Connect with us

Bilim İnsanı

Henry Bessemer çeliği bulmadı ama onu hayatımız baş köşesine oturttu

Yayın Tarihi:

-

Sir Henry Bessemer, 1813-1898 yılları arasında yaşamış İngiliz bir mucitti. Bessemer’in çelik üretiminde geliştirdiği yöntem, o zamana kadar üretimi çok pahalı ve sınırlı olan bu cevherin yaygın bir şekilde üretilmesini mümkün kılmış ve sanayi alanındaki büyük atılımı hazırlayan etkenlerden biri olmuştur.

19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren çeliğin endüstriyel sahada kullanımı inşaattan otomotive ve makine sanayiine kadar pek çok alana olumlu manada etki etmiştir. Üretimin temel girdisi hâlini alan çelik, uzun yıllar boyunca ulusların zenginliğinin de ölçütü olur. Bir ulusun zenginlik ölçüsü, çelik tüketimine göre değerlendirilmeye başlanır.

Çelik çok önceleri de kullanılmakla birlikte 17. yüzyılda, Rönesans etkisiyle kullanımı yaygınlaşan bir çeşit demir alaşımıydı. Bununla birlikte çelik elde etme yöntemi hem çok zahmetli hem de oldukça pahalıydı. Bu sebeple o dönemde çelik yerine dökme demir kullanımı son derece yaygın bir uygulamaydı.

Kırım savaşı sırasında yeni ve daha güçlü bir top mermisi geliştiren Bessemer, bunu Fransız askeri yetkililerle paylaşır. Askerler bu mermiyi etkileyici bulurlar ancak dökme demirden imal edilen topların bu mermiyi fırlatabilecek sağlamlığı sunamayacağını belirtirler. Bessemer de bunun üzerine daha güçlü bir dökme demir elde etmek için çalışmalara başlar. Bu çalışmalar “Bessemer İşlemi”nin ortaya çıkmasıyla sonuçlanır ve çelik üretimi yaygınlaşmaya başlar. Süreç kusursuz işlemez ve Bessemer kimi zaman zorlu sınavlardan geçer. Öyle ki bir süre sonra kendi çelik tesisini kurar ve çelik üretmeye başlar. Çelik üretimini iyileştirmeyi başaran Bessemer, çok iyi bir kazanç sağlar. Yaşamının son yıllarında endüstriyel üretim alanında pek çok farklı yöntemle ilgilenir.

Henry Bessemer, 1879 yılında “Sir” unvanı alır. Royal Society ve Londra Kenti Özgürlüğü üyesi olan Bessemer, Demir Çelik Enstitüsü başkanlığı da yapar. Sir Henry Bessemer, 1898 yılında yaşama veda eder.

Çeliğin yaygın bir şekilde üretilmesi ve maliyetlerdeki düşüşler, üretim süreçlerinde pek çok yenilik ve birçok yeni ürün ortaya çıkarmıştır. Özellikle makine imalat ve inşaat sektörleri, Henry Bessemer tarafından açılan yolda son derece büyük gelişim göstermiştir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com