Connect with us

Redüktörler

1965’ten beri akıllı çözümler…

Yayın Tarihi:

-

Almanya’da 1965 yılında yola çıkarken ürün gamında sadece redüktör olan NORD DRIVESYSTEMS, bugün Dünya üzerinde 35 ülkede şubesi ve geniş ürün gamı olan Global pazarın en önemli oyuncularından biri haline geldi. Dergimizin bu sayısında, NORD DRIVESYSTEMS’in faaliyet alanları ve ürünleri hakkında bilgi edinebileceğiniz NORD Çimento, Demir & Çelik Sektörlerinden Sorumlu Sektör Müdürü Erhan Zeren ile yapılan röportaja yer verdik.

NORD DRIVESYSTEMS’in faaliyet alanları nelerdir?

NORD DRIVESYSTEMS olarak, 1965 yılında Bargteheide/Almanya’da yola çıkarken ürün gamımızda sadece redüktör bulunuyordu.  Günümüze geldiğimizde ise, NORD DRIVESYSTEMS, Dünya üzerinde 35 ülkedeki şubesi ve 60’dan fazla ülkedeki satış & satış sonrası hizmetler kabiliyetine sahip çözüm ortakları vasıtasıyla müşterilerine yerel hizmetler sunmakta ve geniş ürün gamı içerisinde mekanik ile elektronik tahrik teknolojisini bir arada bulunduran, Global pazarın en önemli oyuncularından biri konumundadır. 2012 sonu itibariyle, NORD DRIVESYSTEMS’in Dünya çapında 3000 çalışanı mevcut olup, toplam cirosu is 450 Milyon Euro’yu aşmıştır.

Alman menşeili bir firma olan NORD DRIVESYSTEMS,  redüktör, motor ve elektronik ürünlerini, kendi fabrikalarında son teknolojiye sahip süreçler ile üretmektedir. Bu suretle sağladığı yüksek kalite seviyesi ile sürekli müşteri odaklılığı ve müşterilerine yakın olma felsefeleri birleştirerek, her geçen gün sağlıklı adımlarla büyümesini sürdürmektedir. Bu paralelde, NORD DRIVESYSTEMS, Dünya coğrafyasındaki ekonomik durgunluklara rağmen büyümesine devam etmekte; micro seviyede ise, genişleyen Türkiye pazarına olan inancı doğrultusunda; başta insan kaynakları yatırımına yönelerek, birçok konudaki yeni projelerini, sürdürülebilir büyüme adına gerçekleştirmeye devam etmektedir.

NORD DRIVESYSTEMS Türkiye’nin faaliyetlerinden bahsedelim:

NORDDRIVE SYSTEMS, Türkiye pazarına 1996 yılında REMAS A.Ş. ile bir ortaklık yaparak girmiş ve bu ortaklık Eylül 2008’e kadar devam etmiştir.  Bu tarih itibariyle, bu ortaklık sona ermiştir ve NORD DRIVESYSTEMS Türkiye pazarındaki faaliyetlerine kendi başına devam etme kararını almıştır.

NORD DRIVESYSTEMS Türkiye merkezi İstanbul / Tuzla’da bulunmaktadır. Türkiye sathındaki 5 satış bölgesindeki yetişmiş yirmiye yakın takım üyesi vasıtasıyla, tüm Türkiye çapındaki müşterilerine, satış & satış sonrası ve montaj hizmetleri kapsamında, en yakın mesafede olma noktasında azami hassasiyeti ve gayreti göstermektedir. Hali hazırda, sürekli olarak eğitilen teknik personelimiz tarafından gerçekleştirilen montaj kabiliyetimiz,  müşterilerimizden gelen taleplere daha kısa sürede cevap vermemize imkân sağlamaktadır. Bu bağlamda büyüyen Türkiye pazarında, her yıl yaklaşık olarak %15’lik bir büyümeyi hedefleyen NORD Türkiye, marka bilinirliğini arttırmak yönündeki yatırımlarına paralel, İnsan kaynaklarına olan yatırımlarını da arttıracak olup, 2015 yılına kadar NORD DRIVESYSTEMS olarak takımımız genişleyeceğini belirtmek isterim.

Sürekli müşteri odaklılığını önemli grup stratejilerinden biri olarak benimseyen NORD DRIVESYSTEMS, Almanya Merkez ve Global yapılanmasında uygulamakta olduğu Sektör Odaklı Çözüm sunma hizmetini, Türkiye ofisinde de Aralık 2012 itibariyle uygulamaya başlamıştır. Firmamızın uzun tarihi boyunca uygulama uzmanlarımızca planlama ve uygulama kabiliyetleri noktalarında elde edilen geniş bilgi birikimi ve tecrübe, tahrik çözümlerimize direkt olarak yansıtılmaktadır.

NORD DRIVESYSTEMS Türkiye’nin Sektörel Odaklı Çözüm sunma hizmeti öncelikle Çimento (Maden) ve Demir & Çelik sektörleri kapsamında başlamıştır. Süreç içerisinde, Global olarak hizmet vermekte olduğumuz ve önemli projelere imza attığımız, Havaalanı, Yenilenebilir Enerji, Lojistik, Gıda & İçecek, Vinç, Tiyatro sektörleri başta olmak üzere, birçok sektörde,  NORD DRIVESYSTEMS çözümleri yüksek dayanıklılık ve ekonomik olma özellikleri sebebiyle bu uygulamaya geçilecektir. Müşterilerimizin daha kolay ve detaylı şekilde bilgilenmelerini sağlamak amacıyla; Çimento, Demir & Çelik, Havaalanı, Gıda & İçecek vb. sektörler için mikro internet siteleri hazırlanmış olduğunu da eklemek isterim.
Nord_Products

Ürün gamımıza dair

NORD DRIVESYSTEMS açısından, bir bütün, tüm parçalarının bir araya getirilmesinden oluşmaz; çünkü kullanıcılar, tahrik ünitesi parçalarından ziyade, kapsamlı ve fonksiyonlarını yerine getiren çözümlere ihtiyaç duymaktadırlar. Bu sebepten ötürü, tüm ürün gelişimi çalışmalarımızı yönlendiren sürdürülebilir sistem filozofimiz,  geniş ürün gamımızı oluşturan mükemmel uyum içerisindeki modüllerde kendisini göstermektedir. Söz konusu uyumlu komponentler, geniş ürün çeşitliliği ve yüksek esneklik özelliğine temel oluşturmaktadır.

Tüm ürün gamımızdan bahsedecek olursak; ana iştigal konumuzu oluşturan, 90.000 NM tork değerine ulaşan motorlu redüktörler ve 242.000 Nm tork değerine ulaşan endüstriyel redüktörler olarak, 2 sınıfta toplanan redüktörlerimizin yanı sıra, günümüz enerji tasarrufu yönetmeliklerine uygun, enerji verimli IE2, IE3 ve IE4 motorlar, 22 kW güce kadar invertörlü motorlar ile yine kendi tesislerimizde 160 kW kapasiteye kadar üretmekte olduğumuz frekans invertörlerimiz vasıtasıyla müşterilerimize detaylı ve tam kapsamlı sistem çözümleri sunmaktayız.

Ürün yeniliklerine örnek verme noktasında; Gıda sektörünün olmazsa olmaz kuralı olan “Hijyen” kuralı ışığında, NORD DRIVESYSTEMS sonsuz vida serisinde yeniliğe giderek, tasarım değişimine ek olarak,  NSD tupH diye adlandırdığımız, paslanmaz çeliğe alternatif bir teknolojiyi müşterilerimizin beğenisine sunmuş bulunmaktayız. Bu teknoloji ile alüminyum gövdeye özel bir işlem yapılmak suretiyle, hem gövde dayanımı eskiye göre 7 kat artmış, çizilmeyen, dayanıklı, paslanmayan bir yüzey kalitesine ulaşılmış, hemde müşterilerimize uygun maliyetli çözümler sunmuş oluyoruz.

Diğer bir yenilik ise; NORD DRIVESYSTEMS olarak pazara, ilk olarak sunmuş olduğumuz Endüstriyel Redüktör performans aralığından daha küçük gövdeler için gelen yoğun talep üzerine, Endüstriyel serimizi, 25.000 Nm ile 242.000 Nm tork aralığına genişletmiş bulunmaktayız. Bu noktada, söz konusu yoğun talebi karşılayacak şekilde pozisyon aldığımızı belirtmek isteriz.

Genel:

NORD Group, bir Aile şirketi olsa da, uzun vadeli ve uluslararası düşünerek, sahip olduğu yüksek kalite standartları, geniş ürün yelpazesi, mekanik ve elektronik alanda kullandığı son teknolojiler ve Global alandaki faaliyetleri neticesinde süreli olarak büyümeye devam etmektedir. Bugün, NORD DRIVESYSTEMS Global pazara sunmakta olduğu “tam kapsamlı tahrik çözümleri” sektöründe 2. Sırayı elinde tutmakta ve şirket hedefi olarak bu pozisyonunu sağlamlaştırma yönünde adımlar atmaya devam etmektedir.

Pazar büyüklükleri konuşa değinmemiz gerekirse, gerek Global pazarda gerekse de Türkiye pazarı özelinde, redüktör sektörüne ait olan büyüklüklerin belirlenmesi konusunda, çalışmalar yapılırken, her ne kadar bu sektöre ait olan üreticilerin hepsinin redüktör üretiyor olsalar dahi, firmaların ürün gruplarının en iyi şekilde etüd edilmesi gerek şarttır. Diğer bir değişle, piyasaya sadece planet tip redüktör sunan bir firmanın büyüklükleri ile motorlu redüktör sunan firmanın büyüklükleri, her ne kadar her iki ürün redüktör olsada, bir biriyle toplanıp toplam Pazar büyüklüğü olarak lanse edilmemelidir. Aksi taktirde pazar hacimlerinden bahsedilirken çok yüksek büyükler, yanlış değerlendirmelere yol açabilecek sonuçlar ortaya aksettirilmiş olurlar. Bu bağlamda, yaptığımız araştırmalara göre Türkiye genelindeki toplam redüktör pazarı büyüklüğünün 800 Milyon ila 1 Milyar Euro; bunun yanında 1. Sınıf üretim yapan, tanınan oyuncuların satışlarının oluşturduğu Motorlu Redüktör pazarı büyüklüğünün ise 100 Milyon Euro civarında olduğunu öngörmekteyiz.

Global mevcudiyet hedefi neticesinde gelen başarı dolayısı ile NORD DRIVESYSTEMS, Türkiye gibi büyüme trendine sahip bir ülkeye önemli derecede eğilmekle beraber; başta çimento, demir & çelik, maden, ulaşım, enerji gibi sektörler olmak üzere, tüm sektörlerde yapılan yerli ya da yabancı yatırımlarda ortaya çıkan ihtiyaçlara, mühendislik açısından en doğru, güvenilir, enerji verimliliği yüksek, ekonomik ve çevreci çözümler sunmak adına yapacağı yatırımlarına devam edecektir.

A.ERHAN ZEREN Kimdir?

1974, Ankara doğumlu olan A. Erhan ZEREN, YTÜ Makine Mühendisliği ve ABD’deki MBA eğitimini tamamlamasının ardından, 2000 yılından bu yana Çimento, Çelik Sektöründeki Yabancı Menşeili firmalarda ve yine Çimento, Demir & Çelik vb. Sanayii Sektörlerine hizmet veren bir Mühendislik firmasında; Bakım & Geliştirme, Yatırım, Proje Satış & Yönetimi pozisyonlarında görev yaptıktan sonra, Aralık 2012 tarihinde NORD ailesine katılmış ve halen Çimento, Demir & Çelik Sektörlerinden Sorumlu Sektör Müdürü olarak görev yapmaktadır.

NORD Çimento, Demir & Çelik Sektörlerinden Sorumlu Sektör Müdürü A. Erhan Zeren

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com