Connect with us

Kayış ve Kayış Tahrikleri

Aramid kordlu V-kayışlarının özellikleri, kullanım alanları ve Optibelt Blue Power

Yayın Tarihi:

-

Güç aktarım sistemlerinin ana kahramanlarından olan V kayışları, ilk üretildiği 1940’lı yıllardan başlayarak günümüze kadar gelişerek gelmişlerdir. Artan teknoloji ve malzeme mühendisliği ile daha fazla gücü daha az enerji ile aktarabilmesi ve mümkün olduğunca uzun ömürlü çalışabilmesi için sürekli olarak performans iyileştirmeleri yapılmaktadır.

Bilindiği gibi V-kayışları temel olarak, kauçuk hamurdan oluşan bir gövde ve içinde yük taşıyıcı olarak birbirine paralel uzanan ve “kort” adı verilen bölümlerden oluşmaktadır. Performans geliştirme çalışmaları da, işte bu kauçuk formülasyonu ile birlikte “kort” malzemesi üzerinde yapılmaktadır esas olarak.

Kauçuk ya da kort malzemesinin ne olacağının seçimi, ne kadar yük taşıyacağına, hangi koşullarda çalıştırılacağına göre hesaplanarak belirlenmektedir. Örneğin standart uygulamalar için üretilen V-kayışlarında, kort malzemesi yaygın olarak polyester iken, ağır çalışma koşulları, özellikle de darbeli ve titreşimli uygulamalar için üretilen güçlendirilmiş performans kayışlarında kort malzemesi olarak “aramid” tercih edilmektedir.

Aramid

Aramid, poliamid (naylon) sınıfından bir polimerdir. Isıya dayanıklı ve güçlü bir sentetik lif türüdür. Kevlar ve nomex ticari adı ile de bilinir. Çeliğe yakın bir sertliği vardır. Mukavemet dayanımı çok yüksektir. Aşınma ve kesilmeye karşı çok dirençlidir. Aynı zamanda son derece elastik yapıdadır ve sıcaklık dayanımı da iyidir.

Örnek olarak aramid, yüksek ısıya dayanıklı kıyafet ve başlıklarda, kurşun geçirmez yelek yapımında, kompozit malzemelerde, fren sistemlerinde, balatalarda asbest yerine, fiber optik kablolarda ve hoparlör diyaframlarında kullanılmaktadır.

V-kayışlarında aramid kord

Yukarıda saydığımız kimyasal ve fiziksel özellikleri sayesinde Aramid kortun V-kayışlarına ve beraberinde sisteme kazandırdığı başlıca temel avantajlar, üstünlükler şunlardır:

 • Yüksek yük taşıma kapasitesi
 • Darbelere ve ani şoklara karşı yüksek direnç
 • Yüksek kopma dayanımı
 • Isıya dayanıklılık
 • Küçük kasnak çaplarına uygunluk
 • Daha az kayışla güç aktarımı
 • Daha az enerji kullanımı
 • Daha hafif makina yapıları
 • Millere ve rulmanlara daha az yük binmesi
 • Daha uzun ömürlü kayış kullanımı
 • Değişim sıklığının azalması
 • Bakım ve duruş maliyetlerinde önemli tasarruf

Kullanım alanları

Aramid kortlu V-kayışları, belirtilen avantajları sebebiyle örnek olarak şu sektörlerde ve uygulama noktalarında özellikle tercih edilmektedir:

 • Taş ocaklarında kırıcı ve elekler
 • Yüksek tireşimli ağır sanayi makinaları
 • Tarım makinaları
 • Çimento fabrikaları

Optibelt BLUE POWER

Optibeltin yüksek performans V-kayışı olan BLUE POWER serisi aramid kortlu üretilmektedir. Şu ana kadar belirttiğimiz tüm avantajları bünyesinde toplayan bu özel seri kayışlar, sanayinin pek çok noktasında çözüm üreten ve ciddi oranda maliyet düşüren özel ürünlerdir. Dar kesitli formdaki SPB, SPC ve 8V profilli V-kayışlarında Blue Power alternatifi mevcuttur. Blue Power kayışları aynı zamanda KRAFTBAND serisi birleşik kayış olarak da dar kesitli SPB, SPC, 5V ve 8V profillerinde üretilmektedir.

Mühendislik ve tasarım desteği

Optibelt olarak yeni tasarlanacak ya da kullanılmakta olan sistemlerde ne tür iyileştirmeler yapılabileceği, bunların maliyet avantajlarının ne olacağı gibi pek çok detay konuda mühendislik ve tasarım desteği verebilmekteyiz. Bu konularda bizlerle iletişime geçip bu hizmetimizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Maden Mühendisi. Madencilik sektöründe üretim ve yönetim kademelerinde çalıştıktan sonra Satış/Pazarlama dünyasına adım attı. Würth, Henkel firmalarından sonra son 3 yıldır da Optibelt Türkiye firmasında Ege/Akdeniz Bölge Satış Mühendisi. Aynı zamanda; Marka, Kurumsallaşma, İiletişim, Beden Dili ve Satış Pazarlama gibi konularda Kişisel/Kurumsal Gelişim Eğitimleri vermekte ve Danışmanlık yapmaktadır.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com