Connect with us

Elektrik Motorları

ZF 100. kuruluş yıl dönümünü kutluyor

Published

on

 

ZF 100. Kuruluş Yıl Dönümünü Kutluyor

 

Friedrichshafen’deki kutlama yaklaşık 1.500 davetlinin katılımıyla gerçekleşti.

ZF’nin CEO’su Dr. Sommer: “Hedefimiz mekanik, elektronik ve büyük verilerin (Big Data) akıllıca bir araya getirilmesidir.”

Alman Otomotiv Endüstrisi Kurumu (VDA) Başkanı Wissmann: “Nerede hareket varsa, orada ZF vardır.”

 

ZF Friedrichshafen AG, şirketin ticari sicil kaydının yapıldığı günün üstünden tam 100 yıl geçmesini kutladı. Otomotiv sektörü, ticaret, siyaset ve iş dünyasından ziyaretçilerin yanı sıra dost ve iş paydaşlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 1.500 davetli Friedrichshafen’deki fuar alanında yapılacak gala için Konstanz Gölü’ne geldi.

 

 

Merkezi Friedrichshafen, Almanya’da bulunan “Zahnradfabrik GmbH”, 9 Eylül 1915’te Tettnang bölgesi ticari sicil kaydına alındı. Yeni kurulan şirketin amacı uçak, motorlu taşıt ve motoru tekneler için dişli ve şanzıman geliştirmek, denemek ve üretmekti. Kısa zaman içinde ZF, teknolojisini otomobil üreticilerine sunmaya başladı ve otomotiv sektöründeki global teknoloji firmaları arasına girdi.

 

Kutlama etkinliğindeki konuşmasında “kuruluşunun üzerinden 100 yıl geçse dahi ZF yeni teknolojiler geliştirme ve var olanları mükemmelleştirme arzusuyla hareket etmektedir” diye belirten CEO Dr. Stefan Sommer, “güvenilirlik ve inovasyon şirketimizin genel değerlerini ve çalışmalarımızın temelini ifade etmektedir” diyerek sözlerini sürdürdü. Sommer, otomobillerde dijital platform ve ağ bağlantılarının artmasının bir sonucu olarak sadece komponent temin etmenin yeterli olmayacağını “mekanik, elektronik ve büyük verileri akıllıca bir araya getirmek, 21. yüzyılın ulaşım trendleri için uygun çözümler geliştirmede belirleyici olacaktır. Bir sistem tedarikçisi olan ZF, otomobil ve ticari araç üreticilerine küresel bir paydaş olarak oldukça iyi konumlanmıştır. Doğru ürün ve teknolojileri tek bir elden sağlayabilecek kapasiteye sahiptir” diyerek ifade etti.

 

Otonom sürüş ve elektrik tahrikli sistemlere yönelik eğilim, otomobil kullanımını ve teknolojisini önceki gelişmelere göre çok daha fazla değiştirecektir. “Bununla beraber, elektrik tahrikli sistemlerinin pazar payının yükselmesi yirmi yıldan fazla zaman alacaktır” diye belirten Sommer, “Tüm çalışmalarımızı elektrikli sürüşün geliştirilmesine yoğunlaştırsak dahi ZF otomobillerin verimliliğini arttırmak ve emisyonları düşürmek için hibrit tahrik sistemleriyle de yakından ilgilenecektir.” diyerek ilave etti. Plug-in hibrit, içten yanmalı motorun bugünkü dünyasından tamamen elektrik tahrikli sistemlerin yeni dünyasına uzanan bir köprü konumundadır.

 

 

Sommer, “Uzun vadeli stratejimiz çerçevesinde, daha fazla çeşitlendirme için otomotiv dışı ürün yelpazemizi genişletmek istiyoruz.” diyerek ZF’nin binek araçlardan ticari araçlar ve endüstriyel teknolojilere doğru grup çapında yürüttüğü teknoloji transferini daha da ileriye taşıma niyetini vurguladı.

 

Alman Otomotiv Endüstrisi Kurumu (VDA) Başkanı Matthias Wissmann, yaptığı koşmada Alman otomotiv endüstrisinin Alman ekonomisi için önemine değinerek “Üreticiler ve tedarikçiler arasındaki işbirliği, Alman otomotiv endüstrisinin lider bir konuma gelmesindeki temel nedendir. Ortak hedefimiz yeniliklerle değer katan yapıları bağlayarak, pazarlarımızın büyüdüğü yerlerde bizim de büyümemizi ve aynı zamanda Almanya’nın üretimdeki güçlü konumunun devamlılığını sağlamaktır. Köklerimizin bulunduğu bu bölgede mobilitenin geleceğini belirlemek istiyoruz. Bunun için geleceğe yönelik koşulları şekillendirmeliyiz. Kesin olan şudur ki, rekabetçilik durağan değildir ve kendini tek olarak sürdüremez. Rekabet konularında yasa koyucular daha yoğun çalışmalıdır. Şu anda bu hususta siyasi ağırlığın hangi yöne verileceğinin tespiti kolay değildir, ama kesinlikle çok önemlidir.” diye belirtti.

 

VDA Başkanı Wissmann’a göre, ZF Friedrichshafen AG uzmanlığı ve zengin ürün gamı ile gelecekte rekabeti sürdürmek için kendini mükemmel konumlandırmıştır. Alman Otomotiv tedarik endüstrisinin gelecek potansiyelinin çok büyük olduğuna vurgu yaptı ve “ZF sektördeki küresel aktörler arasındadır. Hareket neredeyse, ZF de oradadır! Aldığı stratejik kararların sonucu olarak gelecekte büyüme için gerekli koşulları yaratmıştır.” diyerek sözlerini sürdürdü.

 

Yıl dönümünün merkezde gerçekleşen kutlama töreni ZF çalışanları için pek çok yerde düzenlenen etkinliklerin en büyüğüydü. Dünya genelinde ZF tesislerinde düzenlenen aile günlerinde aileler çalışanların işyerlerini görme ve ZF’de işin “mutfağını” gözlemleme şansı buldular. Tüm bu etkinlikler her yönüyle çok başarılı geçti. Yıl dönümü kutlamaları kapsamında ZF, teknoloji firmasının tarihini anlatan yeni bir kitap yayınladı. Bu kitabın resmi olarak tanıtımı Ekim ayında yapılacaktır.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Elektrik Motorları

Volt Elektrik Motorları geleceği güçlendiren adımlar atmaya devam ediyor

Published

on

By

“Geleceği Güçlendiriyoruz” sloganıyla yola çıkan Volt Elektrik Motorları, sürdürülebilirlik alanındaki kararlılıkla sektörde önemli adımlar atmaya devam ediyor. İkinci sürdürülebilirlik raporunu yayınlayan şirket, raporda geleceğe dair güçlü taahhütlerini ve başarılarını detaylandırıyor.

Çevresel inovasyon:

“Geleceği Güçlendiriyoruz” misyonu çerçevesinde, çevresel inovasyona özel önem gösteren Volt Elektrik Motorları; yenilenebilir enerji kullanımı, atık azaltma stratejileri ve karbon ayak izi yönetimi ile çevresel etkisini sürekli olarak azaltmaya odaklanıyor. 

Toplum sorumluluğu:

Volt Elektrik Motorları toplumsal katkılarla geleceği daha yaşanabilir kılmayı hedefliyor. Eğitim projeleri, çeşitlilik konusundaki taahhütleri ve sosyal programları aracılığıyla topluluklara değer katarken, çalışanlarına adil ve destekleyici bir çalışma ortamı sağlamaya devam ediyor.

Ekonomik sürdürülebilirlik:

Şirketin belirlediği “Geleceği Güçlendiriyoruz” ilkesi, ekonomik sürdürülebilirlik alanındaki taahhütlerini de içeriyor. Finansal başarılarının yanı sıra tedarik zinciri yönetimi ve iş etiği konularında da sorumluluk sahibi olarak hareket ediyor. Adil ticaret prensiplerine bağlı kalarak sürdürülebilir bir ekonominin destekçisi olmaya devam ediyor.

Volt Elektrik Motorları; gelecek vizyonu ile inovasyon, sürdürülebilirlik ve liderlik anlayışıyla sektörde öncü olmaya devam ederek hem şirketin hem de gezegenin geleceğini güçlendiriyor. İkinci sürdürülebilirlik raporu ile şirketin sürdürülebilirlik alanındaki güçlü yönlerini vurgulayarak, paydaşlarıyla açık iletişimi sürdürmeyi amaçlıyor. 

İkinci sürdürülebilirlik raporunu “Geleceği Güçlendiriyoruz” sloganıyla uyumlu olarak Volt Elektrik Motorları sürdürülebilirlikteki lider konumunu vurgulamaktadır. Paydaşları ile birlikte geleceği güçlendirmek adına yaptığı çalışmaları paylaşarak, şeffaf ve sorumlu bir yaklaşım sergilemeye devam ediyor.

Continue Reading

Elektrik Motorları

Lider markaları tek bir çatıda buluşturan VEK Motor, kaliteyi mühendislikle güçlendiriyor

Published

on

By

40 yıllık sektör tecrübesiyle 2005 yılında faaliyetlerine başlayan VEK Verimli Endüstriyel Komponentler, zengin ürün yelpazesinde yer alan yerli ve yabancı pek çok markayla sektörlere güç aktarmaya devam ediyor. 

Mühendis ağırlıklı kadrosuyla satışın yanı sıra, güç aktarım sektörünün çözüm ortağı olarak öne çıkan VEK Motor; WEG, AEMOT, WAT-TEE, NİDEC, Rotor NL, Marathon, KISTLER,  KOSTAL, Danfoss, LS Electric ve Yılmaz Redüktör gibi alanında lider markaları, satış öncesi ve sonrası hizmetleriyle güçlendiriyor. 1.600 m2 kapalı alana sahip merkezinde 6’sı mühendis 15 çalışanıyla İstanbul Hadımköy’de faaliyetlerini sürdüren firma; madencilik, demir-çelik, tekstil, gıda, tarım, inşaat ve altyapı, ulaşım gibi sektörler başta olmak üzere 15’ten fazla farklı endüstriye hizmet sunuyor. Sektörde yetişen ve ihtiyaçlara göre çözümler geliştiren teknik bir kadroya sahip firma, müşterilerinin ihtiyaçlarını anlamanın yanında, tasarım sürecinden saha kullanımına kadar çözüm ortağı oluyor.

Elektrik motorları konusunda sahip olduğu tasarım, üretim, satış öncesi ve sonrası hizmet tecrübeleriyle müşterilerinin rekabet gücünü artıran VEK, standart ve regülasyonların tarif ettiği enerji verimliliğine sahip, teknolojinin gerektirdiği yenilikleri bünyesinde barındıran ve uygulamada motorun maruz kalacağı en zor şartlara uygun konstrüksiyona sahip ürünleriyle müşterileri için fark yaratan avantajlar sağlıyor.

Pek çok referans projede yer alan ve birçok endüstriyel tesise alçak ve orta gerilim standart ve özel tip elektrik motorları, hız kontrol cihazları ve motorlu redüktörleriyle hizmet veren VEK Motor; alçak gerilim elektrik motorlarında dünyanın lider üreticileri arasında yer alan WEG, AEMOT ve WAT-TEE elektrik motorlarının bayiliğini üstleniyor, WEG ile yaptığı iş birliği kapsamında “engineered partner” olarak hizmet veriyor. 0.12 kw-1000 kW güç aralığında IE3-IE4 yüksek verim sınıfına sahip standart motorların yanı sıra, müşteri talepleri doğrultusunda özel mekanik konstrüksiyonda ve özel elektriksel tasarımda motorları da ürün gamında bulunduran VEK, sektörün ihtiyaç duyduğu yüksek güç seviyelerinde alçak gerilim motor (90 kw-1000 kw) ve orta gerilim motorlar (3kv, 6kv, 10kv, 13.8kv gerilim seviyesinde, 50.000 kW’a kadar güç seviyesinde) konusunda da hizmet veriyor.

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et