Connect with us

Bilim İnsanı

Elektrostatik etkileşimin yasa koyucusu Charles-Augustin de Coulomb

Yayın Tarihi:

-

Fizikçi Charles-Augustin de Coulomb, elektrik yüklü parçacıklar arasındaki elektrostatik etkileşimi ele alan Coulomb Yasası’na adını veren Fransız bir bilim insanıdır. Aynı zamanda SI sisteminde yükün birimine de yine ona ithafen Coulomb (C) adı verilmiştir.

Charles-Augustin de Coulomb, 14 Haziran 1736’da Fransa’da doğmuştur. Paris’te, Collège des Quatre-Nations’ta okumuş, matematik ve fizik öğrenimi görmüştür. Akademik yaşamını yarıda bırakan Coulomb, bir süre sonra askeri okula başlamıştır. 1761 yılında askeri okuldan mezun olduktan sonra, önce Britanya ardından da Martinique’da görev almıştır. 1789 yılındaki Fransız Devrimi’nden sonra, sağlık sorunları da baş gösterdiğinden, askerlik mesleğinden istifa etmiş ve emekli olmuştur.

Charles-Augustin de Coulomb, insanlığa esas büyük katkısını “elektriksel iki yük arasındaki kuvvetin, yüklerin çarpımı ile doğru, yüklerin arasındaki uzaklığın karesiyle ters orantılı olduğunu ispat eden ve daha sonra “Coulomb Kanunu” olarak adlandırılacak olan yasayı geliştirmesiyle yapmıştır. Coulomb, bu kanunu İngiliz meslektaşı Joseph Priestley’in yaptığı çalışmaları geliştirerek ortaya çıkarmıştır.

Elektrik ve mekanik alanında pek çok önemli çalışmaya imza atan Coulomb, 1779 yılında sürtünme yasalarına ilişkin bir araştırma olan “Théorie des machines simples, en ayant égard au frottement de leurs parties et à la roideur des cordages” isimli kitabını yayınlamıştır. Daha sonra ise viskozite üzerine bir araştırma kaleme almıştır.

Elektrik ve magnetizma dışında hidrolik, statik ve sürtünme konularında da bilimsel çalışmalar yapan Charles-Augustin de Coulomb, 18. yüzyıl bilimsel yaşamına büyük katkılar sunmuş ve elektriğin bir bilim dalı olarak kabul edilmesine yolu açan en önemli isimlerden biri olmuştur.

Charles-Augustin de Coulomb, 23 Ağustos 1806’da Fransa’nın Paris kentinde hayata gözlerini yummuştur. 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com