Connect with us

Kavramalar

Şehir içi otobüsleri daha verimli

Yayın Tarihi:

-

 

Şehir İçi Otobüsleri Daha Verimli, Daha Sessiz Ve Daha Hafif. Ecolife Otomatik Şanzımanı Artık Start/Stop Fonksiyonlu

 

  • Start/Stop  fonksiyonlu ZF-EcoLife otomatik şanzıman konvansiyonel dizel şehir içi otobüslere göre yüzde 10’a varan yakıt tasarrufu sağlıyor.
  • Star/Stop fonksiyonu aktarma organlarında ilave bir elektrik motoru olmaksızın mümkün
  • AVE 130 elektroportal alçak taban aksın performansını arttırmak için yeni gelişmeler
  • Hafif tasarımlı AV 133 aks konseptinin seri üretiminin başlaması
  • ZF’nin aktarma organları için sunduğu yenilikçi yaklaşım ile yeni otobüslerin aktarma organları farklı yol profillerinde yakıt tasarrufu sağlamaya uygun hale geliyor.

 

ZF Friedrichshafen AG, midibüsler ve şehir içi ve şehirlerarası otobüsler için sunduğu geniş ürün gamını Ekim 2015’te Busworld Kortrijik fuarında tanıtıyor. Yenilikler arasında start/stop fonksiyonu eklenerek yenilenen ZF-EcoLife şanzıman yer alıyor. Konvansiyonel dizel şehir içi otobüslerde bu fonksiyon yüzde 10’a varan yakıt tasarrufu sağlıyor. Aktarma organlarında ilave bir elektik motoru gerekmemesi maliyet ve kurulum alanı bakımından kazanç sağlıyor.  AVE 130 Elektroportal aksta yapılan yenilikler elektrik tahrikli otobüsler için uygun bir çözümdür. Teknoloji şirketi ürün gamı ile günümüz ve gelecekteki otobüs uygulamalarına yönelik taleplerin tümünü karşılıyor. Verimlilik, güvenlik ve otonom sürüş gibi otomotiv mega trendler ZF için sosyal ve politik uzun dönem faktörler olarak ve ayrıca yeni ürün geliştirirken sürücüler ve yolcular için konforu arttırmada önemli rol oynuyor.

 

Dünya çapındaki kentleşme trendi, küresel mega şehirlerde trafik sıkışıklıkları artmakta, iyileştirilmiş uluslar arası çevre standartları çerçevesinde özellikle toplu taşıma sektöründe yüksek performanslı, ses ve emisyonu düşük yolcu taşımacılığı konseptleri sürekli gelişmektedir. “Toplu taşıma sektörünü, şirketleri ve şehirleri rahatlatan ve aynı zamanda yolcular için güvenli ve konforlu sürüş sağlayan verimli ve ekonomik sistem teknolojileri talep edilmektedir,” diye açıklayan ZF Friedrichshafen AG Şehir içi ve Şehirlerarası Otobüsleri Aktarma Sistemleri Bölüm Başkanı Andreas Moser, “Bu yüzden sürekli olarak ürünlerimizi geliştirmek için çalışıyoruz. Fonksiyonel yenilikler, hafif tasarımlar veya tahrik sistemlerinin elektrikli hale getirilmesi bu süreçlerde önemli rol oynamaktadır” diyerek sözlerini sürdürdü.

 

ZF-Ecolife: Tek şanzıman, iki lansman

6 vitesli ZF-Ecolife otomatik şanzıman sürekli ürün geliştirmenin mükemmel bir örneğidir. Bu yılki Busworld Kortrijk farında teknoloji şirketi yakıt tüketimi verimliliği ve yüksek performanslı mevcut konvansiyonel otobüs şanzımanları şehir içi uygulamalarda yakıt tüketimini yüzde 10’a varan oranda azaltan yenilikçi start/stop fonksiyonunu ilk kez sundu. Mühendisler tork konvertör ve kavramayı güçlendirerek şanzımanı yeniledi. Bu fonksiyon için ilave bir elektrik motoru gerekmemesi, maliyet ve kurulum alanı yönünden kazanç sağlıyor. Diğer yenilik ise EcoLife Coach şanzıman seçeneğinde şehirlerarası ve seyahat otobüsleri için şanzıman giriş torku 2.300 Nm’ye kadar yükseltilmiştir.

 

AVE 130 Elektroportal Aks gelecek için şekillendirildi 

ZF’nin şehir içi otobüsler için geliştirdiği başarılı AVE 130 Elektroportal aksın yeni nesli 2015 yılında pazara sunulacaktır. Tekerleğe yakın iki motorun önemli ölçüde arttırılan performansı ve tork değerleri; verimli ve elektrik tahrikli alçak tabanlı aksını toplu taşıma kuruluşları için daha da cazip hale getirmektedir. Aksa entegre iki adet su soğutmalı asenkron motorun güç değerleri 2 x 120kW’den 2 x 125kW’ye yükseltilmiştir. Aynı zamanda elektrik motorların efektif nominal voltajı 350V’den 400V’ye çıkartılırken maksimuma tork değeri 2 x 465Nm’den 2 x 485Nm’ye ulaşmıştır. Ayrıca, yeni AVE 130 kullanılması halinde aracın arka kısmında konvansiyonel tahrik ve kardan milleri gerekmediğinden ayakta ve oturan yolcu sayısı arttırılmıştır. İki adet entegre elektrik motoru sayesinde merkezi elektrik motorlu tüm diğer çözümlere kıyasla 500 kg daha hafiftir.

 

Tüm otobüs sınıfları için aks sistemleri ile daha güçlü ürün gamı 

Busworld Kortrijk fuarında ZF‘nin ürün lansmanları arasında otobüsler için AV 133 alçak taban aksı da yer almaktadır. Dünyaca bilinen AV 132 aksın yerini alan AV 133, modern BRT (Bus Rapid Transit – Metrobüs) trafik konseptleri ve modern araçlar için yeniden tasarlanmıştır.

AV 133’ün alüminyum körük taşıyıcı versiyonu ağırlık yönünden 45 kg’lık bir avantaj sağlar. Midibüsler için yeni aks programı A/AV 110 bu segmentteki ürün gamını tamamlamakta.

 

ZF’nin aktarma organları çözümleri optimum yakıt tüketimi

Toplu taşıma sektörünü geliştirmek için sadece ileri teknolojiler önemli rol oynamaz. Şanzıman ve aks sistemlerinin verimliklerini arttırmak için birbiriyle uyumları en iyi şekilde sağlanmalıdır. ZF, bu nedenle toplu taşıma kuruluşları için ilave ve modüler bir hizmet konsepti sunar. Güzergah üzerinde detaylı yol ve araca özgü parametrelerin analizi için rotaya dayalı aktarma organları danışmanlık hizmeti verilir. Bu analiz ile ZF’nin uzmanları ideal araç konfigürasyonunu belirler. Danışmanlık hizmeti sayesinde otobüslerin sürüş esnasındaki yakıt tüketimleri yüzde 4’e varan oranda azaltılmış.

 

Görseller:

1.)EcoLife şanzımanın start/stop fonksiyonu sayesinde konvansiyonel dizel şehir içi otobüsler yüzde 10 daha az yakıt tüketiyor.

2.)ZF’nin AVE 130 Elektroportal Aksı alçak tabanlı şehir içi otobüslerde elektrik tahrikli sürüşü daha fazla güç ve daha yüksek verimlilik ile sağlıyor. Her tekerlekten elektrik motorlu tahrik, otobüs kullanımını oldukça ekonomik ve çevre dostu hale getiriyor.

3.)AV 133’ün çelik yerine alüminyumdan üretilen hafif körük taşıyıcılı versiyonu ile aks ağırlığı 45 kg daha azalıyor.

4.)Sistem bilgisi ile katma değer: ZF, güzergaha dayalı aktarma organları danışmanlığı sayesinde taşımacılık kuruluşları için yeni nesil otobüslerde yakıt tüketimini yüzde 4’e kadar azaltan eşsiz bir hizmet sunuyor.

 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com