Connect with us

Bilim İnsanı

Tarihteki ilk astronom Thales, Anadolu topraklarında yaşamıştı

Yayın Tarihi:

-

Miletli Thales, Antik Yunan’da filozof, matematikçi ve astronomluğun yanı sıra mühendislik çalışmalarıyla da tanınan bir bilgindi.

Thales, Sokrates’ten önce yaşamış bir Antik Yunan filozofuydu. Anadolu topraklarında, bugünkü Aydın civarındaki bir antik şehir olan Milet’te doğmuştur. Antik Yunan’ın ilk filozoflarından olduğu için felsefenin ve bilimin öncüsü olarak kabul edilmektedir. Miletli Thales, Eski Yunan’ın Yedi Bilgesi’nin de ilk üyesidir. Ardında yazılı bir kaynak bırakmayan Thales hakkındaki bilgiler, Herodot, Diyojen ve Aristoteles gibi filozoflarından yazdıklarından ileri gelmektedir.

Thales’ten önce Antik Yunan’da doğa ve dünya, mitoloji ve tanrılarla açıklanmaya çalışılıyordu. Yeryüzündeki doğa olaylarının da tanrıların gazabından kaynaklandığına inanılıyordu. Miletli Thales, maddenin ilk öğesi yani töz’ün su olduğunu ileri sürmüştür. 

Mühendislik ve astronomi alanlarındaki çalışmaları

Heredot ve Eudemos, Miletli Thales’in MÖ 585 senesinde gerçekleşen Güneş tutulmasını önceden hesapladığını ve haber verdiğini belirtmiştir. Çağına göre oldukça ileri bir bilimsel tespit olan Güneş tutulması hesabını, Babil’e yaptığı seyahat esnasında edindiği bilgilerle gerçekleştirdiği düşünülmektedir. Astronomi bilimiyle ilgilenen ve gün dönümlerini hesaplayan Thales, tarihteki ilk Astronom olarak bilinmektedir.

Thales, mühendislik alanında da çağını aşan birçok çalışmaya imza atmıştır. Onunla ilgili rivayetler arasında bir kuleden bakarak denizdeki gemilerin uzaklıklarını hesaplayabildiği geometrik yöntemler kullandığı da mevcuttur. İnsan gölgesini inceleyerek piramitlerin uzunluğunu gölgelerine bakarak hesaplayabildiği de söylenir. Nil Nehri’nin yükselişinin rüzgarın etkisiyle olduğunu da ilk ortaya koyan bilgin olmuştur.

Matematik alanında da çığır açan pek çok yeniliğin altında imzası vardır. Geometriyi Mısırlılardan öğrenip, Antik Yunan’a tanıtanın da Miletli Thales olduğu bilinmektedir. Pek çok farklı geometri teorisi oluşturmuştur. 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com