Connect with us

Elektrik Motorları

AC motor nedir?

Yayın Tarihi:

-

AC motor, alternatif akım (AC) kullanılarak çalışan elektrik motorlarına verilen genel addır. Sanayide son derece yaygın olarak kullanılan bir motor türüdür.

Bir elektrik kaynağında ortaya çıkan gerilimde periyodik olarak yön ve şiddet değişimi yaşanıyorsa ve bu kaynağa iletkenler aracılığı ile bağlı bir yükteki akımda aynı şekilde yön ve şiddet değiştiriyorsa ortaya çıkan elektrik akımına “alternatif akım” (alternating current [AC]) denmektedir. AC motor, işte bu akımdan yararlanarak ivme kazanan elektrik motorlarına verilen genel addır.

Temel çalışma prensibi

AC motorlar, genel olarak iki kısımdan meydana gelir: Rotor ve stator. Stator, makinenin sabit olan kısmıdır ve makinenin çalışması için gerekli olan manyeto-motor kuvvetini sağlar. Rotor ise hareketli olan kısımdır ve statorda oluşan manyeto-motor kuvvetinden elde ettiği manyetik enerjiyi mekanik enerjiye çevirir. Senkron motorlar ve asenkron (ya da indüksiyon) motorlar olmak üzere iki çeşit AC motor türü vardır. Senkron motorlar statora ulaşan elektrik akımıyla aynı frekansta hareket edebilirken asenkron motorlar indüksiyon akımıyla çalışmalarından kaynaklı olmak üzere mevcut akımla aynı frekansa ulaşamazlar. AC motorlar genel olarak üç fazlı elektrik sistemiyle çalışmakla birlikte tek fazlı ya da iki fazlı AC motor türleri de mevcuttur.

AC motorların özellikleri

  • AC motorlar, yüksek bir güç ve frekans gereksinimi olan uygulamalar için tercih edilmektedir.
  • Verimlilik anlamında son derece tatmin edici sonuçlar sunan motor çeşitleridir.
  • Hızlı ve kolay bir konumlanma avantajı sunan AC motorlar, hareket kontrolü gerektiren uygulamalarda esneklik sunar.
  • AC motorlar genel olarak bakım ihtiyacı da ortaya çıkarmazlar ve bu sayede maliyet anlamında son derece caziptir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com