Connect with us

Bilim İnsanı

Bilgisayar biliminin kurucusu Alan Mathison Turing

Yayın Tarihi:

-

İngiliz bilgisayar bilimcisi ve matematikçi Alan Mathison Turing, bilgisayar biliminin kurucusu olarak kabul edilir. Turing, İkinci Dünya Savaşı esnasında Nazilerin şifreli haberleşmelerinin kırılmasında oynadığı rolle de savaşın gidişatına büyük bir tesirde bulunmuştur.

23 Haziran 1912’de İngiltere’nin başkenti Londra’da doğan Alan Mathison Turing, 1934 yılında Cambrige Kings Kolej’den mezun oldu. Üniversite hayatının hemen sonrasında ilk bilimsel ispatını gerçekleştirdi. Günümüzde Turing makineleri olarak bilinen algoritma tanımıyla, modern bilgisayarların kavramsal temellerini atmıştır. Alan Turing, modern bilgisayar ve bilişim bilimlerinin hem kuramsal hem de pratik düzeyde en büyük öncülerinden birisi olarak kabul edilmektedir. 

İkinci Dünya Savaşı’nda kritik katkı

Alan Mathison Turing, İkinci Dünya Savaşı’nda kritik bir rol oynamıştır. Nazilerin Enigma Makinesi’nin şifresinin kırılmasında başrolü oynayan Turing, savaşın gidişatı üzerinde ciddi bir tesirde bulunmuştur. Turing’in çalışmaları, 2014 yılında, Morten Tyldum’un yönetmenliğinde çekilen ve başrollerini Benedict Cumberbatch ile Keira Knightley’in paylaştığı “Enigma” isimli filmle beyazperdeye taşınmıştır.

Tartışmalı ölümü

Alan Mathison Turing’in hayatı, homoseksüellikten hüküm giymesiyle bir anda alt üst olmuştur. Dönemin İngiltere’sinde bir suç olarak değerlendirilen homoseksüellik yüzünden hapis yatan ve bilimsel çalışmaları sekteye uğrayan Turing, 8 Haziran 1954’te evinde ölü bulundu. Başucunda bulunan siyanürlü bir elmayı yemek suretiyle intihar ettiği açıklandı. Tarihteki birçok şüpheli ölüm gibi arkasında soru işaretleri bırakan bir ölümle aramızdan ayrılmış oldu.

Ölümünden sonra bir nevi iade-i itibara uğramıştır. 1966 yılından itibaren Bilgisayar Mekanizmaları Birliği tarafından her yıl Turing Ödülü verilmeye başlanmıştır. Her yıl bilgisayar alanındaki teknik bir makalenin yazarına verilen bu ödül, bilgisayar dünyasının Nobel’i olarak kabul edilmektedir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com