Connect with us

Bilim İnsanı

Mühendislik ve sibernetiğin Müslüman öncülerinden Ahmed bin Musa

Yayın Tarihi:

-

Mühendislik ve sibernetik alanının öncülerinden kabul edilen Ahmed bin Musa, Milattan Sonra 803 senesinde Bağdat’ta doğduğu rivayet edilen bilim insanıdır. 

İlk gençliğiyle birlikte mekanik ilmine büyük ilgi duyan Ahmed bin Musa, mühendislik ve sibernetikle birlikte matematik ve astronomi alanında da eserler vermiş bir Müslüman âlimdir. Babası Musa bin Şakir ve iki kardeşi de kendisi gibi ilim insanı olan bin Musa; çalışmalarını Abbasi Halifesi Me’mun’un himayesinde sürdürmüştür. Kardeşleriyle birlikte Bağdat’taki Beyt-ül-Hikme’de Yahya bin Mansur’dan ilim öğrenmişlerdir. Kardeşleri arasında sivrilmiş ve sonradan Hâkim-i Benî Mûsâ lakabıyla anılır olmuştur. Mekanik bilimine özel olarak ilgi duyan Ahmed bin Musa, otomatik su kapları ve ölçü aletleri gibi pek çok büyüklü küçüklü alet yapmıştır. Kardeşleri Muhammed ve Hasan’la yıldızları ve diğer gök cisimlerini inceleyen bin Musa; bakırdan yapılan ve su kuvvetiyle çalışan bir cihaz tasarlamıştır. Bu cihaz, yıldızların resmini ve isimlerini otomatik olarak göstermekteydi. Cihaz, devrin bilim dünyası için oldukça ileriydi ve büyük heyecan yaratmıştı.

Mekanik ve astronomi alanlarında yaptığı çalışmalarla; kendisinden sonra gelecek büyük âlim El-Cezerî gibi bilim insanlarına öncülük etmiş olan Ahmed bin Musa’nın ölüm tarihi net olmamakla beraber 873 ya da 878 yılında hayatını kaybettiğine dair bilgiler mevcuttur. Ahmed Bin Musa’nın mühendislik ve mekanik alanında kaleme alınmış ‘Kitabul Hıyel’ isimli bir eseri mevcuttur. Bu kitapta pek çok otomatik aletin; resimli tasviriyle birlikte çalışma prensibini aktarmıştır.

Alman tarihçi ve araştırmacı Sigrid Hunke; ‘Batı’yı Aydınlatan Doğu Güneşi’ isimli eserinde Muhammed bin Musa hakkında şunları belirtmiştir: “Muhammed, astronomi ve matematik alanında çok büyük bir âlim olduğu gibi, hikmet ve mantık alanına da girmiş ve burada da eserler vermiştir. Metalurjiye özel önem vermiş ve kardeşi Ahmed’in faaliyet alanı olan mekanikle ilgili de çalışmalar yapmıştır.”

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com