Connect with us

Motorlar

Akım Metal, SMB Technics servo motor ve sürücü ailesi ile iddiasını arttırıyor

Yayın Tarihi:

-

Akım Metal, Ar-Ge faaliyetleri kapsamında geliştirdiği SMB Technics markalı servo motor ve sürücü ailesi ile güç aktarım ve hareket kontrol sektörüne yepyeni bir soluk getiriyor.

Servo motor üretiminin dinamik yüzü

Akım Metal, A Grup’un merkezî Ar-Ge birimini 2011 yılında kurmuş ve o günden bu yana aralıksız olarak 10 yıldır aktif olarak güç aktarım ve hareket kontrolü teknolojileri üzerine faaliyet sürdürmektedir. 2012 yılında üretimi gerçekleştirilen ilk servo motor prototipinden sonra bugüne kadar özellikle sabit mıknatıslı senkron motor ve sürücüler konusunda araştırma ve geliştirme faaliyetleri sürdürülmektedir. 2020 yılı itibarıyla SMB Technics markasıyla Türkiye’nin ilk ticarileşen servo motor ve sürücü ailesi sanayinin hizmetine sunulmuştur. 200 W-1,5 kW arası servo motor ailesi Türk endüstrisi tarafından büyük ilgiyle karşılandı. 2021 yılı itibarıyla 24-48 volt DC besleme gerilimine sahip servo motor ailesi ile 2 kW-7,5 kW arası orta güçlü servo motorlar da piyasaya sunulacak. Ayrıca servo motor ürün gruplarını destekleyecek PLC, HMI ve 3 hareket kontrolörü de bu yıl içerisinde ticarileştirilecek.

Akım Metal, Ar-Ge biriminde tasarlanan ürünleri seri üretime geçirdikten sonra mevcut elektronik dizgi hattına ilave olarak üst seviye yeni bir dizgi hattı daha ilave etti. Servo motor üretimi için sarım makinaları, kalıplar, test sistemleri, lazer kesim ve balans makinaları da üretim sürecine eklenerek kapasite ciddi manada arttırılmış oldu. 

Ürün yaşam döngüsünü tamamlamaya da büyük önem veren Akım Metal, bu amaçla Ar-Ge ve üretim departmanlarının yanında satın alma, kalite, planlama, satış-pazarlama, teknik servis ve satış sonrası hizmetler departmanlarını da geliştirdi.

Servo sistemlerde markalaşma süreci

Markalaşma adımları hem cesaret gerektiren hem de uzun vadeli stratejik planlara ihtiyaç duyan bir süreci kapsıyor. Akım Metal’in başarıya ulaşmada benimsediği 3 temel prensip şu şekilde sıralanıyor:

  • İnanmak
  • Çok çalışmak
  • Israrcı olmak ve asla vazgeçmemek

2012 yılında prototipleri hazırlanan ürünler, bu mantıkla 2020 yılında ticarileşmiştir.

Akım Metal’in uzun yıllara dayanan pazar araştırması faaliyetleri, yeni ürün seçimlerinde tüm pazar dinamiklerini göz önünde bulundurarak fizibilite çalışmaları yapmayı ve inovatif karar verme süreçlerini işletmeyi mümkün hale getiriyor. Firmanın hedefleri arasında, stratejik planlara uygun olarak bir endüstriyel otomasyon markası haline gelmek de bulunuyor. Uzun vadede ürün yaşam döngüsünün tüm evrelerine yatırım yapılmaktadır. Firma Ar-Ge birimini büyütürken, yeni takımlar oluşturmaya da önem veriyor. Hatta yeni Ar-Ge merkezleri kuruluyor ve üretim hattına yüksek teknolojili yeni hatlar ekleniyor. Firma bünyesinde bir teknik servis merkezi de kuruldu. Bir yandan bayi ağı genişletilirken diğer yandan da pazarlama faaliyetleri kapsamında web sitesi, katalog, sosyal medya ve promosyon materyalleri ile sürece destek olunmaktadır.

Satış süreçleri ve kanalları

Hiçbir risk planında yer almayan ve öngörülemeyen pandemi nedeniyle tüm dünya zorlu süreçlerden geçerken, Akım Metal, krizi fırsata çevirerek, yurt içi satış ve pazarlama faaliyetlerine ağırlık verdi. Yapılan incelemeler ve pazar araştırmaları neticesinde bölgesel bayilik yapısının uygun olduğu görüldü. İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu, Trakya, Kocaeli, Sakarya ve Bursa bölgelerinde şu ana kadar 200’ün üzerinde bayi adayıyla görüşme gerçekleştirildi. Bunlar arasında Akım Metal’in standartlarına uyan 7 güçlü bayi ile anlaşmaya varıldı. İlerleyen dönemde İç Anadolu, Ege ve güney bölgelerinde yeni anlaşmalarla bayi ağının genişletilmesi planlanıyor.

Akım Metal’in gelecek hedefleri

Akım Metal, Türkiye’de servo motor ve sürücülerini “aile” olarak üreten ve ticarileştiren ilk marka olarak bu alandaki yeniliklere öncü olmayı sürdürmektedir. Bu ürün gruplarının alt ve üst güç seviyelerini, DC beslemeli ürünleri, PLC ve hareket kontrolörlerini de üreterek ürün gamını güçlendirmek öncelikli hedefler arasındadır. 

Firma, Türkiye’de servo motor veya servo sürücü denince akla ilk gelen marka olmayı amaçlamaktadır. İç pazarda en güçlü oyuncu ve global bir marka olmak vizyonuyla hareket eden Akım Metal, dünya devi rakipleri karşısında kalitesiyle adından söz ettirmeyi hedeflemektedir. Kalıcı başarılar elde etmeyi hedefleyen firma, yıl içerisinde satış dengesinin %20 oranında iç pazar ve %80 oranında ise ihracat olarak gerçekleştirilmesini amaçlamaktadır.

Yerli üretimin önemi

Servo motor ve sürücü tedarikinde dışa bağımlı olan Türk endüstrisine yerli ve yüksek kaliteli ürünler sunmayı amaçlayan Akım Metal, bununla birlikte ihracat kapasitesiyle de cari açığın kapatılmasına katkı vermeyi amaçlıyor. 2020 yılında ülkemizde toplam ihracatın birim değeri 1,09 USD/kg olarak gerçekleşmiştir. Ülkemizin özellikle katma değeri yüksek ürünleri imal etmeye ihtiyacı bulunmaktadır. Bu bağlamda kilogram başı değeri 50 USD üstü olan SMB Technics servo motor ve sürücüler gibi katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi oldukça önemlidir. 

Global çaptaki muadilleriyle eşit kalitede ürünler imal etmeyi amaçlayan Akım Metal, ülke içinde yerli üretici, hızlı teslimat ve uygun fiyat stratejisiyle sektöre yön vermeyi hedeflemektedir. Geniş bayi ağı, yakın ve özenli servis hizmeti markanın artıları arasında yer alıyor. Bununla birlikte ürünlerin hareket kontrol teknolojileri kapsamında farklı ürün gruplarıyla entegre olarak çalışabileceği yeni teknolojiler geliştirilmektedir. Akım Metal, bu çerçevede iş ortaklarının ihtiyaç duyacakları ürün ve hizmetlerin hepsini bir arada bulacakları bir platform oluşturmaktadır. 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com