Connect with us

Bilim İnsanı

Mühendislik bilgisi ve yönetim sanatını birleştiren Henry R. Towne

Yayın Tarihi:

-

19. yüzyılda doğmuş olan Amerikalı makine mühendisi Henry Robinson Towne, “yönetimi sistemleştiren mühendis” olarak tanınan bir makine mühendisi ve iş insanıdır. 

1844 yılında Philadelphia’da dünyaya gelen Henry Robinson Towne, Pensilvanya Üniversitesi’ndeki öğrenimini yarım bırakarak iş yaşamına atılmak zorunda kalacaktı. Bununla birlikte üniversite, ilerleyen yıllarda Towne’u fahri yüksek lisans derecesiyle onore edecekti. İlk yıllarında Amerikan Donanması için motor montajı işlerinde çalışan Towne, sonrasında Paris’e gitmiş ve Sorbonne’da fizik eğitimi almıştır. 

Paris’ten dönüşünde William Sellers & Co isimli bir şirket kuran Towne, ilerleyen yıllarda arkadaş olduğu Linus Yale ile de Yale Lock Manufacturing Company isimli bir şirket kumuştur.

Bütün bu zaman içerisinde Frederick W. Taylor’ın Bilimsel Yönetim İlkeleri’ni yakından incelemiş ve bütün iş süreçlerinde bu ilkeleri uygulamaya gayret etmiştir. Taylor’un Bilimsel Yönetim İlkeleri (The Principles of Scientific Management), iş yerlerinde ve üretim hatlarında daha yüksek tempo ile çalışma, metot standardizasyonunun, uygulama ve çalışma koşullarının adaptasyonu ve iş birliğinin en üst düzeyde olmasına dayanan bir kurallar bütünüydü. Towne’u katkısı çalışanlara işleri hızlı ve standartlara uygun bir şekilde yaptıklarında aldıkları ücretlerin artmasını sağlayan bir sistem getirmesi olacaktı. “Kazanç Paylaşımı” ilkesi olarak da adlandırılan bu uygulama hem işlerin standardizasyonu hem de çalışanların motivasyon artışı anlamında olumlu sonuçlar doğurmuştur.

Yönetim teknikleri alanında fikir geliştiren ve bunları uygulamaya döken ilk mühendislerden olan Henry Robinson Towne, yönetim tekniklerinin gelişmesinin mühendislik uygulamalarının gelişmesinde önemli bir rolü olduğunu keşfetmiştir. Enginner as Economist isimli bir kitapla mühendisler için yönetim tekniklerine ilişkin görüşlerini ortaya koyan Towne, yaşadığı dönemde mühendisler için bir rol modele dönüşmeyi başarmıştır.

İlerleyen yıllarda Amerikan Makine Mühendisleri Derneği (ASME) başkanlığına seçilen Towne, üretim, mühendislik ve maliyet yönetimi gibi pek çok farklı konuda kitaplar kaleme almıştır. 

Henry R. Towne, 15 Ekim 1924 tarihinde New York’ta hayata gözlerini yummuştur.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com