıl ürün yelpazesini daha da geliştirerek piyasa yeni çözümler sunan firma, özellikle rüzgar enerjisinde yeni yatırımlar gerçekleştiriyor. İ-Mak Redüktör Genel Müdür Yardımcısı Salim Haffar ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, redüktör devi firmanın faaliyetleri ve hayata geçirdikleri birçok yatırımın detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

Tecrübesi yarım asra dayanan İ-Mak’ın faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

1.000.000’dan fazla ürün çeşitliliğine sahip İ-Mak Redüktör olarak, 2023 yılında kuruluşumuzun 50. yılına gireceğiz. Firmamızın 1973 yılından beri sürekli gelişen vizyonu, toplam kalite anlayışından taviz vermeksizin sürdürdüğü faaliyetleriyle ulaştığımız bu konumu, daha da güçlendirmek istiyoruz.

Küresel ölçekte piyasadaki en geniş ürün yelpazelerinden birine sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu ürünleri tamamen kendi fabrikalarımızda ürettiğimiz için ürün geliştirme ve modifikasyon konusunda çok büyük avantaja sahibiz ve piyasaya ciddi bir esneklik sunuyoruz. İ-Mak olarak Ar-Ge departmanımızla var olan ürünlerimizi sürekli olarak geliştirmeye çalışıyoruz. Geçen yıl pazara 3 yeni gövde seçeneği sunduk, bu yıl 4 tane yeni gövde seçeneği sunmayı planlıyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızla sadece yeni ürünler değil, İ-Mak kalitesinin sürekliliğini de sağlıyoruz. 

50’den fazla ülkeye ihracat yapan yerli bir marka olarak bugüne kadar yaptığımız satışları artırmak, yurt dışında faaliyet yürüttüğümüz ülkelerdeki konumumuzu daha da güçlendirmek istiyoruz. Bunun için yurt dışında marka bilinirliğimizi artırmak için çalışıyoruz. Yurt dışı müşterilerimizle yakın temasta olmak için distribütörlerimize çok ciddi eğitimler veriyoruz. Bu eğitimleri sektördeki kalite standartlarını artırmak adına kurmuş olduğumuz İ-Mak Akademi kapsamında veriyoruz. Eğitimlerimizde distribütör ve müşterilerimize ürün, sektör, teknik detay gibi eğitimler sağlıyoruz. Eğitimlerle ürünler ve uygulama alanları hakkında geniş bilgiye sahip olan distribütörler; kendi kültürel farklılıklarını kullanarak müşteriye en iyi çözümleri sunmaya devam ediyor. 

Şu an yurt dışında 50 farklı ülkede distribütörümüz; Güney Amerika, İspanya, Rusya, Güney Afrika gibi 4 farklı merkez ülkede de montaj fabrikalarımız var. Bu partnerlerimizin her biriyle farklı stratejiler belirliyor ve bu doğrultuda çalışıyoruz. İ-Mak kalitesini her yerde aynı seviyede tutmak için bayilere gönderilen eğitimcilerimizle oradaki çalışanlara da eğitimler veriyoruz. 

İ-Mak olarak pandemi etkilerinin sürdüğü 2021 yılını nasıl geçirdiniz?

2021 yılında yaşanan çok zor şartlara rağmen iyi bir yılı geride bıraktık. Gücümüzün 49 yıllık köklü temellere dayanması zorlu şartlardan etkilenmememizi sağladı. Yıllara göre stratejilerimizi çok önceden planladığımız ve buna göre hareket ettiğimiz için önümüzü rahat bir şekilde görebiliyoruz. İ-Mak olarak, piyasada var olan genel stres ve risklere rağmen yatırımlarımıza, çalışmalarımıza ve büyümemize devam ettik. 2021 yılında satışlarımızın içindeki ihracat payını %40’a çıkardık. 2022’de de bu rakamı %50’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızla çeşitli gruplarda yeni ürünler piyasaya sunduk. 

2021 yılında hayata geçirdiğiniz yatırımlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Firma olarak 2021 yılında çok ciddi yatırımlar gerçekleştirdik. Artan üretim kapasitemizi desteklemek için var olan ölçüm laboratuvarımızı güçlendirdik ve yeni bir Klingelnberg ölçme cihazı aldık. Bunun yanında üretim hattımızı Liebherr marka dişli açma ve taşlama tezgahı ile güçlendirdik. Artan iş hacmimizi yeni işleme merkezleri devreye alarak güçlendirdiğimiz 2021 yılında, firma bünyesinde 2. bir test odasının çalışmalarına başladık.

Birçok yatırım yapan İ-Mak’ın gelecek hedeflerinden bahsedebilir misiniz? Uluslararası stratejiniz nedir? 

İ-Mak Redüktör olarak gelecek için 5 yıllık stratejiler belirliyoruz. 5 sene içerisinde 4 ülkede var olan montaj fabrikalarımızın sayısını da 10 ülkeye çıkarmayı hedefliyoruz. Firma olarak sabit bir şekilde 50 ülkeye satış gerçekleştiriyoruz. Bizim müşterilerimizi sadece Avrupa ya da Orta Doğu gibi bölgesel değil, tüm dünyayı kapsayacak çeşitli pazarlar oluşturuyor. Bizim şu an ilk 10 müşterimizi Avrupa, Güney Amerika, Afrika, Amerika, Hindistan gibi çok çeşitli pazarlar oluşturuyor. Şu an ana hedeflerimiz arasında Güney Amerika yer alıyor. Bu konuda çeşitli çalışmalara başladık. Kolombiya, Peru, Ekvator, Şili gibi ülkelerde bayi anlaşmaları yaparak ilk siparişleri gönderdik. Hızlı büyümemizi genişlettiğimiz pazarlar ile destekliyoruz. 2022 yılında Güney Amerika’da bulunan bu 4 ülkeden birinde montaj fabrikası açacağız. 

2022 yılı özelindeki hedefleriniz neler?

İ-Mak olarak 2022 yılında pandemiyle birlikte herkes için zorlaşan saha çalışmalarını son sürat hızlandırarak, uluslararası temaslarımızı güçlendireceğiz. 2021’de pandemi olmasına rağmen farklı farklı ülkelerden 10 tane fuara katılmıştık; 2022 yılında bu sayıyı 20’ye çıkararak saha çalışmalarımızı artıracağız. 

Satışlarımızın içindeki %40 olan ihracat payını bu yıl %50’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yıl içerisinde Güney Amerika’da montaj fabrikasını devreye alarak şu anki sayısı 4 olan montaj fabrikalarımızı 5’e çıkarmayı planlıyoruz. Bu yıl enerji sektörüne giriyoruz, özellikle rüzgar enerjisinde yeni çalışmalara odaklandık ve yatırımlar gerçekleştiriyoruz. 1 milyon olan ürün çeşitliliğimizi artırmaya, yeni ürünler çıkarmaya devam ediyoruz. 

En önemlisi insan kaynağımıza olan yatırımlarımıza devam ediyoruz. Çok uluslu çalışan yapımız var ve bunu desteklemek için çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Uzun süredir devam ettiğimiz bir proje var. Her yıl 10 farklı ülkeden üniversiteyle anlaşmalar yaparak stajyer alımı gerçekleştiriyoruz ve kurduğumuz çok uluslu çalışan yapımızı destekliyoruz. Bunu daha da güçlendireceğiz. Şu an için Ar-Ge, üretim ve satışta 10 tane beyaz yaka çalışan işe alacağız. 

Rüzgar enerjisinde yeni çalışmalardan söz ettiniz. İ-Mak Redüktör’ün öne çıktığı uygulama alanları nelerdir?

İ-Mak olarak yarım asra dayanan tecrübemizle tarım ve ormancılık, gaz ve petrol, su arıtma, maden, çelik, gıda-içecek, çimento ve daha birçok sektörel uygulama alanlarına çözümler sunuyoruz. Örneğin, sahada uzun sürelerden bu yana yer aldığımız için yerel üreticilerle birlikte edindiğimiz çay tecrübemizi dünyaya sunuyoruz. Şu anda Hindistan, Kenya, Tanzanya gibi ülkelerdeki çay üreticilerine özel redüktör satışı yapıyor, mühendislik hizmeti veriyoruz. 

Senelerden bu yana bilgi sahibi olduğumuz sektörlerin başında maden sektörü geliyor. Şu an maden sektöründe 5 farklı kıtada hizmet veriyoruz. Polonya’daki tuz madenlerinden Güney Afrika’daki altın ve elmas madenlerine, Şili ve Peru’da yer alan Güney Amerika’daki bakır madenlerinden, Amerika’daki taş ocaklarına kadar dünyanın hemen hemen her yerinde maden sektörünün içerisindeyiz. Bu alanda çok ciddi çalışmalar yürütüyoruz ve ciddi projeler almaya devam ediyoruz. 

Bu da İ-Mak ürünlerinin esnekliğini, her sektöre ne kadar uygun çözümler sunduğunu gösteriyor. Ağır, tozlu ve zor şartlarda çalışan redüktörler de üretiyoruz, çok temiz olması gereken, hassas olması gereken çay fabrikaları için de redüktör üretiyoruz. Geniş anlamda sunduğumuz bu çözümler de ürünlerimizin her ortama uygunluğunu gösteriyor. 

Geleceğe ve teknolojiye önem veren bir firma olan İ-Mak’ın dijital yatırımlarından söz edebilir misiniz?

İ-Mak Redüktör olarak çok ciddi teknolojik altyapımız var. Firmamızın ürün seçim konfigüratörü 2 yıldan bu yana müşterilerimizin hizmetinde. 6 dil desteği bulunan konfigüratör ile müşterilerimiz ister 3D boyutlu isterse teknik aramalar yapabiliyor. Aynı zamanda kullanıcı dostu web sitemizi sürekli geliştiriyoruz. Ziyaretçiler web sitemizde birkaç tıklamayla her türlü bilgiye ulaşabiliyor. Şu an sosyal ağlarda çok güçlü bir yapımız var. Linkedin, Instagram, Youtube gibi platformlarda dünya genelinde geniş kitlelerden çok sayıda aktif takipçimiz var. Özellikle Linkedin’de çok aktifiz ve bizim gibi aktif bir kitleye sahibiz.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com