Connect with us

Elektrik Motorları

4 silindirli içten yanmalı bir motorun bilgisayar ortamında tasarım ve simülasyonu

Yayın Tarihi:

-

Makine ve takım tezgahlarında birbiriyle baglantılı hareket eden uzuvlar mekanizmaları olustururlar. Makineler tasarlanırken çok sayıda uzvun birbirine olan etkileri ve uzuv hareketlerinin hesaplanması gerekir. Bu amaçla onları bilgisayar ortamında tasarlayıp hareketlerini analiz etmek çok daha kolay ve zaman kazandıran bir yöntemdir. Ancak ülkemizde bu çok az kullanılan bir mühendislik uygulamasıdır. İlgisizligin yanında ülke sanayinin bu tür teorik çalısmaları destekleyecek asamaya ulasmaması bu konunun uygulama alanını kısıtlamaktadır. Bu çalısmada Adams Programı kullanılarak 4 silindirli içten yanmalı bir motor analizi yapılmıştır.

 

4 Silindirli İçten Yanmalı Bir Motorun Bilgisayar Ortamında Tasarım Ve Simülasyonu

Özet

Makine ve takım tezgahlarında birbiriyle baglantılı hareket eden uzuvlar mekanizmaları olustururlar. Makineler tasarlanırken çok sayıda uzvun birbirine olan etkileri ve uzuv hareketlerinin hesaplanması gerekir. Bu amaçla onları bilgisayar ortamında tasarlayıp hareketlerini analiz etmek çok daha kolay ve zaman kazandıran bir yöntemdir. Ancak ülkemizde bu çok az kullanılan bir mühendislik uygulamasıdır. İlgisizligin yanında ülke sanayinin bu tür teorik çalısmaları destekleyecek asamaya ulasmaması bu konunun uygulama alanını kısıtlamaktadır. Bu çalısmada Adams Programı kullanılarak 4 silindirli içten yanmalı bir motor analizi yapılmıştır.

 

Abstract

Mechanisms are parts which move in harmony while connected to each other in certain calculations. When designing mechanisms, the relation of these parts to each other and the calculations done regarding the possible motions of these parts are essential. For this reason the need of using computer sciences in order to design and analyze such parts for less time consuming and more accurate matters is widely accepted method. Unfortunately in our own country this method is rather a less preferred one. Maybe ignorance is the reason but whatever the reason is our own industry is not in the position to support efforts to be spent on this method and that narrows the application areas of the matter to be stated. In this study, the program Adams is used to analyze a internal combustion engine with 4 cylinders.

 

    1. GİRİŞ

Günümüzde bilgisayar destekli tasarım çok gelişmiş durumdadır.  Parça modellemenin yanı sıra montaj yapılabilmekte ve aynı zamanda bu montajların simülasyonları da yapılarak tasarımın nasıl çalıştığı izlenebilmektedir. Bu tür uygulamaların en büyük avantajı prototip üretiminin zorluklarını içermeden benzer işlevi yerine getirmesidir.

Makineler birbiriyle etkileşen birçok uzuvdan oluşan yapılardır. Bu uzuvların meydana getirdiği mekanizmaların hareket ve hız vb. parametrelerin analizleri nümerik yöntemlerle yapılmaktadır. Ancak mekanizmadaki uzuv sayısı arttıkça bu analizleri yapmak zorlaşmaktadır. Bu açıdan bakıldığında içten yanmalı motorlar çok daha karmaşık yapılardır. Bilgisayar teknolojisinden yararlanarak bu analizlerin yapılması mümkün olmakla birlikte çok zor olmaktadır ve bu yüzden uygulaması azdır.

Bu çalışmada ADAMS/Engine programı kullanılarak 4 silindirli bir içten yanmalı motorun analizi yapılmıştır. Motorun gerçek ölçüleri girilerek bir modellemesi yapılmış, ardından başlangıç şartları verilerek motorun fiziksel simülasyon sonuçları alınmıştır. Simülasyon sonuçları motor verileri ile uyumlu olduğu gözlenmiştir.

Bu makalenin devamını PDF olarak indirmek için tıklayınız>>

1.Hikmet Nazım EKİCİ*, 2. Aykut KENTLİ**, 3. İlyas KANDEMİR***

* Şırnak Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Şırnak/ TÜRKİYE

** Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi  İstanbul/ TÜRKİYE

*** Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mühendislik Fakültesi  İstanbul/ TÜRKİYE

hnekici@yandex.com , akentli@marmara.edu.tr, kandemir@gyte.edu.tr

Bu makalenin devamını e-dergiden okuyabilirsiniz. >>

http://www.gucaktarim.com/e-dergi/ 

10. Sayımızda sayfa 68’den başlamaktadır.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com