Connect with us

Lineer Hareket Araçları

Avrupa Robot Araştırma Enstitüsü’nün toplu robotlardaki sorununa Precision Microdrives çözümü

Yayın Tarihi:

-

Mevcut robot araştırmalarında ortaya benzersiz uygulamalar çıkıyor. Özellikle ilgi çeken bir alanı da toplu robotlar oluşturuyor. Bu uygulamalar, zekanın sürü/grup düzeyinde gözlemlenebilir olduğu karıncalar gibi basit canlıların davranışlarını taklit etmeye çalışıyor. Böyle bir proje üzerinde çalışan Avrupa Robot Araştırma Enstitüsü, mutlak konumsal geri bildirime sahip seri üretilebilir, oldukça uygun maliyetli minyatür bir lineer aktüatöre ihtiyaç duyuyordu. Her robotun önüne yerleştirilmiş tutma çenelerinin açılıp kapatılması için kullanılacak olan lineer aktüatörün, ayrıca 0,25N dinamik kuvvet üretebilmesi gerekiyordu.

Bunun için Precision Microdrives’a başvuran Avrupa Robot Araştırma Enstitüsü, daha önceki prototiplerinde İsviçreli bir tedarikçiden alınan alternatif bir birim kullanılmıştı; ancak bu, maliyet ve üretim hazırlık süresi nedeniyle 5.000 sürü robotunun nihai yapımı için uygun değildi ve aktüatörün sebep olduğu tuhaf yüz ölçümü özelliği işlemleri sınırlandırıyordu. Çözüm için önceki aktüatörün eski ayak izini koruyan Precision Microdrives, tüm spesifikasyon hedeflerine ulaşacak yedek bir aktüatör tasarladı.

Precision Microdrives ekibi tarafından geliştirilen aktüatörün tasarımda, pinyon dişlisi için özel bir D-miline sahip 7mm çekirdeksiz 3V motor temel alındı. Torku artırmak için daha fazla dişli eklenen ve özel bir vida üretilen aktüatörün; şasi, çıkış kolu ve pinyon dişlileri, mühendislik plastiklerinden elde edilen enjeksiyonla kalıplandı. Ayrıca, uygun maliyetli bir mutlak konumsal geri bildirim mekanizması eklendi ve bu da kasa PCB’sine entegre edildi.

Sonuçlar

  • Konumsal geri bildirim gerçek bir zorluktu ancak zarif ve güvenilir bir şekilde üstesinden gelindi.
  • Yenilikçi bir çözüm geliştirilerek her birimin doğrulanması ve seri hale getirilmesi için hat sonu test istasyonu oluşturuldu.
  • Precision Microdrives’ın test altyapısı, kullanıcının üretim risklerine baştan sona hakim olunduğu konusunda güvence verilmesini sağladı.
  • Her üretim partisi zamanında ve spesifikasyona göre teslim edildi.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Makina mühendisliği ve iktisat derecelerine sahip olan Hakan, video / 2D ve 3D animasyondan mühendislikle ilgili alanlara ve çeviriye kadar yıllarca çeşitli çalışma dallarında çalıştı. Şu anda dış ticaret ilişkileri yürütmektedir. İyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca ve İspanyolca biliyor. Hakan aynı zamanda karikatüristtir.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com