Connect with us

Dişli Üretim Servisleri

Takımlama hızlı kulvarı alıyor

Yayın Tarihi:

-

30 Eylül 2013 Pazartesi 21:45
Sandvik Coromant yarış organizasyonunda önde olmanıza yardımcı olur.

Amerika’da onlar ‘Komik Arabalar’ olarak bilinir, ancak onların başarısındaki mühendislik çabası hiç de komik değildir. Ulusal Hot Rod Derneği  (NHRA) turu üzerinde, bu araçlar gösterinin yıldızıdır ve birkaçı Don Schumacher Racing (DSR) ismiyle parlamaktadır.

037222 - CoroMill Century – CoroMill Century’nin hafif kesme etkisinin yükü ve titreşimleri azaltması sayesinde takım hasarları minimize edilir ve bağlama basitleşir.  Basit tasarımı yüksek düzeyde dönme güvenliği sağlar.

037222 – CoroMill Century – CoroMill Century’nin hafif kesme etkisinin yükü ve titreşimleri azaltması sayesinde takım hasarları minimize edilir ve bağlama basitleşir. Basit tasarımı yüksek düzeyde dönme güvenliği sağlar.

DSR, Kalkış (Drag – Kısa Mesafe) Yarışı formörü ve iş adamı Don Schumacher’in kreasyonu, 1998’de pilotluğu Bay Schumacher’in oğlu Tony tarafından yapılan bir tek Top Fuel (Uçak Yakıtlı) yarış arabasıyla (Top Fuel Ve Komik Araba, Kalkış (Drag) Yarışı sınıflarıdır) başlamıştır. Hemen gelen ilk yıl, Tony şampiyonluğu kazanmıştır. DSR doğuşundan bu yana 7 tam zamanlı takıma (dördü Komik Araba ve üç Top Fuel yarış arabası)  ve etkileyici bir destek personeline sahiptir.

DSR Coromant 002 – DSR’ın  Brownsburg, Indianapolis genel merkezindeki 11.000 m2 lik tesisi, onların yarış arabaları için yerinde pek çok parçanın üretildiği bir makine atölyesine ev sahipliği yapar.

 DSR Coromant 002 – DSR’ın Brownsburg, Indianapolis genel merkezindeki 11.000 m2 lik tesisi, onların yarış arabaları için yerinde pek çok parçanın üretildiği bir makine atölyesine ev sahipliği yapar.

En üst düzeyde performans

Bir organizasyon olarak, DSR sadece tekerleklerin arkasında değil arabanın tamamının arkasındadır. Takımlarının Brownsburg, Indianapolis’deki genel merkezinde 11.000 m2 lik bir makine atölyesinde, arabalarının pek çok parçasını üretirler. Burada, en yüksek kalitedeki malzemeler, sınıfında lider tezgahlar ve takımlarla yapılan çalışmalar yedi yarış takımını pole pozisyonunda tutar. Bu Sandvik Coromant’ın geldiği yerdir.  Takımlama tedarikçisi, 2010’un sonlarında, mevcut atölye kapasitelerini büyütmeye yardımcı olmak için DSR ile güçlerini birleştirmiştir.

DSR’nin kıdemli başkan yardımcısı Mike Lewis “ Programcılarımız ve teknisyenlerimiz ile Sandvik Coromant arasında gelişen ilişkiyi izledik ve biliyorduk ki onlar bizim CNC işleme ekipmanının çoğunun ihtiyacını karşılamak için ihtiyacımız olan hayati takımlama ve teknoloji desteğini sağlayacaktı” diyor ve “Bizim personelimiz işbirliğinde büyük başarı gözlemlediler ve ortaklık ilişkimizi daha da fazla geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz” diye ekliyor.

DSR Coromant 011 – Sandvik Coromant   Don Schumacher Racing’e 2010’dan beri, startejik takımlama çözümleri sağlama, teknik know-how ve NHRA takımının eğitimi için  bir teknik sponsor olmuştur.

 DSR Coromant 011 – Sandvik Coromant Don Schumacher Racing’e 2010’dan beri, startejik takımlama çözümleri sağlama, teknik know-how ve NHRA takımının eğitimi için bir teknik sponsor olmuştur.

Zorluk

İki yıllık ortaklık yarış takımlarının yüzleştiği en baskın üretim zorluklarından bazılarına adreslenmiştir.

DSR’ın CNC Makine Atelyesi Yöneticisi Richard Price “ Tesisimizdeki geniş ölçekli parça üretimlerinin üstesinden gelmek istiyoruz” ve “ Kısa zaman önce Sandvik Coromant ile ortaklık yapmaya başladık ve orijinal olarak sahip olduğumuz iki Okuma tezgâha dokuz adet Fadal CNC tezgâh ilave ettik” diyor.

Yeni tezgahların gelmesiyle DSR, yatırımların geri dönüşünü maksimize etmek için proses geliştirme performanslarını daha da fazla artırmaya karar vermiştir.

“Sandvik Coromant US’nin Kuzey Doğu Bölge Pazarlama Sorumlusu Alan Keep “DSR ile konuştuktan sonra biz başlangıç olarak iki ana parçanın işlemem proseslerini optimize etmeye odaklanmaya karar verdik: silindir başlıkları ve bağlantı rodları” diyor ve “ Bu parçaların tasarımı ve işlenmesi için izlenen yol, çekiciler üzerinde devasa bir fark yaratabilecek; hassasiyet ve daha iyi yüzey kalitesi bir rekabet avantajı sağlayacaktır” diye ekliyor.

DSR Coromant 018 –DSR, kabul edilemez çevrim süreleri ve problemli sonuçlarıyla haftada yaklaşık 100 bağlantı rodu işlemekteydi. Sandvik Coromant’ın uygulamalarıyla sağlanan verimlilik artışıyla, DSR, takımlarının diğer alanlara ayırabileceği boş zaman kazanmıştır.

 DSR Coromant 018 –DSR, kabul edilemez çevrim süreleri ve problemli sonuçlarıyla haftada yaklaşık 100 bağlantı rodu işlemekteydi. Sandvik Coromant’ın uygulamalarıyla sağlanan verimlilik artışıyla, DSR, takımlarının diğer alanlara ayırabileceği boş zaman kazanmıştır.

En derin uçta

Bu silindir başlıklarının işlenmesi hiç bir şey değildi fakat kolay anlaşılır da değildi. Her parça kompleks geometrilerle ve sıkı yüzey kalitesi standartlarıyla beraber 115 mm derinlikte 90 deliğe sahiptir. Yekpare bir alüminyum kütük ile başlayan proses uzun ve karmaşıktır.

Mr Keep “ İşleme çok fazla sayıda takım ve operasyon ihtiva ediyor” ve “ Öyle ki takımlamayı istişare ve tedarik etmeye başladığımızda, prosese çeşitli yönlerden bakmak zorundaydık” diyor.

Başlangıç analizleri yüzey frezeleme operasyonlarına odaklandı. Kaba ve ince talaş yüzey frezeleme için DSR, takım magazininde üç pozisyonu işgal etmesi sebebiyle, elle yükleme gerektiren 150 mm çapında kesiciler kullanıyordu. DSR özellikle, mevcut yüzey frezeleme takımlamasıyla ortaya çıkan uzun kurulum süreleriyle ilgileniyordu. Sonuç olarak, zincirde sadece bir istasyon gerektiren (ve bu sebeple elle yükleme gerekli olmayacaktı)  bir 100 mm’lik  CoroMill® 590 değiştirilebilir kesici uçlu freze önerilmiştir.

DSR Coromant 021 – Tavsiye edilen CoroMill Century yüzey freze DSR’a; yüksek hızda ince talaş işleme, çapaksız ve firesiz yüksek kalitede düzgün bir yüzey fırsatı sunmuştur.

 DSR Coromant 021 – Tavsiye edilen CoroMill Century yüzey freze DSR’a; yüksek hızda ince talaş işleme, çapaksız ve firesiz yüksek kalitede düzgün bir yüzey fırsatı sunmuştur.

Maksimum (dar) boğaz

Yüzey kalitesi bir diğer dikkat edilmesi gereken husustu. DSR, silindir başlığı yanma yüzeyi üzerindeki karışım hattını elimine etmek istiyordu. Teknisyenler, Sandvik Coromant tarafından tavsiye edilen bir içe yuvarlanma, dışa yuvarlanma tekniği kullanarak hızı ve ilerleme miktarlarını % 335 kadar artırabildiler.

Mr. Keep “Kesmedeki üretim zamanına ve artan takım ömrüne ilave olarak, bu teknik yüzey kalitesini % 58 iyileştirmemize yardım etti,” diye açıklıyor. “Bu teknik kesiciye, saat ibresi yönünde bir yayla kesmeye girmesine imkân veren, basit bir programlama çözümüdür. Bu, ilerleme miktarından ödün vermeden, yüzey kalitesini bozan titreşimlere sebep olan kalın talaşları elimine etmektedir” diyerek açıklamalarını sürdürüyor.

Bir bütün olarak ele alındığında, DSR’a elle takım değiştirmeyi tamamen elimine etmek için (mil kullanımını optimize etmeye yardım eden bir çıktı) imkan sağlayacak şekilde yüzey frezeleme proses değişiklikleri tavsiye edilmiştir.

Daha uzun takım taşma mesafesi olmadan

Parça kalitesini etkileyen ve talaş temizleme problemleri olan kompleks geometriler ve silindir başlıklarındaki delikler DSR’daki diğer geliştirme projeleri arasındadır. Bu sorunlarla mücadeleye yardım etmek için Sandvik Coromant ilk olarak organizasyonun profilini ve delme operasyonlarını derinlemesine incelemiştir. DSR’ a, 25 mm çaplı yekpare karbür parmak frezelerini 50 mm CoroMill 790 değiştirilebilir kesici uçlu kesiciyle değiştirmesi tavsiye edilmiştir.

Mr. Keep “Orijinal takım titreşim problemlerine sebep olan uzun takım taşma mesafesine sahipti  ve DSR takımı yeniden bilemek için sökmek zorundaydı” diyor ve “ Biz, kesme hızları ve ilerlemeleri artırırken radyal ve eksenel kesme derinliklerini azaltmak için dairesel enterpolasyon tekniklerini kullanan CNC programını modifiye etmeye ve rijitliğe yardımcı olan bir  Coromant Capto® C5 sapa karar verdik. Bu değişiklikler fener mili yükünü düşürmüş ve titreşim problemlerini azaltmıştır. Dahası, takım ömrü artmış ve takım değiştirme şimdi, sadece iki kesici ucun değiştirilmesi suretiyle oldukça kolaylaşmıştır” diye ekliyor.

Uzmanlar aynı zamanda problemli delik delme proseslerini çözmüştür. Optimizasyon projesinden önce, geleneksel yekpare karbür helisel matkaplar kullanılmaktaydı.

“Çünkü takımların tamamı takım üzerinden kesme sıvısı temin imkanına sahip değildi, DSR, proses süresini önemli ölçüde artıran gagalayarak delme tekniklerini kullanmak zorundaydı,” diyor Mr. Keep ve sözlerini “CoroDrill® Delta-C R840’ a dönmek suretiyle, gagalama çevrimlerinden tamamıyla kurtulduk, talaş tahliyesi ve delik kalitesini geliştirdik ve çevrim sürelerini % 75 azalttık” diyerek sürdürüyor.

Kazanılan bir ortaklık

DSR yeni tekniklerin ve takılmamaların sonuçlarından çok etkilenmiş olup daha fazla proses optimizsayonuyla bu işbirliğini sürdürmeyi planlamaktadır.

Mr.Price, “ Çevrim süreleri bizim için çok önemlidir, bizim kendi takımlarımıza yetecek bir miktarda, haftada yaklaşık 100 rod üretiyoruz”  diyor ve sözlerini “Bu verimlilik bize büyük avantaj sağlayacak şekilde, takımlarımızın hassas araba parça mühendisliği için kullanılabileceği boş zaman yaratmıştır. Çevrim sürelerine ilave olarak Sandvik Coromant takımlama, nitro-metan kısa mesafeli yarış arabalarıyla  (dragster) ve 7000 HP’den  (beygir gücünden) daha fazla güç üreten Komik Arabalarla yarış sırasında hayati öneme haiz hassasiyet için de önemlidir” açıklamasıyla sürdürüyor.

Hizmet açısından bakıldığında DSR, özellikle hızlı cevap ve teslim anlamında, Sandvik Coromant ile çalışmaktan çok memnundur.

“Aldığımız destek çok büyük” diyor Mr. Price. “ Onlara ihtiyaç duyarsak, onlar daima ve süratle buradalar. Ortalama olarak, devasa boyuttaki siparişlerimizin % 99’u ertesi gün burada” açıklamasını getiriyor.

Podyumun en üstünde

Ortaklık, sadece makine atölyelerinde görünen kazanımlara değil, aynı zamanda çekiciler üzerinde de kazanımlara sahiptir. İki organizasyonun güçlerini birleştirmesinden bir yıl sonra DSR’ın desteklediği sürücü Matt Hagan, California Pomona’da onun DieHard Advanced Gold Komik Arabasıyla finiş çizgisini geçtiğinde, DSR dokuzuncu NHRA dünya şampiyonluğunu kazanmıştı. Hepsi dikkate alındığında, 2011 DSR’a, kazanılan 18 yarış ve üç milli rekor getirmiştir.

Şimdi, başka bir hızlı ve hiddetli yıl için organizasyon vites yükselttiğinden, Sandvik Coromant uzanan elleriyle makine atölyesinde – ve çekicide, takım tezahüratında olacaktır.

Mr. Keep “Bu, NHRA olaylarına müşteri getirmek için harikadır ve DSR’ı NHRA yarışında lider kuruluş yapmaya yardım etmenin bir parçası olarak rol aldığımız bilmekten bile daha iyidir” diyerek sözlerini tamamlıyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com